זייף את חתימת דודתו על שטר ערבות

נועם קוריס
נועם קוריס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שאלה: כעובדת מוקד טלפוני המחוברת ל"סרגל נציג" המציג את סטטוס העבודה שלי (זמין, בהפסקה וכו') רציתי לשאול האם למעסיק מותר להגביל את הזמן הכולל של יציאה לשירותים לאחוז מסוים מיום העבודה? במידה ועובד "חורג" מהזמן הקצוב – האם מותר למעסיק למנוע ממנו נניח בונוס או להעיר לו על כך ו/או לדרוש אישור רפואי? האם ההתעסקות בעניין חוקית בכלל? האם יש אפשרות לתבוע את המעסיק על זה?

תשובה: שעות עבודה ומנוחה וכן שמני ההפסקה היומית של עובד מצויים כולם בחוק ועל פניו נשמע שמותר למעסיק להגביל את שעות ההפסקה של העובד לאלו הקבועות בחוק. אינני חושב שיש עילה לתביעה נגד המעסיק בנסיבות שתיארת.

שאלה: נגד דודתי נפתח תיק הוצאה לפועל בגין שטר שנחתם על ידי ידיה. כשביקשנו לקבל את השטר הסתבר שלא מדובר בחתימתה. ככל הנראה, בנה, חתם על השטר במקומה – היה לו עסק, והוא היה זקוק לערב. מה היא יכולה לעשות בלי לסבך את הבן? הבן בפשיטת רגל אז מנסים לגבות ממנה את החוב. היא פנסיונרית ואין לה כסף, האם יכולים לקחת ממנה את הדירה שלה למרות שלא חתמה?

תשובה: במידה ואין מדובר בחתימה של דודתך אני ממליץ להגיש בדחיפות התנגדות לביצוע השטר בהוצאה לפועל, ואם כבר חלף המועד הייתי מצרף להתנגדות לביצוע השטר גם בקשה להארכת המועד להגשת ההתנגדות. במידה ואדם לא חתם על השטר אין לחייב אותו באופן אישי בשטר ולא קמה כל חבות בגלל חתימה מזויפת או חתימה ללא הרשאה. מבחינה כלכלית איני רואה כיצד בנסיבות השאלה הדבר עלול לפגוע בבן ומנגד חשוב לציין שמרבית התיקים האזרחיים שבהם נטען לזיוף כלל אינם מגיעים לחקירת משטרה.

שאלה: יש בידנו הסכם גישור לפיו מוצר שרכשנו יתוקן וישופץ. הגישור נעשה על פי הפניית בית משפט לתביעות קטנות. הנתבע בתיק נעלם ואין באפשרותנו להביא את הסיכום לידי מימוש. פנינו שוב לבית המשפט בבקשה לפתוח את התיק מחדש. נענינו כי בית המשפט קם מכסאו ועלינו להגיש תביעה בגין הפרת הסכם. איך עושים את זה?

תשובה: הסכם גישור אוחז בתוכו מספר רובדים שונים, בעיקר כאשר הוא מקבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט. מכיוון שיהיה קשה למדי לאכוף פסק דין שמחייב את הנתבע לתקן מצד אחד ומכיוון שההסכם אינו נוקב בסכומי פיצוי במקרה של הימנעות הנתבע מהתיקון, אזי נראה שהדבר הנכון לעשותו הינו להגיש תביעה חדשה לאכיפת הסכם הגישור.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה