מנדלבליט בוחן: המאגר של הנהלת בתי המשפט

בעקבות פניית התנועה למשילות ודמוקרטיה, עדכנה לשכת היועץ המשפטי לממשלה כי הוקם צוות מיוחד לבחינת חוקיות מאגר פרטי האזרחים שהקימה הנהלת בתי המשפט

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בחודשים האחרונים כך נודע, אוספת הנהלת בתי המשפט מידע פרטי ורגיש על אזרחים שהעלו במרחבי הרשת דברי ביקורת נגד שופטים ואנשי מערכת הנהלת בתי המשפט.

היום (שלישי) במענה להתראה לפני עתירה ששלחה התנועה למשילות ודמוקרטיה בה דרשה למחוק את המאגר, מסרה לשכת היועץ המשפטי לממשלה כי לאחרונה הוקם צוות מטעם היועץ מנדלבליט שיבחן את טענות התנועה.

עוזרו של המשנה ליועמ"ש עו"ד רז נזרי כתב, כי "בהמשך לקשיים שונים ביחס לנוהל שהועלו בדיון שנערך אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-חוקתי), קיים לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה דיון בעניינו של הנוהל בהשתתפות פרקליט המדינה, מנהל בתי המשפט, משנים ליועץ המשפטי לממשלה וגורמים נוספים, בו הוצפו הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות. בסיכום הדיון החליט היועץ המשפטי לממשלה, בתיאום עם מנהל בתי המשפט, להקים צוות שיכלול נציגים מהנהלת בתי המשפט וממשרד המשפטים, אשר יבחן את הנוהל שבנדון ושאלות הכרוכות ביישומו. במסגרת זו, יילקחו בחשבון גם הטענות העולות בפנייתך", נכתב לעו"ד התנועה למשילות.

הודה עמרני מנהל הפעילות בתנועה הגיב לתגובה ואמר, "אנו מברכים על הקמת הצוות לבחינת הנוהל והמאגר. זו התפתחות מבורכת ביותר, במיוחד לאור העובדה שבחודשים האחרונים התעקשה הנהלת בתי המשפט להודיע שוב ושוב במענה לפניותינו שאין כל בעיה בנוהל ובמאגר".

במקביל, במכתב שלח היום עו"ד שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנועה, מכתב דרישה מהנהלת בתי המשפט ומהיועץ המשפטי לממשלה להודיע על הקפאת השימוש במאגר עד לסיום עבודת הצוות, זאת בשל "הפגיעה החמורה והמתמשכת שבאיסופו של מידע אישי ורגיש על גורמים המבקרים את מערכת המשפט, באופן שיש בו בכדי להוות אפקט מצנן על חופש הביטוי ופגיעה חוקתית בזכות לפרטיות".

בפנייה הראשונה טענה התנועה למשילות כי הנוהל, המכונה "נוהל עבודה ובקרה לטיפול בפרסומים פוגעניים ברשת", כולל בתוכו הוראות לאיסוף מידע על אנשים פרטיים, כולל נתונים אישיים, ונתונים אודות הליכים משפטיים המתנהלים כנגד המפרסם ופרטים אישיים נוספים, עוד נטען כי המאגר נאסף באופן בלתי חוקי כשלא נרשם כפי שמחייב החוק במקרים של מאגרי מידע אישיים מהסוג הזה.

השארת תגובה