השכנים התנגדו – העצים המסוכנים יישארו

תושבי רחוב יעב"ץ ברחובות נחשפו להודעת העירייה בדבר הכוונה לגזום כ- 30 'עצים חולים' הנטועים לכל אורך הרחוב וקיים חשש כי לא יעמדו במזג אוויר סוער, אלא שאז החלו להתערב

עצים חולים ייכרתו
עצים חולים ייכרתו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ברחוב יעבץ עומדים כמה עשרות עצים מסוג 'גרווילאה חסונה' אשר כמו כל העצים ברחבי העיר, הם מצויים תחת מעקב צמוד של אגף גנים ועיצוב הסביבה

בשל העובדה שמדובר בעצים ותיקים מאוד אשר חלקם הגדול ״חולים״, הרי שבמהלך השנים האחרונות נקטה העירייה במספר פעולות על מנת לנסות לשמר את העצים ולהימנע מכריתתם.

במסגרת זו נערכו עבודות 'אורטופדיה' וטיפול בעצים וכן נרשם מעקב צמוד ע״י סיורים בשטח של אנשי אגף גנים ועיצוב הסביבה וגורמים מקצועיים נוספים לרבות אגרונום מטעם משרד החקלאות ופיתוח הכפר, כאשר במסגרת סקר עצים עירוני אותו עורכת העירייה מעת לעת, התקבלו ההמלצות האגרונומיות לכריתת חלק מהעצים בשל מצבם.

בדו"ח מקצועי שהונח על שולחן העירייה  נכתב, כי "הריקבון והאפשרות לגרימת שברים ונפילות של עצים על הולכי רגל ומכוניות ברחוב, הביאו למסקנה כי אין מנוס מכריתת חלק מהעצים".

*בעקבות פגישה בלשכת ראש העיר של התושבים עם סגנו יניב מרקוביץ: דחיה במועד כריתת העצים ברחוב יעבץ*

אלא שנציגי התושבים ברחוב יעבץ הביעו התנגדות נחרצת לעקירת העצים ואף גייסו מומחים מטעמם שהציגו חוות דעת מנוגדות לזו שהציגה העירייה.

בפגישה שנערכה בלשכת ראש העיר רחמים מלול בהשתתפות סגנו מחזיק תיק חזות העיר, יניב מרקוביץ' , מנכ"ל העירייה דורון מילברג ומנהל אגף הגנים ועיצוב הסביבה, יוסי כפיר, הוחלט לשקול שוב את ההחלטה על הכריתה.

ראש העיר הסמיך את יניב מרקוביץ ואת מנכ״ל העיריה להיפגש עם התושבים ולטפל בנושא.

יצוין כי בעוד תושבי הרחוב הביעו בפגישה התנגדות ודרשו שלא לכרות לפחות חלק מהעצים כשהם מבקשים להציג חוות דעת אגרונומיות מטעמם, הרי שנציגי העירייה מצידם הסבירו את החשש הממשי לפגיעה בעוברי אורח וברכוש כתוצאה מקריסת העצים שלא יעמדו במזג אוויר סוער.

לסיכום הוחלט, כי מועד הביצוע שכבר תוכנן יידחה ותינתן לתושבים שהות להציג חוות דעת מומחי אגרונומיה מטעמם. העירייה מצידה תערוך בדיקה נוספת בנושא, והצדדים ייפגשו שוב בלשכת ראש העיר.

סגן ראש העיר, יניב מרקוביץ סיכם את הפגישה, ״אני שמח שראש העיר נעתר לבקשתי לאפשר לתושבים להביע את עמדתם. אנו קשובים לפניות התושבים, וההחלטה סופית תתקבל לאחר ששיתפנו את התושבים בתהליך.״

מנהל אגף גנים ועיצוב הסביבה, יוסי כפיר הסביר, כי "לאור מצב העצים והמעקב שבוצע במהלך השנים האחרונות, הוחלט לאשר את הכריתה מתוך כוונה למנוע פגיעה בנפש וברכוש".

לדבריו, "זהו רחוב מרכזי בו מצויים הולכי רגל רבים ומצב העצים כיום מהווה סכנה. אנו נבצע את הכריתה של מספר העצים המינימלי ונעניק לעיר את הפיצוי הנופי החליפי המקסימלי שניתן לתת״.

יובהר, כי פקיד היערות קבע בהחלטתו על מתן פיצוי נופי חליפי הולם על ידי נטיעת עצים בהיקף שהינו פי ארבע מכמות העצים שנכרתו, חלקם יינטעו כמובן לאורך הרחוב והיתר בשטחים ציבוריים ברחבי העיר.

השארת תגובה