הקואליציה מתרחבת: 5 הסכמים עם 5 חברי מועצה

ראש העירייה משה ליאון חתם השבוע על חמישה הסכמים קואליציוניים עם חברי מועצה בודדים: לורה ורטון, חיים אפשטיין, יהודה בן יוסף, יוסי חביליו ופלר חסן-נחום • 'התעוררות' בדרך לאופוזיציה, עם 'אגודה' הדברים לוטים בערפל

חיים אפשטיין ומשה לאון
חיים אפשטיין ומשה לאון
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שורת הסכמים קואליציוניים נחתמו השבוע בין חברי מועצת העיר לבין ראש העירייה משה ליאון, במה שמייצב את המערכת הפוליטית בירושלים ומעניק רוב לליאון במועצה. עם זאת, הסיעה הגדולה ביותר במועצה, 'התעוררות' בראשות עופר ברקוביץ', הולכת לאופוזיציה.

המו"מ הקואליציוני ידע השבוע עליות ומורדות, קשיים ומהמורות, ונראה כי איש לא צפה מראש את ההרכב הנוכחי של הקואליציה, בטח לא של סדר המצטרפים. שבוע לאחר שסגר הסכמים עם 'דגל התורה', ש"ס, 'מאוחדים', 'הליכוד' ו'הבית היהודי', ולאחר גיחה קצרה לניו יורק, התפנה משה ליאון לחתום הסכמים חדשים.

ראשון החותמים השבוע היה חבר המועצה יהודה בן יוסף, חבר סיעת 'ירושלים תצליח' של השר זאב אלקין, שקיבל בתמורה לכניסתו את תיק קידום העסקים. עמיתתו לסיעה, חברת המועצה פלר חסן נחום, נמצאת עמו בנתק, והיא סגרה הסכם קואליציוני בנפרד.

בן יוסף מסר עם חתימת ההסכם כי: "העסקים בירושלים הם ליבת הכלכלה והצמיחה של העיר אני אפעל לקידומו של האגף, למען שגשוגה  ופיתוחה של עירנו האהובה".

אחרי 5 שנות אופוזיציה לוחמנית, חתמה יו"ר מר"צ לורה ורטון על הסכם קואליציוני, במסגרתו תקבל את תיק קידום מעמד האישה, תיק איכות השירות ותיק הגמלאים במחצית הקדנציה השנייה.

יו"ר סיעת מרצ ירושלים, לורה ורטון, מסרה לאחר חתימת ההסכם: "אני מקווה שנעשה רק טוב לכל תושבי העיר ומאחלת לכולנו הצלחה רבה".

ההסכם היותר סנסציוני נחתם בין ליאון לבין חבר המועצה יוסי חביליו מסיעת 'מצילים את ירושלים', לשעבר היועץ המשפטי של העירייה ומי שעשוי היה להיהפך ל'אימת' השלטון המקומי. תמורת כניסתו, קיבל חביליו את תפקיד סגן ראש העיר לחצי קדנציה, רשות החניה והקמת וועדה בראשותו "שתבחן את המנגנון הראוי לשיתוף הציבור בפרויקטים עירוניים".

יו"ר סיעת מצילים את ירושלים, יוסי חביליו: "אני שמח על האפשרות שניתנת לי להשפיע על ירושלים ולעבוד בשת"פ עם ראש העיר. אני רואה חשיבות בייצוג מגוון לכל זרמי ירושלים וזה בדיוק מה שמייצגת קואליציית ליאון. אני קורא לתנועת התעוררות להצטרף גם הם לקואליציה ורואה בכך חשיבות רבה".

בגזרה החרדית, חתמה סיעת 'בני תורה' על כניסה לקואליציה, כאשר נציגה חיים אפשטיין יזכה לכהן כיו"ר ועדת הבריאות העירונית ואחראי טיפות חלב.

למקרה שלא אחזתם ראש, השבוע סגר משה ליאון חמשה הסכמים קואליציוניים, כל אחד עם חבר מועצה בודד.

כניסתם של יוסי חביליו ויהודה בן יוסף, סימנו את התפרקות הגוש החילוני, מאחר ומלכתחילה הוצגו כ'בלוק' בשותף עם 'התעוררות', גוש הכולל תשעה מנדטים. ואכן, זמן קצר לרחק חתימה ההסכמים, הודיעה סיעת 'התעוררות' כי פניה לאופוזיציה, זאת למרות הערכות מוקדמות שדיברו על כניסה בוודאות מוחלטת.

בהודעה לוחמנית, הסבירה סיעת 'התעוררות' את הסיבות שהובילו אותה שלא לקחת חלק בהנהגת העיר המתגבשת: "בחודש האחרון ניסינו להגיע להבנות עם ראש העירייה, מי שנבחר בקומבינה על הראש של הציבור הירושלמי. משך כל הזמן, האינטרס הרחב של הציבור הירושלמי עמד לנגד עינינו. במטרה לשמור על ירושלים של כולם. ליאון, שבילה את רוב הזמן בחו"ל, ראשית נכנע לשותפים מדגל וש"ס בהסכמים אותם סירב לחשוף לציבור הירושלמי. שנית, בידיו חסם כל השפעה שהתעוררות דרשה בקשר לשמירה על השכונות הציוניות בעיר במסגרת ההבנות שהוגשו בתכנון בנייה. ולבסוף, חזר בו מסיכומים שכבר סוכמו. וסגר עם יוסי חביליו כדי שישמש עלה תאנה לקואליציה שחבריה כבר פועלים בימים אלה ומנסים לאיים על החיים בירושלים".

לדברי החברים ב'התעוררות', "לא נהיה חלק מהתנהלות כזו. נצא להיאבק עבור חצי מהעיר ונדאג להאיר את העירייה בפנסים, נילחם בשחיתות, נילחם בפגיעה בציבור הציוני והחרדי ממלכתי. בניגוד למשה ליאון, שנחת מגבעתיים כחלק מקומבינה מכוערת, התעוררות כאן, כמו תמיד- להישאר. נדע לשמור על תושבי ירושלים, שחפצים בעיר פורחת, נקייה ומשגשגת, גם מהאופוזיציה".

ומה באשר ל'אגודת ישראל'? יו"ר הסיעה יוסי דייטש עשה את השבוע החולף הרחק מזירת ההתרחשויות, אי שם בגולת ארה"ב, והותיר את חבריו להתמודד עם המציאות. אחרי נתק ממושך בין צוותי המו"מ, התכנסו השבוע אנשי 'אגודת ישראל' עם אנשיו של ליאון, במה שנראה היה כפריצת דרך, אך עד מהרה התקווה התבדתה.

על פי גורמים מעורבים, בין שלושת חברי המועצה החסידיים מתנהלים חילוקי דעות, כאשר חבר המועצה יוחנן וייצמן מושך לאופוזיציה בעוד שחבריו – הלברשטאם ודייטש, באמצעות חבר הרשימה יענקל'ה הלפרין, שייצג אותו בהיעדרו – רוצים קואליציה.

כעת, כשסיעת 'התעוררות' בדרך לאופוזיציה, קולותיהם של 'אגודה' נהיים שווים יותר, גם אם לא מכריעים, ומשכך, ב'אגודה' מעלים את סף דרישותיהם. הם מצביעים גם על יוסי חביליו שקיבל חצי סגנות תמורת מנדט בודד, ואומרים – ספק ברצינות ספק כאילן להיתלות בו – לפי החשבון היחסי, מגיע לנו סגן וחצי…

השארת תגובה