צפו במסיבת העיתונאים של נתניהו

ראש הממשלה השוהה בברזיל כינס מסיבת עיתונאים ופירט על הקשר עם המדינה בה הוא מבקר – העיתונאים העדיפו להקשות בענייני חקירות ובחירות – השמאל כועס על תשובותיו

עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ראש הממשלה בנימין נתניהו השוהה בברזיל במסגרת התוויית קשרים בטחוניים וכלכליים, כינס מסיבת עיתונאים.

לאחר שנקבע ראיון לערוץ תקשורת ישראל, שהומר למסיבת עיתונאים בשל בקשות מכלי תקשורת נוספים לקיים ראיון, התייצב ראש הממשלה וסיפר בקצרה על מעשיו ופועלו בברזיל.

העיתונאים הציבו לראש הממשלה שאלות עליהן היה משיב כל איש ציבור אחר בהפנייה ליועץ תקשורת או דובר מטעמו.

העיתונאים שאלו את ראש הממשלה מה יקרה באם ייקרא לשימוע בפני הפרקליטות באשר להחלטה אם להעמידו לדין בנושאים אודותיהם נחקר. ראש הממשלה השיב כי תהליך שימוע איננו הגשת כתב אישום ועל אחת כמה וכמה לא העמדה לדין או חלילה הכרעה שיפוטית: "יש לכך שלוש סיבות. ראשית, אני מאמין שלא יצא מזה כלום, לא שיניתי את עמדתי; שנית, ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק ראש הממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע; ושלישית, השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי – לכן לא הגיוני לפתוח בהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו לפני הבחירות. בדמוקרטיה קובעים מי שיהיה בשלטון לפי הקלפי ולא לפי תהליך משפטי חלקי".

"הדבר ההגיוני וההגון הוא לא להתחיל תהליך של שימוע – אם יהיה כזה – לפני הבחירות אם אתה לא יכול להשלים אותו עד הבחירות", הוסיף נתניהו במסר מפורש למערכת אכיפת החוק. "מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה על סמך שימוע, ואז מסתבר שסוגרים את התיק? זו התערבות בוטה בדמוקרטיה במקרה כזה. אבל זה לא עניין משפטי, זה ענין של שכל ישר, של היגיון. אני יכול להשפיע על דבר אחד – שהאזרחים ילכו לקלפי".

העיתונאים המשיכו להקשות בהשוואה לדעתו של ראש הממשלה אודות ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהיה מעורב בחקירות וכתב אישום ערב בחירות. ראש הממשלה הזכיר לעיתונאים: "הציטוט מתייחס לתוכנית מדינית או לצעדים מדיניים שאולמרט התכוון לעשות ערב הבחירות, דבר שהיה בעיניי פסול. לא אמרתי שהוא פסול או צריך להתפטר – אמרתי שהוא לא יכול להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות. ואני באותה דעה, אני לא מתכוון להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות".
העיתונאים המשיכו להקשות ותוכלו לצפות בשאלותיהם ותשובות ראש הממשלה.

פוליטיקאים מהשמאל לא אהבו את תשובת ראש הממשלה כי הזמנה לשימוע עדו טרם הוגש כתב אישום איננה סיבה לפרוש מתפקידו.

יו"ר העבודה, אבי גבאי: "עצוב לראות את ראש הממשלה היוצא היוצא מתפתל ומזיע מול המצלמה כדי להסביר את חקירותיו, ב-2019 אני אשנה את סדר העדיפויות. נטפל בחיי האזרחים במדינה במקום להצטלם בצורה מביכה על חוף ים בברזיל בזמן שמערכת הבריאות קורסת ויוקר המחייה מרקיע שחקים. שנה אזרחית טובה לכל אזרחי ישראל. השינוי קרוב!".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד: "אמירת נתניהו הערב שהוא יוכל לכהן תחת כתב אישום היא פשיטת רגל ערכית והוכחה לכך שהוא איבד את הבלמים, והדבר היחיד שמעסיק אותו היא להינצל מתיקיו הפליליים ולא טובת המדינה".

יו"ר מרצ תמר זנדברג: "נתניהו לא מתכוון להתפטר גם אם ישלח לכלא, וכל מי שלא מבהיר שלא יישב בממשלה שלו הוא שותף לדבר עבירה. בדיוק בגלל זה צריך בכנסת שמאל גדול עם חוליות מתפקדות".

חברת הכנסת רויטל סוויד (העבודה): "במקום להביע אמון מלא ביועמ"ש ולקרוא לו להכריע במלוא המהירות בעניינו, עוד לפני הבחירות – הרי 'לא יהיה כלום כי אין כלום' – נתניהו נאחז בראשות הממשלה כעיר מקלט כדי לצלוח איכשהו את הבחירות, ואז החוק צרפתי או איזו קומבינה אחרת למילוט מאימת הדין. בלתי נתפס".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק: "מופע בכיינות של החשוד מבלפור בריו", צייץ. "שום ספין או שקר לא יסתיר את הפניקה. הוא מ-פ-ח-ד. לפתע כולם מתחילים להבין שהמלך עירום. כשייחשפו העובדות על עומק השחיתות – גם בימין, לא רק בשמאל ובמרכז יתנערו מהאיש וממעשיו".

השארת תגובה