נפתלי בנט משיב לנתניהו: אנחנו מגדילים את גוש הימין

שר החינוך נפתלי בנט פירסם 'אגרת' לאנשי הציונות הדתית, זאת לאחר שאמש החלו אנשיו לפנות לפעילי 'הבית היהודי' בבקשה ש'יערקו' לשורות 'הימין החדש'

השר נפתלי בנט, צילום: דן ריטבו השר נפתלי בנט, צילום: דן ריטבו
השר נפתלי בנט, צילום: דן ריטבו השר נפתלי בנט, צילום: דן ריטבו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במוצאי שבת פתחנו מסע מופלא לעבר ההנהגה הלאומית של מדינת ישראל. הקמנו מפלגה שמחברת את העם. מסורתיים, חילוניים, דתיים, וחרדים. עם ישראל. מפלגה בעלת עמדות ימין ברורות, ומלאת תקווה ואופטימיות.

בימים שחלפו מאז ההודעה שלנו על הקמת מפלגת הימין החדש, קיבלנו אלפי (!) הודעות מכל רחבי ישראל. "סופסוף ימין שמאחד! חילונים ודתיים עם תפיסה ציונית לאומית משותפת. תנהיגו את מדינת ישראל! נפלא!".

התגובות הגיעו מציבור חילוני ומסורתי (ובאופן מפתיע, המון חרדים!) שנלהבים להצטרף לתנועה, וגם מאנשי ציונות דתית שמחזקים אותנו המהלך. עם זאת, לחלק מאנשי הציונות הדתית יש שאלות נוקבות וראויות. חשוב לי להתייחס לכל השאלות בצורה פשוטה ובהירה.

שאלה: למה בכלל הקמתם את המפלגה החדשה? מה היה רע בבית היהודי?

תשובה: הכל היה מצוין בבית היהודי. יותר מתמיד. העניין הוא אחר.

איילת ואני נכנסנו לפוליטיקה, יחד עם הרב רונצקי ז"ל ובעזרת אורי אורבך ז"ל עם חזון אדיר: לחבר את עם ישראל. דתיים, חילוניים, חרדים ומסורתיים. עם אחד. התמודדתי לראשות הבית היהודי, שעמד אז על 3 מנדטים, והציבור הנפלא התפקד בהמוניו. נתקבלנו באהבה עצומה.

נבחרתי לראשות המפלגה ואיילת, אשה חילונית מתל אביב, נבחרה בפסגת הרשימה מכוח אישיותה וערכיה. התאחדנו עם האיחוד הלאומי, והבאנו 12 מנדטים. משהו חדש התחיל. עם הזמן, רצינו לפתוח את השורות גם לציבור שאינו דתי. ניסינו. ועוד פעם. ושוב. והם לא באו. עם השנים הבנו שיש כאן שתי מטרות חשובות מאד, אך הן אינן עולות בקנה אחד.

המטרה הראשונה היא השפעה והנהגה לאומית. המטרה השנייה היא דאגה לצרכי הציבור הדתי ולעמידה חדה וברורה על עמדותיו (המאוד שונות ומגוונות). פעם אחר פעם המטרות התנגשו, ואכן ירדנו ל-8 מנדטים, אך יותר מכך, מבחינת הציבור בישראל חזרנו למשבצת של "המפלגה של הדתיים".

למרות שבאמת השתדלנו לפעול ללא לאות למען משימות כלל ישראליות, בביטחון, במשפט, בחינוך, למרות ההישגים העצומים של כל החכים והשרים, אנשים שאינם דתיים פשוט לא הגיעו. כל הניסיונות שלנו לפתוח את השורות פשוט לא צלחו.

כי האמת היא ש*צריך* שתי מפלגות שונות: האחת, מפלגה דתית-אמונית ששומרת על צרכי הציונות הדתית ועל הגרעין האידיאולוגי-אמוני של הציונות הדתית. מפלגה שתוכל גם להציל קולות אבודים שבורחות למפלגות כמו אלי ישי ואחרות. זוהי הבית היהודי/תקומה.

השנייה, מפלגת עם ישראל, כלל ישראלית, של שותפות חילונית-דתית, ימנית, שמחברת את העם, מכבדת את ערכי היהדות, ועומדת כחומת ברזל על עקרונות הימין. מפלגת הימין החדש.

שאלה: האם זה איננו אופורטוניזם שלכם?

תשובה: להיפך. אנו נוטלים סיכון אישי עצום, למען חזון ענק. הדבר הנוח עבורנו היה להמשיך. הכי קל.

הבית היהודי/תקומה במצב מצוין בסקרים, ובכלל. היינו מקבלים שני תיקים בכירים. בחרנו בדבר הקשה.

בחרנו בדרך הקשה כי החלטנו ללכת על הדבר הנכון. לאחד את העם, וכן, לכוון להנהיג את כל מדינת ישראל.

שאלה: בסדר. הבנתי. כוונותיכם טובות. אך האם אינכם מפצלים את גוש הימין? אינכם זוכרים את "טראומת 92"?

תשובה: הפוך, אנחנו מונעים את טראומת 2019 שעלולה לקרות. אנחנו *מגדילים את גוש הימין ב8-10 מנדטים. הדבר מגובה במחקרי עומק.

אסביר: כיום גוש הימין מאבד כ-10 מנדטים שבורחים לשני כיוונים:
1. קולות אבודים בימין הקשה. אנש
ים שתומכים ב"עוצמה לישראל", אלי ישי, משה פייגלין ועוד שלא עוברים את אחוז החסימה. קולות אלו הם לא היו מוכנים להצביע לבית היהודי במתכונתו הנוכחית. לעתים, לא היינו "חרדליים" מספיק, וזה בסדר. הבית היהודי/תקומה תוכל להציל משם 4-5 מנדטים "אבודים".
2. קולות של אנשי ימין, ומרכז ימין, שאינם דתיים אך מרגישים שאין להם בית בליכוד, משלל סיבות. הם זלגו ועוד יזלגו לשלוש מפלגות שמאל שמתחפשות לימין: לפיד, גנץ, אורלי לוי. מדובר על 4-6 מנדטים ימניים שאיבדנו. המגמה הזאת עלולה עוד לגבור. מפלגת הימין החדש היא הבית הטבעי. ונוכל להציל משם 5-6 מנדטים.

עד להגעתנו, גוש הימין הידרדר ל-58 מנדטים, ועם הופעתנו בזירה יתווספו בהדרגה כ8-10 מנדטים לגוש הימין.

יש לומר גם בצורה ברורה: אם מפלגה זו היתה קיימת לפני 13 שנה, לא היו הורסים את גוש קטיף. הציונות הדתית לא היתה עומדת לבדה מול דחפורי אריק שרון והליכוד.

חברים, דווקא כאדם שגדל ומגדל את ילדיו בציונות הדתית, שהיה חניך ומדריך בבני עקיבא, ששרת בסיירת מטכ"ל בצוות עם חילונים ודתיים, שניהל חברת הייטק של חילונים ודתיים, אני רואה במהלך הזה מימוש של כל הערכים עליהם גדלתי.
יציאה החוצה לשירות כלל עם ישראל.

אני פונה היום לכל עם ישראל, להצטרף אליי ואל איילת שקד, למסע הציוני המרגש הזה.

השארת תגובה