ימין ושמאל: מי נגד מי

בימין לא צפויות הפתעות של ממש, יאיר לפיד צריך לקבל החלטה גורלית על עתידו ובשמאל מופעלים לחצים לנסות ולייצר מפץ כולל • מפת השחקנים הפוליטיים – מאה יום לבחירות

קלפי בבחירות
קלפי בבחירות
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בחירות. פנחס ספיר ממנהיגי מפלגת העבודה ושר האוצר המיתולוגי בשנות ה70 היה אומר: ׳בחירות זה כמו צולנט, אתה יודע מה אתה מכניס, אינך יודע מה יוצא׳. הבחירות לכנסת הבאה מתוכננות לד׳ ניסן. עד אז יזרמו הרבה מים גם בירקון היבש. הכל נזיל, פתוח לשינויים.

בליכוד הדברים יחסית ברורים, בנימין נתניהו יוביל, גדעון סער חוזר, השרים יאבקו על מקום בצמרת הרשימה, מה שמקדם את הסיכויים לחזור לכורסת השר. הח"כים שנבחרו במחוזות, על פי חוקת המפלגה יחויבו להיבחר ברשימה המרכזית, הסיכויים קלושים, רובם יחזרו הביתה. מהמחוזות יגיעו כוכבים חדשים, שיוסיפו אקשן, צבע ופלפל לכנסת הבאה, רמה – קצת פחות.

בבית היהודי, הדברים ברורים. נפתלי בנט ואיילת שקד מובילים, רוב הח"כים ממשיכים. השאלה שעדיין פתוחה, המשך שת״פ עם השר אריאל וסמוטריץ מתקומה. בסוף יהיה בסדר. הסקרים טובים, לא מחליפים סוסים בעליה. בנט ידרוש שדרוג לביטחון יסתפק בתיק החוץ, לשקד טוב במשרד המשפטים. כנושאי אבוקת הימין! אין להם אלטרנטיבה, לשת״פ עם מפלגה חליפית. בסוף מה שהיה הוא שיהיה.

׳כולנו׳ של משה כחלון, הולכת לאכול אותה בגדול. הסקרים מנבאים לה ירידה ל6/7 מנדטים וזה לא הסוף. כחלון שיחק על ׳קולות הברירה׳ שכל בחירות מחפשות בית חדש. בסגנון מפלגת הגמלאים ז״ל. הפעם ישחקו במגרש הזה ויתחרו על הקולות האלו, מספר אלטרנטיבות, לא פחות, ואולי יותר קורצות. על המשבצת החברתית הסוציאלית מככבת ח״כ אורלי לוי, עם השם ההיסטורי ׳גשר׳  שטבע אביה דויד-לוי.

במרכז הביטחוני יתייצב כוכב מערכת הבחירות הבאה, רב אלוף מיל בני גנץ. חיבור בין בוגי יעלון לבני גנץ, יעמיד את המפלגה החדשה בצד הימני של המרכז. השלם יהיה יותר מסך חלקיו. בוגי יעלון בראשות מפלגה עצמאית יגרד את אחוז החסימה מלמטה, מאידך, הניסיון, הארומה הביטחונית והשיוך הפוליטי-ימני של יעלון, יוסיפו למפלגה החדשה יותר מנדטים מאשר בוגי יעלון יקבל בהליכה עצמאית.

המפלגה של בני גנץ הינה שוברת השוויון בין המחנות. הצלחה של גנץ יכולה להעביר את השלטון לשמאל או לבסס את ממשלת נתניהו ללא החרדים. לפחות לחלק של אגודת ישראל, גם בהליכה משותפת, תהיה בעיה אמיתית להצטרף לממשלה חדשה עם חוק הגיוס הנוכחי. שינויים בחוק לא יעברו אצל מרכיבים אחרים בקואליציה, בני-גנץ יכול להיות ׳מסלק המוקשים׳. אגודת ישראל תצטרף בשלב השני.

נעלם נוסף במפה הפוליטית הינו יאיר לפיד. ביש עתיד של לפיד ויאיר לפיד אישית הפנימו שקדנציה נוספת באופוזיציה מחסלת את עתידו הפוליטי. 10 שנים במדבר הפוליטי גוזרים כליה. לפיד חייב לחבור לגוש הקואליציוני הבא ולקבל תפקיד ביצועי, בכדי לשרוד פוליטית. מאידך, לפיד סינדל עצמו בהצהרות ברורות, שלא יצטרף לממשלה שנגד ראשה יש כתב אישום. לפיד הינו שותף נוח לנתניהו, בממשלה ללא חרדים. או בממשלה שאימת חוק-הגיוס מאחוריה והדתיים בתוכה. כסף ותקציבים אף פעם לא היו בעיה קריטית. חקיקה דתית ממילא לא קיימת.

בתקשורת צוחקים, שכל מנהרה נוספת שמתגלה בצפון ונאטמת מוסיפה מנדט לליכוד ובקצב הזה יצטרכו להוסיף ח"כים למליאה. אין ספק שהמצב הביטחוני הנוכחי, השקט השברירי בדרום, המבצע המוצלח לאטימת מנהרות החיזבאללה בצפון, ממצבים את הליכוד והעומד בראשו כמפלגה הבכירה והגדולה שמחפשת שותפים לשמירה על המצב ושיפורו. כתב אישום לא יוגש במהלך מערכת הבחירות! אחריהם המבול. בנימין נתניהו מחוזק ע״י הצבעת אמון חוזרת מצד המצביעים, אינו דומה לעוף מקרטע בשלהי קדנציה, כשהוא נוסע על שאריות אדי הדלק.

המפלגות החרדיות לקחו הימור גדול ואולי לא מחושב. במקסימום הם יכולים לשאוף למעמדם הנוכחי בקואליציה. אחוז החסימה הגבוה, והתמקדות מערכת הבחירות בבחירה בין גוש הימין לגוש השמאל, יכולה לנקז מהם אלפי קולות. נתניהו כבר הוכיח שהוא לא חושש ואוהב לשאוב מנדטים משותפיו הטבעיים. פיצול ביהדות התורה יכול להשאיר את שתי הסיעות בבית, ולכן זה לא יקרה. 30 אלף קולות אנשי הפלג אבודים, אלא א״כ יקרה הבלתי יאמן ויהדות התורה תתפלג. האמוציות האישיות בש״ס שוב יגרמו לאובדן עשרות אלפי קולות. הליכה עצמאית של פייגלין ועוצמה יהודית שוב יגרעו עשרות אלפי קולות בטוחים לימין.

השמאל מפולג בשאלה הגורלית מי בראש! חבירה של כל המרכיבים תיצור אולי גוש גדול, אך השלם יהיה קטן משמעותית מסך מרכיביו. מצביעים פוטנציאלים לגנץ-יעלון לא יצביעו למפלגה שבראשה יעמדו אהוד ברק וציפי ליבני. אבי גבאי הפסיק להיות מרכיב משמעותי או מוביל. פיצול אפשרי במחנ״צ יחסל את בכירותו של אבי גבאי ויהיה הסוף למפלגה ההיסטורית. המתאבדים השיעים של המפלגה-האבודה, יביאו את קיצה של מפלגת-העבודה בעידן הטכנולוגי וההי-טקי החדש.

בסקרים חוזים עליה למר״ץ מפלגת השמאל הפוסט ציונית. למר״ץ נישה ייחודית מסורתית שהקצינה במהלך השנים. הפיצול בין מרכיבי השמאל והמרכז טוב לה. חבירה של המרכז והשמאל לגוש גדול ומאוחד שיתחרה בגוש הימין, כשזה יהיה הנושא המרכזי  וליבת מערכת הבחירות, שלטון למי? ימין או מרכז שמאל? עלול להביא לסופה הפוליטי של מר״ץ.

איחוד בשמאל יגרום לאיחוד טכני בגוש הימין. הבית היהודי ואיווט ליברמן ימצאו עצמם בגוש טכני מאוחד עם הליכוד.  לליברמן זו יכולה להיות הצלה רבתי, בסקרים הוא לא ממריא.

שוב חוזרת המסקנה, בחירות זה צולנט!  שיודעים את מרכיביו אך לא את הטעם הסופי. ב9 לאפריל נהיה יותר חכמים. בדיעבד יתברר מי הימר על הסוס הנכון? מי קרא את המפה? ומי איבד את הקסם והיכולת. בינתיים יהיה מעניין. שינוי קטן במצב הבטחוני, והמפה שוב מתנפצת ונערכת מחדש. מזרח תיכון לא חדש.

השארת תגובה