זה אנחנו או לפיד

כניסתו של בני גנץ לזירה הפוליטית פותחת בפני נתניהו אפשרות של ממשלה נטול חרדים • האם לא למדנו כלום מהסקרים בבחירות שעברו, ומאלה שצפו את ניצחונה של קלינטון בארה"ב? • וגם: בקשת סליחה מהנוסעים לאומן

דוד חכם
דוד חכם
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

איש לא הופתע השבוע מהודעת ראשי סיעות הקואליציה על הקדמת הבחירות. הכתובת הייתה על הקיר כבר כמה חודשים, עוד לפני התפטרותו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. אין ספק שמאז התפטרותו של ליברמן המהלך הואץ, קואליציית שישים ואחת אינה אופציה לשרוד, בוודאי לא בשנה האחרונה לפני התאריך המקורי.

אבל יש משהו שצריך לשים אליו לב מאוד, ההודעה על כך שהקואליציה הנוכחית היא בעצם הגרעין לקואליציה הבאה שתקום לאחר הבחירות הקרובות – היא לא תעודת ביטוח עבור המפלגות החרדיות. האמירה הזו של אבי גבאי וציפי לבני לפיה הם היחידים שמבטיחים לא לשבת בממשלת נתניהו אם תקום, אומרת בעצם שיאיר לפיד כן ישב. וזה לא רק לפיד, שימו לב לבני גנץ (שעליו כתבתי כבר לפני מספר חודשים), בהנחה שהוא באמת מקים מפלגה לבד ללא יאיר לפיד, גובר הסיכוי שלפיד יצטרף לממשלת נתניהו הבאה.

צריך להבין, לפיד זה חד משמעית על חשבונן של המפלגות החרדיות. נכון שנתניהו נוטה להקים ממשלה עם המחנה הלאומי כשהמפלגות החרדיות הן חלק מרכזי בממשלה כזו, אבל שלא יהיה ספק, הכל שיקולים של פוליטיקה. בהנחה והליכוד יקבל בבחירות הבאות שלושים מנדטים, ובני גנץ יהיה עם חמישה עשר, לפיד עם משהו כמו עשרה מנדטים, נתניהו לא יהסס לפנות אליהם כדי שייכנסו לממשלה.

המפלגות החרדיות אינן יכולות להסתובב היום בתחושה שכניסתן לממשלה הבאה מובטחת בכל מצב. זה ממש לא המצב, וזה אמור להטריד את ראשי המפלגות החרדיות. בפרט שלמרות שיש הישגים כבירים למפלגות החרדיות בארבע השנים האחרונות בממשלה שבה הם היו הדומיננטיים ביותר, אבל את חוק הגיוס ומעמדם של בחורי הישיבות, הם עדיין לא הצליחו לסדר.

לכן, ייתכן מאוד והממשלה הבאה שככל הנראה תהיה בראשות נתניהו, תהיה ממשלה עם רוב של כמעט שבעים חברי כנסת אמנם, אבל ללא המפלגות החרדיות, אלא עם בני גנץ ויאיר לפיד.

גם על האמירות של ראשי הבית היהודי לפיהן הם רוצים ללכת בברית אחת עם המפלגות החרדיות, אסור להסתמך. כבר ראינו את ברית האחים בנט ולפיד בממשלה הקודמת. אמנם ברית שלא החזיקה מעמד, ועם אמירות של בנט שהוא לא יחזור על הטעות הזו, אבל יש דיבורים לחוד ומעשים לחוד. לכן מה שיקרה בגזרת לפיד ובני גנץ אמור להטריד מאוד את המפלגות החרדיות שלא יכולות היום לומר בוודאות מוחלטת שהם יהיו חלק מהממשלה הבאה בראשות נתניהו, זה אנחנו או לפיד (סיבוב מספר שתיים).

עונת הסקרים חוזרת

כאילו לא קרה שום דבר בבחירות כאן לפני ארבע שנים, כשתוצאות הסקרים ותוצאות האמת היו רחוקות זו מזו. כאילו במעצמה הגדולה בתבל שם היו בחירות רק לפני שנתיים וגם שם הסקרים הבטיחו בוודאות שהילרי קלינטון נשיאת ארצות הברית. אז הבטיחו לעצמם כל מיני מובילי דעת קהל כאן בישראל, שהגזמנו באמון והבמה הניתנת לסקרים ולסוקרים ומה שביניהם.

הנה עכשיו התחילה לה מערכת הבחירות הנוכחית, כששוב פעם העניין המרכזי שסביבו תתנהל כל מערכת הבחירות יהיו סקרים. אז מה אם כולם יודעים שכל סקר קנוי או מקצועי ככל שניתן אינו משקף את האמת לבסוף, לפעמים גם הוא אינו משקף מגמה.

ימשיכו הפוליטיקאים לרדוף אחרי הסוקרים עצמם כדי שיתנו להם בסקר מנדט או שניים יותר, ימשיכו גם העיתונאים והפרשנים לנתח תמונות מצב פוליטיות לפי הסקרים, ואז בתוצאות הבחירות שיהיו כאן בעוד שלושה ומשהו חודשים, גם אז נשמע שוב פעם את חשבון הנפש של כולם על הסקרים. אפשר פשוט לעשות העתק הדבק של אותם מילים שנאמרו במוצאי הבחירות הקודמות ולסיים עם זה, למה לטרוח כששום דבר אינו נלמד בעניין הסקרים?!

אומן כל השנה

לפני מספר חודשים, לקראת ראש השנה, כתבתי כאן בטור הזה על הנסיעה לאומן לראש השנה, כתבתי שזה לא כמו פעם, שבוע לאחר מכן הבהרתי וגם חצי התנצלתי. השבוע, נסעתי לאומן כדי להתפלל על כמה קרובים שזקוקים לישועה. הייתי בציון רבינו נחמן כדי להתפלל אמנם, אבל גם כדי לבקש סליחה על המאמר ההוא.

לראות יהודים שנוסעים במסירות נפש עצומה לשם, בקור ובשלג (שהיווה קושי עצום להגיע לאומן) אנשים נוסעים שעות רבות וארוכות, הכל כדי להתפלל ולבקש שזכותו של רבי נחמן תגן עלינו אמן. לקרוא את תיקון הכללי שוב ושוב ושוב ולבקש בקשות כפי שהבטיח הצדיק, שמי שיעלה על קברו ויאמר את אותם עשרה מזמורים של תהילים (התיקון הכללי) הוא ישתטח בעבורו לאורך ולרוחב ויוציאו משאול תחתיות.

בוודאי ובטח שלא אני יכול לכתוב מאמר ביקורתי כזה או אחר, על הנסיעה לשם בראש השנה. לא רק בראש השנה אלא בכל השנה כולה מגיעים לשם אלפי יהודים. שוחחתי השבוע בעת ביקורי שם עם מספר בעלי בתי מלון סמוך לציונו, הם סיפור לי שהעסק רק הולך ומתרחב, ושאין יום או תקופה בשנה שהם יכולים לסמן לעצמם כחזקה יותר או חלשה פחות (חוץ מראש השנה כמובן), בכל יום במשך השנה כולה מגיעות קבוצות שונות להתפלל, להעתיר ולבקש. וכמובן לסמוך על הבטחתו של רבינו נחמן בעניין התיקון הכללי, אשרינו שזכינו, שיתקבלו התפילות אמן.

תגובה אחת
  1. מודה ועוזב ירוחם!!

השארת תגובה