החילונית שמבקשת לכפות 'אורח חיים' על החרדים

עו"ד תמי בן פורת, מתגאה בהיותה הקצינה הראשונה שפיקדה על חיילים גברים – פנתה לבג"צ בבקשה לכפות על חרדים 'אורח חיים' של גברים ונשים בתערובת

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

כבר לפני הבחירות הקודמות, פנתה עו"ד תמי בן פורת לבית המשפט העליון. בבקשה לקיום דיון דחוף בשל סעיף קיים בתקנון מפלגת אגודת ישראל ולפיו נשים לא יכולות להיות חברות במפלגה.

חברות במפלגה אינה 'מקום' ברשימה, במפלגת אגודת ישראל גם לא צוברים 'מתפקדים' – סביר להניח שמספר החברים במפלגה עומד על המינימום הנדרש בחוק: "מאה חברים או יותר".

בג"צ דחה את בקשתה של עו"ד בן פורת וקבע כי לא היה סיפק בידי בית המשפט להביא את הדברים לכדי הכרעה 'ערב בחירות'.

בהמשך, בהליך רגיל קיבל בג"צ את עתירתה של בן פורת והניח את הדברים לפתחה של אגודת ישראל.

אז הצטרפו אל העותרת שורה של ארגונים, אף לא אחד מהם נחשב או אם תרצו 'נחשד' בסיוע כלשהו לאשה חרדית כלשהי. מדובר בשורת ארגונים מהמגזר הערבי והיהודי-חילוני, כולל גם ארגון 'דתי'. עשרה ארגונים 'קפצו' על עגלת הבג"צ 'להציל' את האשה החרדית מ'אפלייה'.

התנהלו דיונים כשאגודת ישראל השיבה בתחילה כי מדובר בשאלה הלכתית, בשלב מאוחר יותר הצהירו המשיבים כי מדובר באורח חייהם.

אין חשש כי אם יורה בג"צ להסיר את הסעיף המדובר בתקנון המפלגה, הרי שאגודת ישראל תהיה מחוייבת לקבל לשורותיה כל אשה שתבקש להיות חברה במפלגה – מה גם שהחברות במפלגה לא מקנה לאשה מקום ברשימה או תפקיד כלשהו באחד ממוסדות המפלגה.

צאו ועיינו במתרחש בתנועת הליכוד, קבוצת צעירים שהגיעה למסקנא כי אין מי שיצליח לגבור על ראש הממשלה בנימין נתניהו. הצטרפו וכחברים לתנועת הליכוד. בתנועת הליכוד שמתקיימים פריימריז לבחירת מועמדי המפלגה לרשימה בכנסת – קבוצה זו גם תצליח להכניס מספר חברי כנסת 'שלהם' לכנסת הבאה. מהלך שכזה יכול להוביל גם להשתלטות חיצונית על המפלגה.

בתנועת הליכוד ניסו להלחם בתופעה ופסלו רשימת מתפקדים – ועדיין מתנהלים דיונים בבית הדין של המפלגה. אבל חלק גדול מהמתפקדים של 'הליכודניקים החדשים', לא נושאים על גבם 'תווי זיהוי' והם ישפיעו על תצורת המפלגה.

אין הדין שווה כשמדובר במפלגה בה לא מתנהלים פריימריז וגדולי ישראל הם שקובעים את הרשימה.

כך שלא ברור שאשה תבקש להתקבל כחברה במפלגה, וגם אם כן תבקש ואפילו אם תתקבל – לא תהיה לה השפעה כלשהי על דבר מה.

יחד עם זאת, בשיחה עם עורכת הדין תמי בן פורת היא מבהירה. כי במקרה וישונה הסעיף המדובר, במקרה ולא תתקבל אשה כחברה במפלגה. הרי שההליך בו פתחה יימשך, היא תפנה לבג"צ בדרישה לכפות על המפלגה לקבל את החברה שסורבה. היא גם רואה בחברות במפלגה הענקת זכויות כמו בחירת תפקידים במוסדות המפלגה או 'זכותך דיבור' על רשימת המתמודדים מטעמה.

לא מובן מדוע, נזעקה עורכת הדין תמי בן פורת לסוגיא, בעוד בציבור בו היא חיה – נאבקים על זכויות נשים ואפליה קשה ברבדים שונים, כולל תנאי תעסוקה ושכר.

פנינו לעורכת הדין תמי בן פורת, ביקשנו לדעת מה המניע 'לדאוג' לנשים החרדיות וגם: מדוע רק תנועות וארגונים שמעולם לא פעלו עבור האשה החרידת – נזעקו דווקא בסוגיא זו. אלא שלא ניתן היה להשיג את תשובותיה למרות מאמצינו.

השארת תגובה