השינוי יכול להגיע רק מהחרדים

סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)
סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מחאת האפודים הצהובים בצרפת רק חיזקה את טיעוניי באשר למחאה המאיימת לפרוץ בקרוב אם לא יתעשתו קברניטי המדינה – ויפה שעה אחת קודם. לפני שניגע בנקודה ננסה להבין את ההבדלים בין המחאות הבולטות שאנחנו מכירים ואלו מהן באמת השיגו את המטרה.

ישראל 2011 – מחאת יוקר המחיה – החלה ממחאת הקוטג' והפכה לפוליטית מתייפייפת. האביב הערבי – גל של התקוממויות, הפגנות, ומעשי מחאה ואלימות בהיקף חסר תקדים בעולם הערבי, שהחלו ב-17 בדצמבר 2010 בטוניסיה. ב-25 בינואר 2011 החלו מחאות ענק במצרים, ובמיוחד בכיכר א-תחריר. המפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון, מחו כנגד משטרו של הנשיא חוסני מובארכ וקראו להדחתו, על רקע העוני המתמשך במדינה והשחיתות השילטונית – מוכר לכם? למרות כל מאמציו של מובארכ – ההפגנות נמשכו. לאחר 18 ימים, בהם שכבו על הגדר מיליוני מצרים, עם אבדות בנפש – ב-11 בפברואר אולץ מובארכ להתפטר מתפקידו.

צרפת, תחילת נובמבר 2018 – מחאת האפודים הצהובים צמחה מתוך "קבוצות זעם" שהתפתחו בפייסבוק, המחאה נבעה מתוך תחושות הייאוש, הנישול וההדרה של בני המעמד הבינוני והנמוך, אותם אזרחים הרחוקים מהעושר קראו "מוות למיסים" ו"מקרון הגנב לך הביתה" מוכר לכם? הדגל הראשון שנשאו המפגינים היה ההתנגדות להעלאת המס על הדלק, מקרון התעקש, אך לאחר מספר סבבים, אלפי עצורים, מאות פצועים וכ10 הרוגים – מקרון מתקפל ועוצר את עליית מחירי הדלק.

המכנה המשותף בין האביב הערבי ומחאת האפודים הצהובים הוא שאנשים היו מוכנים לאבד את חירותם כדי ליצור שינוי, מה שאי אפשר לומר על הישראלים יפי הנפש במחאת יוקר המחיה של 2011,  והחלק העצוב הוא שלא למדנו כלום. המחאה של 2011 לא הובילה להוזלת יוקר המחיה, היא פשוט הולידה יועצים חכמים יותר ליצרניות ולפוליטיקאים כדי לגבור על תודעת הציבור.

איך כל זה קשור לחרדים? 1. כשהחרדים יוצאים להפגין הם מוכנים לאבד את חירותם כדי להשיג את התוצאה. 2. בכל הסקרים שביצעתי ככתב כלכלי בעשור האחרון, יצא שהרשתות החרדיות היו תמיד בחלק העליון של טבלת הרשתות היקרות, החרדים בלי להרגיש תמיד משלמים יקר יותר על כל כך הרבה מוצרים בלי להרגיש. 3. החרדים צריכים להתעמק במספרים ולהבין שהכוח בידיים שלהם – ויפה שעה אחת קודם. אני לא מעודד אלימות כלשהי ובטח לא עבירה על החוק, אבל חרדים – צאו מאזור הנוחות, עובדים עליכם בעיניים.

השארת תגובה