'הפורום' יכשיר 2.500 תלמידות סמינר בשנה – להייטק

לפי נתוני "המכון החרדי למחקרי מדיניות": רק כ-3% מהמועסקים בהיי-טק בישראל כיום – חרדים • הצעד הראשון של הפורום: יצירת תכנית שמטרתה הכשרת כ-2,500 תלמידות סמינר מדי שנה שישולבו בענף

יצחק פינדרוס, מנכ'ל המכון החרדי למחקרי מדיניות
יצחק פינדרוס, מנכ'ל המכון החרדי למחקרי מדיניות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאור הרצון לשפר ולגוון את ההכשרה המקצועית של הנשים הלומדות בסמינרים במגזר החרדי, ועל רקע מצוקת כוח האדם בענף ההיי-טק בישראל, "המכון החרדי למחקרי מדיניות" יחד עם חברות היי-טק מהמובילות בישראל מודיעות על  הקמת "פורום בכירי ההיי-טק לשילוב חרדים בתעשייה".

הפורום, פרי יוזמת "המכון החרדי למחקרי מדיניות", מורכב מאנשים מובילים מהמגזר החרדי יחד עם למעלה מתריסר יזמים ומנהלים מובילים בתעשיית ההיי-טק. את הפורום מובילים מייקל אייזנברג, שותף-מנהל בקרן הון הסיכון אלף, דב מורן, שהקים את קרן הון הסיכון הישראלית גרוב ונצ'רס ופרופ' שלמה קליש, מנכ"ל ומייסד קבוצת ג'רוזלם גלובל ונצ'רס. הפורום הוקם במטרה להוביל תהליך שיאפשר גידול משמעותי בכוח אדם מקצועי ומיומן מהאוכלוסייה החרדית בישראל בתעשיית ההיי-טק הצומחת, לטובת המגזר החרדי ותעשיית ההיי-טק כאחד. בפגישה הראשונה של הפורום, שהתקיימה לאחרונה, הוחלט כי הצעד הראשון שיש לנקוט הוא רפורמה בתכנית הלימודים במסלולי מדעי המחשב של הסמינרים החרדיים. במהלך החודשים הקרובים יעבוד צוות היי-טק במכון על מנת למפות ולהגדיר את הצרכים והמטרות של הרפורמה.

יצחק פינדרוס, מנכ"ל "המכון החרדי למחקרי מדיניות", ציין כי "כ-90% מהנשים החרדיות ממשיכות בחינוך העל-יסודי לאחר התיכון, כאשר רובן עושות זאת בסמינרים ולא באקדמיה. יש פה פוטנציאל אדיר ובלתי-ממומש, והזדמנות טובה לשני הצדדים; שדרוג רמת המיומנות של נשים מהמגזר החרדי בתעשיית ההיי-טק יאפשר להן להשתלב בכלכלה הישראלית ולהתפרנס בכבוד בחברות טכנולוגיות עלית, וענף ההיי-טק ייהנה מעובדות מיומנות, מקצועיות ומוכשרות. אנו מאמינים שנוכל להגיע להכשרת כ-2,500 בחורות סמינר מדי שנה בתחום מדעי המחשב ושילובן בשוק העבודה".

עוד לדברי פינדרוס, "אני מבקש להודות לכל אנשי התחום שנרתמו לשיתוף הפעולה ומסייעים לנו להשביח את רמת ההכשרה המקצועית בסמינרים, בהם מייקל אייזנברג, דב מורן, פרופ' שלמה קליש, עמותת סטארט-אפ ניישן סנטרל ((SNC, אייל ולדמן (מייסד, יו"ר, נשיא ומנכ"ל חברת מלאנוקס), ד"ר שלמה מרקל (סגן נשיא חברת ברודקום העולמית), כרם נבו (מנהלת פורום חברות הצמיחה) ועוד".

במקביל, ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת דנה לאחרונה (24.12.2018) בשכרן של הנשים החרדיות המועסקות בתעשיית ההיי טק. בדיון הציגה ניצה (קלינר) קסיר, המשנה ליו"ר המכון החרדי לחקר מדיניות, ממצאים שהראו על שינוי מגמה: לצד התפקיד ה"מסורתי" של הנשים במגזר החרדי, גידול הילדים וטיפול במשק הבית, התווסף תפקיד נוסף, חדש יחסית – דאגה לעול הפרנסה, בין היתר כדי שהבעלים יוכלו להתפנות ללימודי תורה. מהנתונים עולה כי שיעור תעסוקת הנשים בחברה החרדית עולה בהדרגה, וכבר היום כ-800-700 נשים חרדיות לומדות מדי שנה בהכשרה מקצועית של תכנות, ובנוסף כמה מאות לומדות בסמינרים. בנוסף, אם בעבר הנשים עבדו בעיקר בתחומי חינוך והוראה בתוך הקהילה – כיום יש גיוון גדול יותר במגוון המקצועות ונשים רבות יותר יוצאות לעבודה מחוץ לקהילה. ועדין – מרבית הנשים רוכשות את הכשרתן בסמינרים.

ניצה (קלינר) קסיר הציגה ממצאים מעניינים נוספים, לפיהם מתוך כ-320,000 מועסקים כיום בתחום היי-טק בישראל, כ-3% מהמועסקים הם חרדים (כ-9,100 סך הכל, מהן כ-5,200 נשים). 44% מהנשים החרדיות בהיי-טק משתכרות 10,000 ₪ ומעלה, וכ-25% מהן זוכות לשכר שנע בין 8,000 ל-10,000 ₪.

מייקל אייזנברג, שותף-מנהל בקרן הון הסיכון אלף: "זה קריטי לתעשיית ההיי-טק הישראלית, שחווה מחסור בהרבה מאוד עובדים, שהחרדים יהוו חלק ניכר ממנה. במקביל, זה קריטי לא פחות לקהילה החרדית שיכולה בעזרת ענף ההיי-טק להתפרנס טוב יותר. המכון החרדי למחקרי מדיניות מוביל מדיניות של שילוב בין השניים, תוך מאמץ גדול וקשר יומיומי ומתמיד עם הקהילה החרדית ועם תעשיית ההיי-טק כאחד".

דב מורן, קרן הון הסיכון הישראלית גרוב ונצ'רס: "יש לנו בארץ קהילה גדולה מאוד שנקראת חרדים. קהילה חכמה ונהדרת, אנשים בעלי יכולות. אנחנו צריכים לחבר אותם לטכנולוגיה ולקידמה, כדי שיהוו חלק ביצירת כלכלה טובה יותר – גם למדינה וגם לעצמם. המכון החרדי למחקרי מדיניות עושה עבודת קודש בכך שהוא שם זרקור על הבעיה, מנתח אותה ומבין אותה. ברגע שמבינים בעיה – הדרך לפתרון סלולה".

פרופ' שלמה קליש, מנכ"ל ומייסד קבוצת ג'רוזלם גלובל ונצ'רס: "הצטרפתי ליוזמה של המכון החרדי למחקרי מדיניות, כי מכל הגופים בארץ – ואני עוסק הרבה בנושא שילוב חרדים בהיי-טק – זה הגוף היחידי שפועל כמכון מחקר רציני, שעבודתו מבוססת על עובדות וסטטיסטיקות. זו הדרך הנכונה להגיע לפתרונות שיגרמו לשילוב גדול יותר של האוכלוסייה החרדית בתעשיית ההי-טק, דבר שיביא ברכה גם לאוכלוסייה החרדית – עם משכורות גבוהות – וגם לתעשיית ההיי-טק בארץ, המשוועת לידיים עובדות".

***

אודות "המכון החרדי למחקרי מדיניות": המכון החרדי למחקרי מדיניות הוקם בשנת 2014 על ידי איש העסקים והפילנטרופ אלי פלאי, מו"ל קבוצת התקשורת "משפחה", העומד בראש קרן משפחת פלאי. הוא נוסד במטרה לקדם מדיניות מקצועית מבוססת מחקר בסוגיות אזרחיות הנוגעות למפגש שבין הציבור החרדי והחברה הישראלית. לפי התחזיות הסטטיסטיות, הציבור החרדי בישראל עתיד לגדול באופן דרמטי, ולהשפיע באופן מרחיק לכת על החיים בישראל מגוון תחומי החיים האזרחיים, ובהם כלכלה, תעסוקה, דיור ורווחה. המכון החרדי למחקרי מדיניות נוסד כדי להתמודד עם האתגר של שילוב החרדים בחברה הכללית בישראל, לחקור ולנתח את המצב הקיים והעתידי, לסייע בקביעת מדיניות וליצור כלים ואסטרטגיות פעולה למען החברה החרדית והחברה כולה.

השארת תגובה