אזעקה הבוקר: מוכנים בשגרה – מוגנים בעורף

פיקוד העורף עורך הבוקר תרגיל בבני ברק, במטרה לשמור על כשירות הצופרים ותרגול האוכלוסייה לשעת חירום • "אנו למודים מאירועי העבר בהם ראינו כיצד אזרחות נכונה והישמעות להנחיות פיקוד העורף מצילות חיים"

יום עיון פיקוד העורף בעיר בני ברק. צילום: פיקוד העורף)
יום עיון פיקוד העורף בעיר בני ברק. צילום: פיקוד העורף)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

פיקוד העורף מכין את האוכלוסייה בשגרה לזמן חירום, כחלק ממטרותיו להכנת המרחב האזרחי. כחלק ממאמץ זה יגיע לסיומו ביום חמישי מסע ההסברה של מחוז דן בפיקוד העורף לחברה החרדית.

המסע התחיל בתחילת השבוע ומתאפיין בתוכן ייחודי וייעודי אשר מותאם למגזר החרדי ברשויות המקומיות ובשכונות החרדיות בגזרת מחוז דן. המסע תוכנן בשיתוף פעולה עם עיריית בני ברק, יחד עם משטרת ישראל וארגוני המתנדבים. מטרתו היא העלאת המודעות בקרב החברה החרדית לנגישות, הנחיות התגוננות וערוצי קבלת מידע בחירום להתמודדות נכונה והצלת חיים.

מחוז דן של פיקוד העורף מחולק למספר נפות, הנפה אחראית על תא שטח הכולל בתוכו מספר רשויות, ערים ומועצות ועל מוכנותם לחירום בשגרה והכוונת הרשות בחירום, תחת נפת גנים נמצאת העיר בני ברק. כחלק ממאמץ זה, עורכת הנפה אימונים ותרגילים במטרה לבחון את התרחישים, המענה הניתן ושיתוף הפעולה עם ארגוני החירום השונים והרשויות המקומיות.

"תרגול בשגרה מאפשר הכנה של האוכלוסייה למצבי חירום באמצעות הקניית כלים וידע להתמודדות עם מצבים אלו". מסביר מפקד נפת גנים במחוז דן, אל"ם במיל' חזקיהו (חזי) זכריה.

במהלך מסע ההסברה מתקיים אימון נפת גנים ובמהלכו יערך ניסוי צופרים במסגרתו תשמע אזעקה עולה ויורדת בשעה 10:05 במרחב גוש דן במטרה לתרגל את הכוחות, שמירה על כשירות הצופרים ותרגול האוכלוסייה לשעת חירום.

"כחלק מהכנת המרחב האזרחי לחירום אנו עורכים את ניסויי ההתרעה במקומות שונים ברחבי הארץ על מנת לתרגל את האזרחים למצבי החירום השונים. אנו למודים מאירועי העבר בהם ראינו כיצד אזרחות נכונה והישמעות להנחיות פיקוד העורף מצילות חיים וכי ישנה חשיבות רבה להכנת המרחב האזרחי. מצבי חירום יכולים לפקוד אותנו במפתיע לכן חשוב שהציבור יהיה מוכן מראש".

כחלק ממסע ההסברה נערכו הדרכות בבתי ספר שהועברו על ידי מדריכי אוכלוסייה לשעת חירום אשר מעבירים את הנחיות פיקוד העורף לתלמידי בכיתות, מבוגרים ומפעלים חיוניים.

קיים מערך נוסף המיועד להדרכות בחברה החרדית – מערך צוהר כתום, חיילים דתיים אשר מוכשרים להעביר הנחיות לחברה החרדית בצורה מותאמת.

"אוכלוסיית מדינת ישראל מורכבת ממגזרים שונים, תרבויות ושפות שונות. על כן, מתאים פיקוד העורף את ההנחיות, ערוצי קבלת ההנחיות והמענה הניתן לאזרח ככל שניתן. הפיקוד העושה זאת על ידי הדרכות מותאמות, התאמת הנחיות לכלל הקהלים, מענה במגוון שפות במוקד המידע של פיקוד העורף ובעוד מגוון דרכים שונים."

את המסע הנוכחי מובילה הדמות, "ניסים בעל הנס", בדומה למשפחת פיקוד העורף אשר מובילה את הקמפיין השנתי של פיקוד העורף ניסים מוביל את מסע ההסברה הנוכחי. ניסים הוא דמות המותאמת לחברה החרדית, כמו כן לכל אוכלוסייה דמות המונגשת אליה. בנוסף להדרכות בבתי הספר התקיימו הדרכות בסמינרים, מוסדות מיוחדים, במפעלים חיוניים והדרכות לרכזי בטחון.

"הנחת היסוד היא כי התלמידים אשר יעברו את הדרכת פיקוד העורף ישתפו וילמדו את משפחותיהם ובכך נוכל להגיע לקהלי יעד רחבים יותר." מוסיף אל"ם זכריה "עכשיו, בזמן שגרה זהו הזמן להיערך, כאזרחים יש לנו את היכולת לשפר את מוכנותנו ואת האופן שבו נפעל וכך נוכל להציל חיים״.

השארת תגובה