לא צריך רב אשכנזי, העיר ברובה ספרדית

שנה לבחירתו: הרב אליהו בר שלום מתייחס לשלל נושאים הבוערים על סדר היום • צביקה ברוט: "איש מעולה". רפי ברנז: "בת ים מפסידה כשהוא לא בקואליציה". והאם יש סיכוי שבקרוב ימונה לרבה הראשי של תל אביב יפו ובת ים?

הרב בר שלום
הרב בר שלום
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שנה חלפה מאז זכתה העיר בת-ים להתעטר בכתרה של תורה עם עלייתו של הגאון רבי אליהו בר שלום לכהן פאר כרבה הראשי של העיר, שהייתה חסרה דמות רבנית שתישא בעול קיום צרכי הדת בעיר הגדולה לאלוקים ותנהיג את הרוחניות בה בדרך ישראל סבא.

ייחודיותו של הרב הנבחר הייתה לא רק בעצם אישיותו הדגולה שיודעת לאחד בין מגזרים ולהבין לנפשו ורוחו של כל יחיד, אלא גם בעובדה שבחירתו, שלוותה בלא מעט קולות צורמים והגיעה עד למגדל השן של בג"צ בגבעת רם, היא חוליה נוספת בשרשרת הדורות של רבני העיר, כאשר רב העיר הקודם היה אביו הגדול, הגאון רבי יוסף בר שלום זצ"ל, שמפורסם היה בשיעור קומתו.

משהסתיימה השנה הראשונה בתפקיד, ביקשנו לשמוע מהרב על השנה שחלפה, על ההתפתחויות והתמורות שעברו חיי הדת בעיר בשנת הנהגתו הרעננה, על התכניות לעתיד ומה שכבר בוצע ובכללות על מה שקורה בעיר היושבת בטבורה של הארץ ושוכנת לחוף ימים. ביריעה הרחבה שתפורסם בעזרת ה' במוסף שבת של עיתון "כל ישראל" ביום שישי הקרוב, תוכלו לקרוא את מרבית הדברים, במסגרת מצומצמת זו הבאנו מעט מהתייחסויותיו האקטואליות של הרב לנעשה בעיר, בפרט על רקע מערכת הבחירות האחרונה.

"איש עם נשמה לוהטת"

ראשית, ביקשנו לשמוע על התכניות לעתיד שעומדות על שולחנו של הרב. "בימים אלו" חושף הרב "אני עובד על תכנית חדשה של 'אברך לכל סטודנט', זאת אומרת שכל סטודנט חילוני שרוצה להכיר ולהבין מה זו גמרא ואיך לומדים אותה נזווג לו אברך חכם, שיודע לדבר וללמוד איתו, נגיד שעה בשבוע.

"אגב" מדגיש הרב בשיחה, "אנחנו לא מתעסקים רק עם חילונים. כעת אנחנו משתדלים בהקמת ישיבת בין הזמנים חזקה לבחורים לחודש ניסן. יש לנו בבת ים 190 בחורי ישיבות ואני מאוד רוצה שיהיו במסגרות חזקות של ישיבת בין הזמנים. אני גם משתדל עכשיו בהקמת כולל יום שישי וכולל מוצאי שבת וכולל ליל שישי. יש לנו 520 אברכים כל יום בבת ים. 390 מתוכם תושבי העיר. ואני חושב שדרוש לעיר שיהיה בה לימוד תורה כל הזמן, בכל עת ובכל שעה מאורגן ומסודר".

• מישהו עוזר בכל התכניות האלה?

"תראה, כל האנשים פה בעיר טובים. אני עובד במועצה הדתית ומטבע הדברים יחד עם היו"ר בני אלחרר, ויאמר לשבחו שהוא לא דוחה אף בקשה. משהו מיוחד. רפי ברנז שהיה עד עכשיו ממלא מקום ראש העיר, הוא איש עם נשמה לוהטת, אכפת לו בנשמה ועולה לו בחיים שבני התורה בעיר יגדלו ויצליחו. אני לא מכיר הרבה שליחי ציבור כאלה. בת ים מפסידה אותו כשהוא לא בקואליציה".

הבחירות האחרונות הסתיימו במכה לתנועת ש"ס. ראש העיר לשעבר יוסי בכר שנתמך על ידה הפסיד בסיבוב השני לאיש 'הליכוד' צביקה ברוט והמפלגה, למרות עלייה במספר הקולות, ירדה במנדט מארבעה לשלושה. התוצאה מתבטאת גם בכך שיו"ר התנועה בבת ים רפי ברנז נותר מחוץ לקואליציה.

• לדעת הרב, זה משפיע על חיי הדת בעיר?

"תשמע, ראש העיר הנוכחי הוא עצמו איש דתי וגם לו אכפת מהמסורת, כך שאני לא יכול לומר שכעת הולכים לפתוח את החנויות בשבת ולהפעיל מצעדי גאווה. אבל אף על פי כן, וכמו בכל שטח בעולם, יש כל הזמן כרסום או נסיגה ותמיד צריכים אנשים שיעמדו על המשמר".

אין צורך ברב אשכנזי

• יש שיתוף פעולה עם שאר הרבנים בעיר?

"ב"ה עם כולם. כל החוגים וכל המגזרים, ואין יוצא מן הכלל. רק השבוע היה לנו מפגש עם כל רבני העיר, אצלנו ברבנות, שבו נתתי דיווח היכן אנחנו עומדים, ביקשתי שכולם יטו שכם יחד, ושמענו היטב את כל דברי הרבנים. כל אחד והעצות שלו או הדעה שלו. אני עצמי הולך בכל שבת לכמה בתי כנסת ושומע כל הזמן את הרבנים והגבאים בעיר. וכמובן כל רבני הרבנות, הרב מלכה והרב רוזין והרב אלול והרב לוגסי. עובדים יחד".

• לעיר אין רב עיר אשכנזי. זה הולך לקרות?

"ע"פ חוק בכל עיר מכהן רק רב ראשי אחד, אא"כ ראש העיר דורש שיהיו שני רבנים, וגם יש לו תקציב פנוי בשביל כך, וגם הדרישה נבדקת בועדה מיוחדת ונמצא שהיא מוצדקת, וגם שר הפנים מאשר אותה. בעיר שלנו אף אחד מהדברים הללו אינו מתקיים. ראש העיר משתדל מאוד להבריא את העיר ולא להכביד עליה בתקציב נוסף, וגם אין צורך במשרה הזו כי בת ים היא עיר ספרדית ברובה. בפרט הדתיים שבהם. בעיר שלנו יש 131 בתי כנסת, 11 מתוכם של בני אשכנז, וחלק מהם מופעלים על ידי צבור ספרדי… אז למה שהעירייה תרצה מה שלא דרוש לה, אין לה כסף בשביל זה, וגם לא תקבל על זה אישור. עם זאת תראה, גם אני מבין ויודע שיש בעיר כל מיני ציבורים, בכל מיני גוונים, וחוץ ממה שאני בעצמי משתדל ללכת לכולם, באמת זכותו של כל ציבור לכבד ולתאר את הרב שלו".

איחוד תל אביב ובת ים

• יש דיבורים על איחוד בת ים ותל אביב, אם יהיה איחוד הרב הולך הביתה או הולך לתל אביב?

"כמו שאמרת יש דיבורים. דיבורים ולא שום דבר יותר. אבל אם אתה מתכוון למשהו ספציפי יותר אז יש חוק מסודר בעניין, והוא שאם שתי רשויות מתאחדות, אז אם בשעת האיחוד יש רב רק ברשות אחת, הוא אוטומט הופך להיות הרב של שתיהן. ואם היה רב גם ברשות השניה, אז אם אחד אשכנזי ואחד ספרדי שניהם נשארים, ואם שניהם מאותה עדה אז עושים בחירות לרב הרשות הזו רק מבין שניהם לבד. אבל אני לא נושא עיניים לתל אביב. בכלל לא".

• למה? היא גדולה ויש שם בתי דין.

"היא גדולה ומכאן הבעיה. זה שיש בתי דין לא מפחיד אותי ואני אחרי המבחנים של דיינות והכושר. אבל אני לא נבראתי בעולם בשביל להיות "הרב הגדול", אלא בשביל להרים את הדת ואת כבוד ה', ונראה לי שבבת ים אני יכול לעשות את זה יותר טוב. בת ים היא עיר יותר קטנה, יותר חמה, ויותר מסורתית. אבל מה החלומות האלה, אני לא רואה את האיחוד, ואף אחד לא ממש יתן לזה לקרות. לא שר הפנים ולא ראש העיר".

• היחסים עם ראש העיר טובים?

"מעולים. הוא איש מעולה, ולכן היחסים איתו מעולים".

• התחלתם בשיתוף פעולה מעשי?

"הוא רק מתחיל עכשיו. תנו לו להתחיל לעבוד. למה צריך להתחיל לבדוק כבר בחודש הראשון".

השארת תגובה