"בבת אחת, נהרגו 90 מחבלי חמאס"

ברקע הבחירות, עוסיקם הפוליטיקאים בפרסום תכנים ברשתות החברתיות – שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בחר בפרסום קצת שונה: מאמר במלאות עשור למבצע 'עופרת יצוקה'

יואב גלנט. צילום: דובר צהל
יואב גלנט. צילום: דובר צהל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כך פירסם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני בטחוני. אלוף במילואים וחבר כנסת מטעם סיעת 'כולנו':

לפני עשור בדיוק, ביום 27 בדצמבר 2008, התקיים מסדר של מאות מחבלי חמאס בעזה. מסוקי קרב שירו חמישה טילים בהפתעה, הרגו כ-90 מחבלים. היה זה אות הפתיחה למבצע "עופרת יצוקה" – מבצע שכלל את תקיפת כל מפקדות החמאס, עמדות קדמיות, מערכות שיגור רקטות ומאות אתרי טרור אחרים.

במהלך המבצע, לחם כוח צבאי רב עוצמה, יבשתי, אווירי וימי במשך כשלושה שבועות כנגד מרכזי הטרור העיקריים בעיר עזה ובכל מרחב הרצועה.

היה זה לאחר ירי רצוף של כ-10,000 רקטות ופצצות מרגמה לשטח ישראל בשלוש השנים שקדמו למבצע, ושורת פיגועי טרור שיצאו משטח הרצועה. על פיקוד הדרום הוטל לתקוף את תשתיות הטרור ברצועת עזה, לפגוע משמעותית בחמאס ולחזק את ההרתעה הישראלית. המשימה בוצעה במלואה, מעל 700 מחבלים חוסלו, כלל המפקדות הושמדו. כמפקד המבצע המלצתי בפני הדרגים שמעליי ״לנצל הצלחה״ ולאפשר לכוחות פיקוד הדרום לכבוש את מרחב העיר עזה ולהכניע את ארגון החמאס תוך חיסול המחבלים או לקחיתם בשבי – המלצתי להרחבה לא התקבלה, המבצע נמשך כמתוכנן.

הגורמים המרכזיים אשר הביאו להצלחת המבצע היו: הכנה מדוקדקת וחשאית, שילוביות בתוך צה"ל, שיתוף פעולה בין צה״ל לשב"כ; עוצמת החטיבות המתמרנות, יעילות ודיוק הפעולה האווירית, מודיעין איכותי, רציפות והמשכיות מבצעית ולוגיסטית ועורף אזרחי איתן.

מעל הכל, היו אלה לוחמי צה"ל ומפקדיו אשר פעלו בנחישות, במסירות ובמקצועיות תוך גילוי רוח קרב ואומץ לב בביצוע משימותיהם והשכילו לשמור על מורל גבוה, רעות ואחוות לוחמים. כולנו חבים להם תודה עמוקה, ועליהם גאוותנו – לוחמי צה"ל המקנים חיים למדינת ישראל. עשרה לוחמי צה"ל ושלושה אזרחים נפלו במבצע, אני מצדיע לזכרם ומאמץ אל ליבי את בני המשפחות.

עשור אחרי מבצע "עופרת יצוקה", אנחנו מכירים בתרומתו לביטחון הדרום, ובמכה הקשה שהנחית צה"ל על החמאס. המלחמה על הבית לא תמה, אך ידינו על העליונה. בשנים האחרונות דרכי הטרור של החמאס נסגרו: דרך הים נחסמה, דרכי החדירה מעל הקרקע ומתחתיה חסומות, כיפת ברזל נותנת הגנה אפקטיבית. המציאות של לפני "עופרת יצוקה" לא תחזור על עצמה. החמאס נאלץ ״לחשב מסלול מחדש״.

יחסי הכוחות בין צה"ל לחמאס הם אלף לאחד – בכל עימות עתידי נגבור על החמאס. נוכח האתגרים הבטחוניים הרבים, חובתנו לגלות אחריות ולפעול בשיקול דעת. בהכירנו את האויב אנו נערכים למערכות נוספות – אם יכפה עלינו עימות אנו נקבע את העיתוי והתנאים.

עם שוחר שלום אנו, אך חרבנו אחוזה בידנו ואנו נכונים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו בכל חזית ובכל עת.

2 תגובות
  1. כל הכבוד לך גלנט!!

    מיותר!

  2. שכחתם לציין שזה היה מסדר של קורס סיום של כוחות המשטרה המקומית ולא לוחמי חמס

השארת תגובה