למפלגה בדמדומים דרוש "כוכב" חדש

ויהי ממחרת בנט-שקד: בבית היהודי מבטלים את הפריימריז לטובת "ועדה מייעצת" שתבחר את המועמדים לכנסת, באיחוד הלאומי סמוטריץ' בדרך להדיח את אורי אריאל, וחברי המרכז יבחרו את הרשימה לכנסת מתוך 11 מועמדים

השר אורי אריאל
השר אורי אריאל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

4 שעות לאחר ההכרזה הדרמטית של נפתלי בנט ואיילת שקד על פרישתם ממפלגת 'הבית היהודי', התאספו ראשי המפלגה בביתו של הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, לכינוס חירום בעתיד המפלגה. התמונה שיצאה מהכינוס, עוררה זעם רב בקרב אנשי המפלגה, ויש שיטענו שהיא משפיעה יותר מכל על הרכב הרשימה הבאה. כל הנוכחים היו גברים, הרכב נישתי במיוחד, בימים בהם המפלגה רוצה לפתוח את שעריה ולהגיע למכנה משותף רחב יותר של הציבור הציוני דתי.

פרישת השרים נפתלי בנט ואיילת שקד מראשות 'הבית היהודי', הכתה את הציבור הציוני דתי בהלם והותירה את ראשי המנגנון המפלגתי מבולבל וחסר אונים. המפלגה, שבגלגולה הקודם, המפד"ל, הייתה לאחת המובילות והגדולות עם 12 מנדטים, עברה בשנים האחרונות מתיחת פנים וניסתה לפנות לקהלים חדשים. כעת, חוזרת היא לנישה המצומצמת של הציבור הציוני דתי שלא בהכרח שומר לה אמונים, עם סקרים שמנבאים לה במקרה הטוב מעט יותר מאחוז החסימה.

הימים הקרובים יהיו קריטיים לעתיד המפלגה. בשני פלגי הסיעה, 'הבית היהודי' ו'האיחוד הלאומי', יתכנסו החברים לקבוע את מועמדיהם לכנסת, כשלאחר מכן יתחיל מו"מ קשוח על חלוקת המיקומים ביניהם. במקביל, תרים במגזר אחרי "כוכב", מישהו מחוץ למערכת הפוליטית, שיהיה מקובל על כולם ויקבל על עצמו את ראשות המפלגה. מלבד הרצון לרומם את קרן המפלגה ולסחוף מצביעים, במינוי מי שאינו מכהן כח"כ לתפקיד יו"ר המפלגה, יתרון נוסף, בכך שהוא עשוי למנוע את הקרבות בין 'האיחוד הלאומי' לבין 'הבית היהודי' בשאלה מי מהם יקבל את ראשות המפלגה.

בין השמות שעלו כמועמדים, ניתן למצוא את הרב רפי פרץ, לשעבר הרב הצבאי הראשי; אברהם ליפשיץ, ראש מוסדות החמ"ד; אמיתי פורת, בנו של הרב חנן פורת ז"ל, ומלכה פּיוּטֶרקובסקי, רבנית, מרצה, מגשרת ומהסמנים היותר ליברליים במגזר.

מי שעשה "סיבוב" תקשורתי נאה על הסיטואציה, הוא ראש עיריית שדרות אלון דוידי, ששמו עלה כמועמד מוסכם לתפקיד. ביום ראשון, הודיע על מסיבת עיתונאים בה יעניק הצהרה, אך מסתבר שאין לו כל כוונה ללכת לפוליטיקה הארצית וההכרזה הייתה על בניית מרכז מסחרי חדש בעירו.

פריימריז, חברי מרכז או וועדה מייעצת

ברביעי הבא, יתכנסו חברי המרכז של 'הבית היהודי', בכדי להצביע על "אישור תיקוני חוקה" שיביא מנכ"ל המפלגה ניר אורבך. מאחורי המשפט הלאקוני, עומדת יוזמה לוותר על עריכת פריימריז פתוחים בין כל המתפקדים על זהות היו"ר ועל חברי הרשימה לכנסת, ואפילו לדלג מעל ראשם של חברי המרכז. על פי ההצעה, הדברים יוחלטו בידי "וועדה מייעצת", שתורכב מחברי הכנסת של הסיעה ונציגים ממרכז המפלגה. הוועדה תביא את החלטותיה בפני חברי המרכז שיתבקשו רק לאשר אותה.

ליוזמת "הוועדה המייעצת" יש היגיון רב, מאחר ומלבד חיסכון כספי ניכר לקופת המפלגה המידלדלת, במצב הנוכחי, יש צורך לבחור רשימה מגוונת, צעירה ואטרקטיבית, כזו שלא בהכרח תעלה במידה והדברים יופקדו בידי המתפקדים. אלא שבקרב חברי המפלגה שורר כעס על מידורם ממוקד הכוח, כשלטענתם הם הצטרפו בכדי להשפיע ואף משלמים דמי חבר על התענוג.

פורמאלית, מי שהגישו עד כה את מועמדותם לראשות 'הבית היהודי' הם חברי הכנסת מוטי יוגב ואלי בן דהן. אחרי שיוחלט על הליך בחירת החברים, יחלו להגיש בזה אחר זה את מועמדותם חברי הכנסת ושמות נוספים. בכינוס יצביעו החברים גם על השינויים ברשימת השריונים שסידרו לעצמם שקד ובנט, שכעת הופכים לפחות רלוונטיים.

בניסיון להרים את המפלגה מהשינויים שחוותה, התאספו 80 נציגים של 'הבית היהודי' בשבת האחרונה במלון בחיפה, לשבת גיבוש. "השבת הזו היא הוכחה ניצחת לכך שהבית היהודי חי וקיים. עם עבודה קשה ורשימה חזקה, אין לי ספק שנמשיך להיות גורם משפיע וחשוב גם בממשלה הבאה", אמר אורבך.

אריאל בדרך החוצה, 11 מועמדים לכנסת

בזמן שבבית היהודי מלקקים את הפצעים, הרי שבאיחוד הלאומי, חוגגים בעליזות את פרישת שקד ובנט. עבור הציבור היותר אדוק בציונות הדתית, ההנהגה הליברלית הייתה להם למשקולת כבדה ולא רצויה, מה גם שעזיבתם, לא מותירה בהם חלל, לא משפיעה על השיבוצים, על מוסדות המפלגה או על האלקטורט.

בבחירות האחרונות, "השתדכו" האיחוד הלאומי עם הבית היהודי תמורת שני מקומות בעשירייה הראשונה, ומי שמכהן מטעמה הם השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ'. כעת, קרנם עלתה והם עשויים לקבל משקל גדול יותר בהרכב הרשימה.

ביום שני הבא, יתכנסו חברי מרכז האיחוד הלאומי לבחור את יו"ר הרשימה ואת חבריה לכנסת. מדובר בגוף מצומצם יחסית שקבע מאז ומקדם את הדברים.

על תפקיד יו"ר האיחוד הלאומי מתמודדים שני ח"כיה המכהנים, אריאל וסמוטריץ'. כלפי חוץ, סמוטריץ' שומר על כבודו של אריאל כחבר הבכיר והוותיק, בפועל, הוא מכוון מטרה לקחת את הראשות. סמוטריץ' זוכה לפופולריות רבה גם בקרב הציבור וגם בקרב חברי האיחוד הלאומי, מה שמבטיח לו לכאורה זכייה בתפקיד. אורי אריאל עצמו הגיש מועמדות רק לתפקיד היו"ר ולא למקום ברשימה, מה שאומר בלי מילים: אם אני לא מקבל את הראשות – אני פורש מהזירה.

על מקום ברשימת 'האיחוד הלאומי' לכנסת מתמודדים עד כה לא פחות מ-11 אנשים. להלן הבולטים שבהם: חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק; מזכ"ל תקומה לשעבר נחי אייל; יעקב מיוחס, חסיד חב"ד ומי שמכונה "ראש התא החרדי" במפלגה; מזכיר המפלגה אופיר סופר, והרב עמיחי אליהו, בנו של הרב שמואל אליהו.

כאמור, לאחר שכל מפלגה תבחר את אנשיה ובמקביל לניסיון לאתר מועמד מוסכם ואטרקטיבי לראשות המפלגה, יצטרכו הצדדים להגיע לעמק השווה בחלוקת המקומות ביניהם ולצאת לדרך. כל זאת ועוד לא דיברנו מאומה על סוגית החיבור האפשרי לאלי ישי ו'עוצמה יהודית', שכרגע לא נראית ריאלית במיוחד, אך על כך, בשבועות הבאים.

תגובה אחת
  1. לדעתי גם איחוד בין הבית היהודי המפד"ל לאיחוד הלאומי תקומה לא יצא אל הפועל בגלל אי הסכמה על זהות המנהיג.

השארת תגובה