פגעו בשכר כי היא "יולדת כל שנה"

מנהלת העבודה אמרה: העבודה שלך שווה יותר אך מאחר ואת יולדת בממוצע פעם בשנה וחצי שנתיים  -זה גורם לה לחסר בכח אדם ארבע חודשים בשנה ולכן המשכורת בהתאם למגבלה כביכול

נועם קוריס
נועם קוריס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שאלה: ישבתי עם מנהלת עבודה לדיון שכר והוצע לי שכר שלא סיפק אותי. שאלתי אותה האם היא חושבת שזה השווי שלי בעבודה, והיא אמרה שהיא חושבת שהעבודה שלי שווה יותר אך מאחר ואני יולדת בממוצע פעם בשנה וחצי שנתיים  -זה גורם לה לחסר בכח אדם ארבע חודשים בשנה ולכן המשכורת בהתאם למגבלה כביכול. רציתי לדעת האם העניין נקרא הפליה, ומה אני יכולה לעשות בנידון?

תשובה: מהנתונים שאת מציגה בשאלה קיימת כאן לכאורה אפליה אסורה נגדך ולכן החוק מעמיד לשירותך סעדים שונים וזכות תביעה על מנת למנוע את האפליה שלכאורה בוצעה כנגדך.

שאלה: האם עורך דין, על פי כללי האתיקה של לשכת עורכי דין, חייב לנהל חשבון נפרד ללקוח בנאמנות ולמסור ללקוח פרטי גישה לחשבון זה? מהם הכללים ביחס לחשבון נאמנות של עו"ד עבור לקוח?

תשובה: בדרך כלל מחויב עו"ד להחזיק חשבון נאמנות נפרד עבור כל לקוח ולעיתים אפיל עבור כל עסקה של לקוח בנפרד ואז ברור שהלקוח רשאי לעיין בחשבו הנאמנות שבעצם שייך לו בלבד.

קיים מקרה חריג אחד בקשר לחשבונות נאמנות ולפיו עו"ד רשאי לנהל חשבון נאמנות אחד כללי שבו הוא אינו מחויב לדווח מי הנהנים. בחשבון הנאמנות הכללי החריג רשאי עו"ד להחזיק סכום שלא יעלה על 300,000 ₪ ואף אסור לבצע בחשבון זה פעולות בסכום של למעלה מ 99,999 ₪ ביממה אחת.

בתור נהנה בחשבון נאמנות כללי עדיין עומדת בפנייך הזכות המלאה לדעת בדיוק מה קורה בכספים שמוחזקים עבורך בנאמנות אך יש למסור לך פרטים רק אודות כספים שלך בחשבון ולא אודות כספים של לקוחות אחרים באותו חשבון נאמנות כללי.

שאלה: אני עובד בבניין עם חניון תת קרקעי. לפני 3 חודשים הצבע של מכסה המנוע נפגע (רכב חדש) עקב נזילה בחניון. אי אפשר היה להוריד את הכתמים בשטיפה ונאלצתי לעשות פוליש לרכב. כבר כמה חודשים אני מנסה להשיג את ההנהלה, ורק לפני חודש הבטיחו לי שובר של 100 ש"ח במסעדות (מחיר הפוליש)… אתמול שוב השמשה נפגעה מהנזילה ויש כתם שלא יורד במים. צילמתי את הנזילה ואת הכתם על השמשה בוידאו. האם יש אפשרות לתבוע את הנהלת הבניין על עוגמת נפש?

תשובה: על פניו מדובר בסכום נזק נמוך למדי ונראה שמוטב לפנות שוב להנהלה שלדברייך נכונה לפצות אף ללא פנייה לערכאות. ניכר שאגרת בית משפט וכל שכן שכר טרחת עורכי דין יעלו לך יותר מהנזק שתיארת. לא מיותר לציין, שמידה וקיימים עוד רכבים שנפגעו בחניון בצורה דומה, ייתכן שיהיה ניתן להגיש תביעה ייצוגית על ידייך בשם כל בעלי הרכבים שנפגעו מהתקלה.

תביעה ייצוגית יכולה להיות מוגשת על ידי אדם אחד ואף ללא הסכמה פוזיטיבית של כ הנפגעים אותם הוא מבקש לייצג, ואז במסגרת תביעה ייצוגית בגין נזקים שנגרמו לבעלי רכבים רבים ייתכן שלא רק שסכום התביעה יצדיק את הגשת התביעה אלא גם שהאדם שייקח על עצמו לתקן את העוול עבור ציבור בעלי הרכבים יקבל תגמול נאה מבית המשפט- על כך שפעל בנושא לטובת הכלל.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה