נחנך: בית כנסת 'מונגש' ראשון בישראל

בית כנסת מונגש במרכז הרפואי הרצוג בירושלים
בית כנסת מונגש במרכז הרפואי הרצוג בירושלים

בית כנסת ראשון מסוגו בישראל המונגש למשתמשי כסאות גלגלים והליכונים נחנך באגף החדש של המרכז  הרפואי הרצוג בירושלים. האירוע נערך במעמד ראש העיר-משה ליאון, הרבנים הראשיים לירושלים הרב שטרן והרב עמר; הנהלת המרכז הרפואי הרצוג, עובדים, מטופלים ובני משפחת התורם. בית הכנסת הנושא את השם  "משכן שמואל" מוקדש לזכרו של שמואל זקן.
בדבריו בטקס ברך ראש העיר, משה ליאון, על פתיחת בית הכנסת ועמד על חשיבות היותו מונגש למוגבלים בניידות. הוא הביע תקווה שהאגף החדש יאוכלס במהרה ויכפיל בכך את מס' מיטות האשפוז במרכז הרפואי הרצוג.

בית הכנסת "משכן שמואל", נבנה תוך פיתוח חלקים ייחודיים המותאמים לאוכלוסיית מטופלי המרכז הרפואי הרצוג ומותרים לתפעול בשבת ללא בעיה הלכתית, כמו:

שולחן קריאה בתורה העולה ויורד בהתאם לגובה האדם העומד או יושב בכיסא גלגלים.
ספר תורה המונח על מדפים נשלפים,לשימוש נוח של בעלי מוגבלויות.
  מחיצה לעזרת הנשיםשניתן לשנות את גובהה במגע אצבע.

מרחק גדול מפריד בין כיסאות אולם התפילה וניתן להיכנס בקלות עם הליכון או כיסא גלגלים בין שורות הכיסאות. כסאות הישיבה המיוחדים, מצוידים במשענות עזר המקלים על המתפללים והמתפללות בשעת ישיבה או קימה.

ארון הקודש,ממוקם בגובה נמוך מהרגיל ומאפשר לבעלי כיסא גלגלים או הליכון, נגישות לפתיחת הארון.מערכת שמע ייעודית מותקנת במקום לטובת בעלי לקות שמיעה ושירותים מותאמים לבעלי מוגבלויות, צמודים לבית הכנסת.

בית הכנסת "בית שמואל" הממוקם בקומת האשפוז הראשונה, משתרע על פני 100 מ"ר והוא מכיל 50 מקומות ישיבה לגברים ולנשים.בצמוד לו, מרפסת המיועדת לבניית סוכה ומולו יוקם גן פנימי (פטיו) לרווחת המטופלים ובני משפחותיהם.

השארת תגובה