בחירות: מפץ בימין, התפרקות בשמאל

בנט ושקד פרשו מהבית היהודי, אבי גבאי פירק את השותפות עם 'התנועה' של ציפי לבני ובתווך, גנץ ואורלי לוי כבר רשמו מפלגות חדשות • מה יעלה בגורל יעלון? מי פורש סופית מהכנסת? ומה קורה בסקרים?

בני גנץ
בני גנץ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ביום רביעי, אישרה מליאת הכנסת בשלוש קריאות את ששת הצעות החוק לפיזורה ובכך יצאה למעשה באופן רשמי למערכת בחירות מידית, לאחר דיון בו נאמו עשרות דוברים, כאשר כמה מהח"כים הודיעו כי לא ימשיכו לקדנציה נוספת, בהם חבר הכנסת יצחק וקנין מש"ס, ג'מאל זחאלקה ודב חנין מ'הרשימה המשותפת' ועוד.

בו ביום, יממה אחרי שהודיעה באופן רשמי על הקמת מפלגה חדשה בשם 'גשר' – הגישה חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס לרשם המפלגות בקשה לרשימת מפלגתה. לוי, כזכור, פרשה מ'ישראל ביתנו' בשל חילוקי דעות עם ליברמן.

"אני בעצמי קיימתי 'גשר' בחוקים שחוקקתי, כי הצלחתי לגבש גם את הקואליציה וגם את האופוזיציה. שיתפתי פעולה עם דב חנין ואילן גלאון ובמקביל עם שולי מועלם ואחרים בנושאים שהם לב ליבו של כל אזרח שלא מצליח להגיע לשלטון – בריאות, רווחה, פריפריה", אמרה. במהלך השבוע הודיע מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק על התפטרותו מהתפקיד לטובת הצטרפות ל'גשר'.

ביום חמישי היה זה הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ שרשם את מפלגתו 'חוסן לישראל'. מי שצפוי להיות חלק מרשימת המפלגה לכנסת הוא ראש עיריית ירוחם לשעבר מיכאל ביטון, שהודיע רק לאחרונה על עזיבתו את מפלגת 'אחי ישראלי' של עדינה בר שלום.

גנץ עצמו ממעט להעניק ראיונות לתקשורת. בסקרים השונים רשימתו מקבלת מספר דו ספרתי וברובם הוא מוצב במקום השני אחרי 'הליכוד'. טרם המראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור מדיני בברזיל בחמישי האחרון, כאשר התבקש להגיב על הקמת המפלגה של גנץ, ענה נתניהו: "עם כל הכבוד, אני לא מתערב כיצד השמאל מחלק את הקולות שלו". בהמשך, ביום שני, הסביר נתניהו את דבריו ולפיהם: "מי שאומר שאני לא יודע אם הוא ימין או שמאל, הוא בשמאל. כמו יאיר לפיד. כולם יודעים מה מרכז הכובד של מפלגתו. אני אומר (-לבני גנץ. א.ר.) תהיה גלוי לגבי המדיניות שלך".

בתוך כך, במהלך השבוע שעבר התפרסם כי שני הרמטכ"לים לשעבר, בני גנץ ומשה בוגי יעלון, מנהלים מגעים במטרה לרוץ ברשימה משותפת. גנץ, כאמור, בינתיים רשם את מפלגתו באופן עצמאי ויעלון הצהיר כי יעשה זאת במהלך השבוע הקרוב, אך על אף זאת ככל הנראה השניים ירוצו בשתי מפלגות תחת רשימה אחת, כאשר ישלבו את נציגיהם במתכונת ריצ'רץ'.

בנוסף לרשימות אלו, גם פעיל השמאל אלדד יניב הודיע כי יריץ רשימה לכנסת, במסגרת מפלגת "ארץ חדשה" שכבר נרשמה בעבר ברשם המפלגות על ידיו ואף רץ במסגרתה בבחירות 2013 ובסופו של דבר לא נכנסה לכנסת. בין החברים שישובצו ברשימתו נמצא איש השב"כ לשעבר גונן בן יצחק ופעילת העבודה דינה דיין המוכרת כ'מועמדת החרדית לראשות העבודה', שהודיעה בשבוע שעבר על עריקה למפלגתו של יניב.

במהלך השנים האחרונות בלט יניב במאבקו נגד בנימין נתניהו, כאשר ביקש להעבירו מתפקידו כראש הממשלה, כשבין היתר עתר לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואחרים בדרישה לפתוח בחקירות נגד נתניהו. בנוסף הוא אחד מיוזמי המחאות שנערכו מחוץ לביתו של היועמ"ש בפתח תקוה.

המפץ בימין

זמן קצר לאחר צאת השבת האחרונה הודיעו שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, על קיום מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב, כאשר במהלכה הודיעו על פרישתם מ'הבית היהודי' לטובת הקמת מפלגה חדשה בשם 'הימין החדש".

במסיבת העיתונאים הסבירו השניים, כי ״עם ישראל חייב להתאחד, חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים. כולנו עם אחד. יש דגל מרכזי שלא הצלחנו להרים מתוך מפלגת הבית היהודי. שותפות אמיתית בין חילונים לדתיים. עשינו מספר ניסיונות לייצר שותפות כזו, אך לצערנו זה לא צלח. לכן, היום אנחנו מקימים מפלגת ימין חדשה, של חילוניים ודתיים, מפלגה שבה, לראשונה בתולדות המדינה, חברים באופן שווה ומלא חילונים ודתיים. כזו שמייצרת שותפות אמת", אמרו השרים.

בדבריהם הסבירו בנט ושקד, כי מפלגתם תהיה "מפלגת ימין. נקודה. בלי אבל ובלי בערך. בעד ארץ ישראל, ונגד מדינה פלסטינית. נקודה. נגד שחרור אלפי מחבלים בעסקאות. בעד מסורת ובעד עם ישראל", תוך שהם מסבירים, כי אם לפני 13 שנים, הייתה קיימת מפלגה זו, ההתנתקות לא הייתה יוצאת לפועל.

השניים אף הדגישו כי הם לא עוזבים את הציונות הדתית, אלא "אנחנו מרחיבים את הבית. מגדילים דרמטית את גוש הימין. נוכל להחזיר מנדטים שבורחים מהליכוד שמאלה, למפלגות שמתחפשות לימין, אך הן בעצם שמאל", כשלדבריהם "המהלך הזה יציל את הימין בבחירות הקרובות וייצר לראשונה ימין אמיתי, שלא מזגזג ושלא מניח את טובתו האישית מעל טובת המדינה".

העיתוי לא הגיע בלי סיבה. המועד האחרון בו מתאפשר להודיע על פיצול מסיעת אם – בכדי ליהנות ממימון מפלגות והטבות שונות, חייב להיות בפרק זמן של שלושה ימים לאחר פרסום החוק לפיזור הכנסת ברשומות, כשאף נדרש גם אישור של ועדת הכנסת לכך עד לפרק זמן זה.

מי שהצטרפה למהלך היא חברת הכנסת שולי מועלם, שבכך אפשרה להם להיות זכאים בקבלת מימון בחירות, מאחר והחוק קובע, כי על סיעה פורשת להוות לפחות כשליש מהסיעה ממנה פרשו על מנת לקבל מימון.

קודם ההכרזה, קיימו נפתלי בנט ואיילת שקד התייעצויות עם בכירים בציונות הדתית ובראשם עם הרב חיים דרוקמן והרב זלמן מלמד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, שאף נתנו את ברכתם למהלך, אך לצד זאת קראו לבני הציונות הדתית להצביע אך ורק למפלגת 'הבית היהודי'.

בנט תקף גם את נתניהו ואמר כי "ראש הממשלה נתניהו הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו ושתמיד הם ילכו אתו. רק לפני כמה שבועות הסביר ראש הממשלה בנאום מיוחד לאומה שאנחנו במצב חירום לאומי. תקופה שתדרוש הקרבה וקורבנות ולכן אסור בשום אופן ללכת לבחירות בשנה הקרובה. ראש הממשלה שלח את ראש המל"ל לרבנים, שלח שליחים שהפיצו את בשורת הסכנה הנוראית העומדת על מדינת ישראל והציונות הדתית נעמדה דום. לאור זאת אכן נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנחנו מאמינים. ארבעה שבועות אחר כך, כאשר החליט ראש הממשלה שהבחירות עכשיו כדאיות לו, הוא שכח את כל נאום דם היזע והדמעות ואמר הולכים לבחירות. אין חירום ואין קורבנות. אין כלום. איבדנו את היכולת להשפיע השפעה מהותית".

גושים או רסיסים

התגובות להקמת מפלגת הימין החדשה הגיעו כצפוי הן מימין והן משמאל. החברים ברובם התקשו לפרגן ולאחל והעדיפו דווקא לתקוף, השמאל על כך שמדובר ב'"ימין הישן" והימין מנגד על כך שבנט ושקד לוקחים את כל מחנה הימין להרפתקה מסוכנת, שעלולה להביא לאיבוד רוב גוש הימין בכנסת, אך דווקא בתוך הציונות הדתית העדיפו פחות להשמיע ביקורת, להסתכל קדימה ואפי' לפרגן לחברים, כאשר החברים ב'בית היהודי' אמרו כי המהלך היה צפוי וזו לא הייתה שאלה של אם אלא של מתי.

ב'בית היהודי' ו'איחוד הלאומי' – תקומה התכנסו מיד במוצ"ש עם פרסום פרישת בכירי המפלגה בבית הרב חיים דרוקמן שהורה בסופו של דבר לבני הציונות הדתית לתמוך אך ורק ברשימת 'הבית היהודי'.

במפלגה אוספים את השברים וממשיכים קדימה, כאשר לתפקיד יו"ר הרשימה יתמודדו מספר חברים, כשעד עתה הודיעו ארבעה על כוונתם לכך. אלי בן דהן ומוטי יוגב. בתוך האיחוד הלאומי מתקיים פריימריז נפרדים הן על הרכב הרשימה והן על תפקיד היו"ר עליו מתמודדים אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ'. יתכן כי מביניהם שיבחר ינהיג בסופו של דבר את מפלגת 'הבית היהודי' כולה.

מלבד שתי סיעות אלו המרכיבות כיום את 'הבית היהודי', עלה רעיון לצרף לגוש זה אף את מפלגת 'עוצמה לישראל' של מיכאל בן ארי וברוך מרזל ואת מפלגת 'יחד' של אלי ישי, כאשר כל הצדדים הביעו נכונות לכך. ישי אף אמר בראיון לYNET כי "בארה"ב יש חמישים מדינות ושתי מפלגות ופה בכל יום מפלגה נוספת מתפצלת. נכון יהיה ש'הבית היהודי' ותקומה יתאחדו עם תנועת יחד ובכך נשמור על גוש הימין".

אך יש גם מי שלא שש להביע תמיכה. בראיון ל'חברת החדשות', נשאל הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני ומנהיגי הציונות הדתית, האם צריך להזמין גם את 'עוצמה לישראל' ואלי ישי למפלגה? הרב דרוקמן ענה, כי "אני לא מתייחס באופן אישי. איך שלא יהיה צריך להזמין ציונים דתיים, ולא מי שאיננו ציוני דתי".

מנגד, גם בימין הלא דתי יש מי שמנסה ליצור גוש מאוחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה רעיון בימים האחרונים לאחד את רשימת הליכוד עם מספר מפלגות נוספות כמו 'ישראל ביתנו' ו'כולנו' ואף החל לבדוק זאת באמצעות סקרי עומק בכדי ללמוד כיצד ישפיע צעד כזה, כך על פי פרסום ב'חברת החדשות'.

במהלך מסיבת העיתונאים שנערכה ביום שני בברזיל, אמר נתניהו בהתייחסו למפלגת "הימין החדש", כי יש סכנה שהיא תרסק את גוש הימין לרסיסי מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה" והוסיף, כי "אעשה כל מה שביכולתי כדי למנוע את הדבר הזה כדי לשמור על כוחו ולא לסכן את גוש הימין".

אפשרות זו, מגיעה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים שנעשו על ידו להורדת אחוז החסימה במהלך השנה האחרונה, כשאף לאחר פיזור הכנסת ניסה לקדם זאת, אך נתקל בהתנגדות של סיעות ש"ס, אגודת ישראל, ישראל ביתנו ועוד, כשגם את רעיון האיחוד דוחים ב'ישראל ביתנו' ובכולנו'.

תזוזות פנים מפלגתיות

היציאה המפתיעה למערכת הבחירות, גוררת בעקבותיה תזוזות בתוך הסיעות השונות, כמו גם סיום פרק פוליטי של אי אלו מהחברים. כפי שהצהיר בשבוע שעבר עם פיזורה של הכנסת, חבר הכנסת יצחק וקנין מש"ס הודיע כי אין בכוונתו להמשיך לקדנציה נוספת, זאת לאחר 15 שנה שכיהן בתפקיד. במהלך השבוע הוא אף מונה לשר הדתות עד לבחירות, לאחר שתיק זה הופקד בידי השר דרעי מאז פטירתו של השר דוד אזולאי ז"ל לפני כחודשיים.

במפלגת 'כולנו' הצעירה נרשמים תזוזות רבות, כאשר הבולט שבהם הוא שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שביום שני השבוע הגיש את התפטרותו מהכנסת והממשלה לקראת התמודדות בפריימריז של הליכוד. מיד עם התפטרותו ביקש ראש הממשלה למנותו לתפקיד שר העלייה והקליטה – שרק לפני כשבוע קיבל זאת לידיו השר יריב לוין – מינוי שבין היתר בא במטרה לאפשר לו להמשיך ולהיות חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

מלבד גלנט, כפי הנראה גם חברת הכנסת רחל עזריה הגיעה לסיום דרכה במפלגה ולא תשובץ ברשימת המפלגה לכנסת הבאה. מלבד זאת גם חברם לסיעה חבר הכנסת מייקל אורן החליט לפרוש מהמפלגה וההערכה היא גם הוא בדרך לליכוד, כך פורסם ב'ישראל היום'. סיום דרכם של שלושת אלו מצטרף להצהרתו זה מכבר של חבר הכנסת אלי אלאלוף אף הוא מ'כולנו', על כך שהוא פורש מהפוליטיקה וכי לא יתמודד לכנסת הבאה.

הדחה נוסח גבאי

מלבד הפיצול בבית היהודי, גם במחנה הציוני התרחשה השבוע סערה אחרי שהיו"ר אבי גבאי הפתיע ופירק את השותפות של מפלגת 'העבודה' עם 'התנועה' של חברת הכנסת ציפי לבני.

עוד קודם לכן התרחשה סערה במחנה הציוני, לאחר שהתברר כי ח"כים מתוך שורותיה מתכננים פוטש ועריקה מהמפלגה לטובת מפלגת מרצ ומפלגות נוספות. בנוסף, פורסם כי בשל מצבה הקשה של המפלגה בסקרים יו"ר המחנ"צ אבי גבאי ביקש מהרמטכ"ל לשעבר בני גנץ – שהכריז על הקמת מפלגת 'חוסן לישראל' – להתמנות ליו"ר המפלגה, אך האחרון סרב לכך.

סאגה זו הגיעה לסיומה השבוע ביום שלישי בבוקר, כאשר בפתחה של ישיבת הסיעה שהתכנסה, הודיע יו"ר 'המחנה הציוני' אבי גבאי במפתיע, כי הוא מאחל לציפי לבני הצלחה בבחירות, בכל מפלגה בה תהיה, כשהוסיף ואמר, כי "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה". גבאי הוסיף לתקוף את לבני באופן פומבי ואף הסביר את פשר פירוק האיחוד ואמר: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק".

לבני הגיבה וכתבה: "טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך – מהפך בבחירות הקרובות".

על אף הטענות לחתירת לבני תחתיו, אחרי ההדחה הפומבית פורסם בynet, כי ‏ביום ראשון השבוע פנו שבעה ח"כים מהמחנ"צ ליו״ר ועדת הכנסת מיקי זוהר ובדקו אפשרות לפיצול מהסיעה, אך לא הצליחו להשיג חבר שמיני שיצטרף אליהם ויאפשר פיצול של שליש סיעה, כאשר במסגרת מאמצים אלו הם אף פנו לציפי לבני שהתבקשה להוביל מהלך זה אך סירבה.

סקרים

כצפוי, הכרזתם של בנט ושקד פרנסה את מכוני הסקרים שנתבקשו לבדוק את השפעת המהלך. בפניכם טבלה עם חמישה סקרים שפורסמו במהלך יום ראשון השבוע.

בשקלול כל הסקרים ניתן לחזות כי המפלגה הכי יציבה היא יהדות התורה שבאופן עקבי מקבלת 7 מנדטים ובנוסף הרשימה המשותפת, המחנה הציוני, מרצ, ישראל ביתנו וגשר שיחסית יציבות ומתנדנדות בין שתי ספרות צמודות.

המפלגה החדשה 'הימין החדש' נוגסת את מירב המנדטים שלה כצפוי מ'הבית היהודי' ואת השאר בעיקר מהליכוד. מפלגת חוסן לישראל לוקחת בעיקר את המנדטים האבודים של 'המחנה הציוני', אך מעט גם מ'כולנו', ומפלגת 'גשר' של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס מושתת אף היא על שתי מפלגות אלו.

השארת תגובה