הסאגה הסתיימה: אבוטבול התפטר מהעירייה

אחרי חילופי מכתבים, האשמות והשמצות שלא פסקו אף בשבוע האחרון, הודיע ראש העיר היוצא משה אבוטבול, כי קיבל אישור ממרן הגר"ח קנייבסקי להתפטר מחברותו בעירייה למען נציג אגו"י

משה אבוטבול ומקהלת כתר (2)
משה אבוטבול ומקהלת כתר (2)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חילופי המכתבים והאשמות בתוך רשימת יהדות התורה בבית שמש ככל הנראה הגיעו לסופם, לאחר שביום שלישי הודיע ראש העיר לשעבר משה אבוטבול כי הגיש את התפטרותו ממועצת העיר למנכ"ל העירייה ובכך יאפשר את כניסתו של אברהם נחמן פרנקל משלומי אמונים – אגודת ישראל למועצת העיר.

אך קודם הכרזה זו, העימות המתוקשר בין הסיעות המרכיבות את יהדות התורה נמשך, כאשר ב'דגל התורה' ניסו למנוע מנציגי 'אגודת ישראל' – שלטענתם הצטרפו באופן עצמאי לקואליציית בלוך ובכך בעצם פרשו מסיעת יהדות התורה המאוחדת – להתמנות לתפקידים שהובטחו להם במסגרת ההסכם הקואליציוני שחתמו עם ראש העיר עליזה בלוך.

כזכור, בשבוע שעבר מזכ"ל אגודת ישראל חנוך זייברט שלח מכתב נזעם למזכ"ל דגל התורה, חבר הכנסת משה גפני, ודרש כי 'דגל התורה' תאפשר את פיצול יהדות התורה לשתי סיעות נפרדות, 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה', וכן תאפשר את מינוי אברהם נחמן פרנקל לחבר המועצה במקומו של משה אבוטבול – שיושב על מקום של אגודת ישראל.

ביום שלישי שעבר חברי 'דגל התורה' אף יזמו כינוס של סיעת 'יהדות התורה המאוחדת' בבית חבר המועצה שלמה ברילנט, על מנת לקבל החלטה מוקדמת טרם ישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום רביעי שעבר – לגבי חלוקת החברים בוועדות העירייה השונות.

במהלך הישיבה ממנה נעדרו חבר המועצה משה אבוטבול – שככל הנראה העדיף להימנע מחיכוכים מיותרים עם חברי אגודת ישראל, וחבר המועצה ישעיהו ויסמן, נציגה החדש של חסידות בעלז בעירייה – חילופי האשמות קשים הועלו על ידי החברים משני הצדדים, כשבסיומה אף התמנה ברוב קולות, חבר המועצה שמואל גרינברג ליו"ר סיעת יהדות התורה בעירייה.

ביום רביעי שלאחר מכן – שעות ספורות טרם ישיבת מועצת העיר – חברי 'דגל התורה' בבית שמש שיגרו תגובה למזכ"ל 'אגודת ישראל' בתגובה לטענות והדרישות אותם שיגר ליו"ר 'דגל התורה' משה גפני.

חברי 'דגל' פתחו בכך שנתבקשו להגיב למכתב שהועבר לחבר הכנסת הרב משה גפני וכתבו, כי "בכל שלב בהיערכות לבחירות האחרונות, דגל התורה ידעה כי בכוחה לקבל 5 מנדטים – ידיעה זו היא מתוך ניתוחים ופילוחים ברורים של ציבור מצביעיה".

בניגוד לטענות אנשי אגו"י, חברי 'דגל טענו כי הבקשה לריצה משותפת הגיעה דווקא מהצד החסידי, כשלדבריהם: "אגודת ישראל פנתה שוב ושוב בבקשה להליכה משותפת ברשימה אחת".

"ביום הגשת הרשימות, בשעות אחה"צ, קיבלנו החלטה להיענות לבקשתכם", טענו חברי 'דגל', "ובשם האחדות והשלום לרוץ במשותף וכך היה בהגשת הרשימות, הוגשה רשימת יהדות התורה המאוחדת הכוללת את דגל התורה, אגודת ישראל ושלומי אמונים".

אך על אף הריצה העצמאית חברי הסיעה הליטאית העלו האשמות קשות כלפי חבריהם מהסיעות החסידיות וטענו, כי "במהלך מערכת הבחירות ובעיקר לקראת סופה התעוררו סימני שאלה רבים, מאחר ובחלקים מסוימים במטות אגודת ישראל לא הייתה פעילות כלל ואנשיה לא נכחו במטות. מה עוד שהגיעו שמועות על קהילות מסוימות שלא יצביעו או שיצביעו למפלגות אחרות – נתון שלאחר מעשה התברר כאמיתי, כאשר בשכונות מסוימות בהם נתח המצביעים שייכים לאגו"י ושלו"א, ניכר היה לראות כי אחוז ההצבעה ירד פלאים, או לחילופין הייתה הצבעה למפלגות אחרות ואף אותו דבר לראשות העיר".

"גדולי ישראל מקרב כל חוגי יהדות התורה הורו וקבעו באופן הברור ביותר לתמוך בר' משה אבוטבול לראשות העיר וכך פעלנו בדגל התורה", הוסיפו לטעון חברי 'דגל התורה'. "התדהמה הכתה אותנו במיוחד כאשר לאחר הבחירות התברר למפרע, כי היו הבנות וסיכומים מטעמכם עם ראש העיר גב' עליזה בלוך – דבר שהוא מנוגד להוראתם הברורה של גדולי ישראל כפי שהופיע בקולות הקוראים שפורסמו מטעם דגה"ת ואגו"י – והכל תמורת סיכום לקבלת בלעדיות לתיקים הבכירים בהם סגנות רה"ע, חינוך, תו"ב והקצאות".

חברי 'דגל התורה' סיכמו את מכתבם בכך ש"היום ברור לעיני כל התמורה שקיבלתם בקבלת התיקים הנ"ל, בשונה מהשותפים שלכם שתמכו ברב אבוטבול בלבד. המעשה הוא חסר תקדים בעליל לא מוסרי 'ואף לא חברי'. לא זכורה לנו אי פעם תופעה כזו בתוך המפלגות החרדיות, מעשה זה הינו מעשה בגידה חמור ממש שיירשם לדיראון עולם בדפי ההיסטוריה של היהדות החרדית, אז בבקשה מכם לפני שתלינו עלינו ערכו בדק בית פנימי אצלכם".

מלבד התגובה לעצם הדברים, חברי 'דגל התורה' אף הגיבו לטענות שהעלה זייברט על כינוס ישיבת הסיעה הראשונה של 'יהדות התרה המאוחדת' – שהתקיימה טרם ישיבת מועצת העיר הראשונה: "נציגי דגל התורה בבית שמש, שקיימו משא ומתן עם ראש העיר גב' עליזה בלוך, לא הגיעו להבנות בסעיפים הקשורים לענייני הדת בעיר, משכך ביקשו לקיים ישיבת סיעה וללבן את הסוגיה יחד עם חבריהם באגודת ישראל ולראות כיצד ענייני הדת יישמרו בעיר. לצערנו הרב נציגי אגו"י ושלו"א החליטו להיעדר מישיבה זו ולנו לא נותרה ברירה אלא לקבל את ההחלטה שקיבלנו".

בשלהי המכתב אף התייחסו לבקשת זייברט לפיצול הסיעה המאוחדת לשתי סיעות נפרדות וכתבו: "לגבי בקשתכם לפיצול הסיעה, מבחינתנו קיימת הסכמה עקרונית לנושא, אלא שהחוק מאפשר לעשות זאת רק לאחר שנתיים".

ב'אגודת ישראל' לא שתקו ולקראת ישיבת מועצת העיר פנו ליועץ המשפטי לעירייה – עו"ד מיקי גסטוירט, בגין החלטת 'דגל התורה' שלא להתפצל מ'אגודת ישראל', כשעל ידי כך הם מונעים מהם להתמנות לתפקידים מסוימים בקואליציה שהוקמה.

בראשית המכתב כתבו חברי אגו"י, כי המכתב שנשלח "על ידי משה אבוטבול, שמואל גרינברג, משה מונטג, ישראל סילברסטין ושלמה ברילנט, נכתב על דעתם והוא איננו על דעת סיעת יהדות התורה".

"לגופם של דברים", הוסיפו באגו"י, "האמור במכתב זה מהווה המשך ישיר להתנהלות חסרת תום הלב של מספר חברים בסיעת יהדות התורה לרבות ראש העירייה היוצא הרב אבוטבול, הבאה לידי ביטוי בהפרה בוטה של ההסכמים בין החברים בסיעת יהדות התורה ותוך הונאת הבוחרים".

"לפיכך אנחנו מבהירים כי כל רשימה שתועבר אליך על ידי הפונים בה ייכתב כי לכאורה מדובר ברשימת חברים מטעם סיעת יהדות התורה לשיבוץ בוועדות העירייה אינה מייצג את עמדת הח"מ ואינה מהווה רשימה רשמית המאושרת כדין על ידי הסיעה", סיכמו חברי אגו"י והוסיפו, כי " הח"מ יבהירו זאת גם לכלל חברי המועצה במסגרת ישיבת המועצה".

מלבד כך שמנעו ב'דגל' את התמנות נציגיהם של אגו"י לתפקידים שונים, בהם סגן ראש העיר ויו"ר ועדת משנה לתו"ב – כאשר איימו להכריז עליהם כסיעה פורשת במידה ויצביעו בניגוד לעמדת הסיעה (שנקבעה ע"פ רוב חברים) – מצאו סעיף בחוזר מנכ"ל משרד הפנים לפקודת העיריות 2018 ולפיו מי שיכול לעמוד בראשות וועדת המשנה לתו"ב זהו רק ראש עיר או סגן ראש עיר, מה שלא מאפשר את מינויו של נציג שלו"א-אגו"י שמעון גולבדרג לתפקיד זה, כל עוד והוא לא מחזיק בתפקיד הסגן.

ביום שלישי השבוע, ככל הנראה, הסאגה הגיעה לסיומה. לאחר שנכנסו חברי מועצת העיר משה אבוטבול ומשה מונטג אל מרן שר התורה הגר""ח קנייבסקי, אבוטבול קיבל הוראה לפרוש מהעירייה, כשבעקבות כך הנציג הבא ברשימה, אברהם נחמן פרנקל מ'אגודת ישראל' יכנס תחתיו לעירייה

במכתב התפטרות ששלח משה אבוטבול למנכ"ל העירייה מתי חותא נכתב, כי "למרות שקיים הסכם ברור שתנועת ש"ס חייבת לפנות מקום לנציג מיהדות התורה כמצורף בהסכם, העדפתי למען האחדות וזירוז המהלך שאני אתפטר."

במכתבו מגולל אבוטבול את השתלשלות העניינים מאז שהגיש את מכתב ההתפטרות הראשון וחזרתו מהתפטרות לאחר הוראת מרן הגר"ח קנייבסקי שדרש לבטל את מכתב ההתפטרות בעקבות חששותיו החזקים מנושאים של עניני הדת שישונו בעיר בתחומי המועצה הדתית חלילה, כפי שרבני העיר התריעו במכתבים בנושא בשבועות האחרונים, כשהוסיף וציין כי יש אף "טענות פנים מפלגתיים ופוליטיים בין הסיעות המרכיבות את יהדות התורה בעיר ,שאין המקום מפאת כבוד ד' וכבודם של אנשים לכותבם כאן (דבר שמן הסתם עוד יתברר בעתיד במסגרות אחרות המתאימות יותר לנושא זה)".

"בשבועות אלו פניתי לבית מרן שוב ושוב והסברתי את רצוני העז לפרוש מהעיסוק הפוליטי העירוני לאחר 25 שנות עשיה בעיר", הוסיף אבוטבול, "וגם ציינתי שפינוי מקומי יוסיף לאחדות והשלום בין אגודת ישראל ודגל התורה, דבר ששנים התאמצתי להשכין אחדות ושלום בין כל חלקי היהדות החרדית בעיר".

"מרן שעוקב אחר הנעשה בעיר ועל מאמצי רבני העיר והנציגות לפעול בכל הכח למען שימור עניני הדת ובהיות שכעת מגיעים להבנות וסיכומים ברורים בנושא, התיר לי כעת בבואי אליו לביתו להתפטר מחברותי במועצת העיר", כתב אבוטבול והוסיף, כי "אני יודע שצעדי האחרון גרם לתמיהה מצד המכירים אותי כוותרן ובורח ממחלוקות וגם גרם צער לחברי א.נ. פרנקל על עיכוב בחברות המועצה (קצת פחות מחודש), על כך אני מיצר ומתנצל

בשלהי המכתב ציין כתב ראש העיר היוצא: "חזקה עלי דרישתו של מרן. לא יכולתי להתעלם חלילה מדרישתו, כי מגיל קטן לימדוני לציית לגדולי ישראל, גם אם אומרים לך על שמאל שהוא ימין וגדול הקושי במצב זה מול שאלות מביכות, דומני שזה היה הצעד והמבחן הכי קשה לי בשירותי הציבורי בעשרות השנים ובפרט שעל צעדי זה 'זכיתי' לקבל חיצים ובליסטראות ללא הרף וביזיונות רבים. בטוחני שד' הטוב יכפר עוונתי בכך ויחזירם בתשובה שלמה על ההשמצות והביזוי על שנשמעתי לדעת תורה.

בסיום דבריו איחל אבוטבול הצלחה לראש העיר הנבחרת ולכלל חברי מועצת העיר מכל הסיעות וברכם שיפעלו יחד בשיתוף פעולה עם כבוד וידידות להצלחת העיר בית שמש בכלל והנושאים התורניים בפרט, כשהוסיף כי "אני תקווה שכעת בעקבות כך גם בעז"ה תיסלל הדרך לצרף את כל הסיעות לקואליציה, גם את ש"ס ודגל התורה, דבר שמאוד שאפתי וביקשתי זאת בכל במה אפשרית מתחילת דרכי לפרישה מהעירייה, זה יחזק את העניינים העירוניים והתורניים בעירנו היקרה בית שמש".

ישיבה סוערת: מנעו את מינוי הסגנים ומועצת העיר התכנסה שוב

אחרי כל הסאגה שנרשמה בין הסיעות המרכיבות את יהדות התורה, ביום רביעי שעבר התכנסו חברי מועצת העיר בית שמש לישיבה שניה, כאשר לאורך כל הישיבה שנמשכה משך מספר שעות בלטו החברים מ'דגל התורה', שקטעו את 'דבריה של ראש העיר עליזה בלוך ואף ניסו למנוע את מינוי סגניה.

במהלך המליאה הסוערת, אנשי האבטחה הוזעקו מספר פעמים להוציא פעילים חברתיים ואף עיתונאים מקומיים שהתפרצו אל עבר חברי 'דגל התורה', לאחר שהייו אופוזיציה לוחמנית לכל אורך הישיבה.

מישיבה זו נעדר ראש העיר לשעבר וחבר המועצה משה אבוטבול, החבר עדיין ברשימת יהדות התורה, כמו גם שלושת חברי המועצה מטעם אגודת ישראל שנעדרו מהישיבה לאחר חוות דעת משפטית שקבלו ולפיה אם מינוייהם לתפקידים יואשרו על ידי רוב חברים, כאשר הם לא יטלו חלק בהצבעה זו, הם לא יחשבו לסיעה פרשת.

לקראת סיום הישיבה אכן התקיימה הצבעה על מינוי הסגנים, כאשר עשרה הצביעו בעד ושישה נגד, אך למרות זאת המינויים לא אושרו ונדרש ובהצבעה כזו נדרש רוב מוחלט ולא יחסי – דהיינו 11 מתוך 21 לפחות.

יממה לאחר מכן, ביום חמישי, נערכה שוב ישיבת מועצת עיר קצרה על מנת לאשר א מינוי הסגנים. על פי חוק בישיבה שניה מספיק רוב יחסי על מנת לאשר את המינוי וכך, על אף שחברי 'אגודת ישראל' נעדרו שוב וחברי 'דגל התורה' הצביעו נגד המינויים אושרו.

השארת תגובה