ניצחון להתיישבות: "חוק ההסדרה 2" עבר בכנסת

ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ
ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חוק ההסדרה 2 אשר הפך בשבועות האחרונים לחוק הדגל של "הבית היהודי" עבר במליאת ברוב קולות חרף התנגדות האופוזיציה שהתריעה מפני קידומו של החוק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי החוק נועד "לאפשר לתושבים חיים תקינים ושירותים מוניציפליים מלאים כפי שמגיע לכל אזרח, וכן למנוע הריסות ופינויים מיותרים".

החוק מבקש לקבוע, כי צוות המשימה הייעודי להסדרת מעמדם של מבנים ושכונות ביהודה ושומרון אשר הוקם בכח החלטת הקבינט, ישלים את הליכי ההסדרה של השכונות והיישובים שבבעלות המדינה ושדרושה בהם הסדרה.

כאשר בתקופת ההסדרה יזכו התושבים הגרים במקומות אלה לכל השירותים המוניציפליים. בנוסף, מוצע כי משרדי הממשלה יראו בשכונות וביישובים אלו כמוכרים לכל דבר ועניין.

ח"כ סמוטריץ' מיוזמי החוק במליאה לפני אישורו של החוק, כי "הבית הזה מעביר מסר חד משמעי לאויבנו, מי שינסה להחליש את האחיזה של העם היהודי בארץ ישראל, ישיג את ההפך הגמור. אם יש מישהו שחושב שבטרור וברצח של חפים מפשע, נשים, ילדים ותינוקות בני יומם, הוא יחליש אותנו, הוא ישיג את ההפך הגמור. האחיזה שלנו בארץ ישראל תלך ותתחזק. זה המסר המרכזי, ואני מצפה מכל חלקי הבית להעביר את המסר הזה ולהתייצב נגד הטרור והמחבלים ובעד שיבת עם ישראל לארצו, בעד הציונות, בעד הגאולה ובעד ההתישבות."

ח"כ יואב קיש גם הןא מיוזמי החוק ציין, כי "אנחנו במהלך ארוך רוצים להסדיר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. זה צעד נוסף בכיוון. הגענו למציאות אבסורדית שיש החלטת קבינט שלא מצליחים לממש אותה. אין להצעה הזו שום סתירה מהחלטת הממשלה. אנחנו מסדירים פה התיישבות שנעשתה בתום לב, שנשלחה לשם בהוראת ממשלה ולאנשים שם מגיע לקבל את הזכויות הבסיסיות ביותר של החיים."

שרת המשפטים איילת שקד השיבה בשם הממשלה העלתה בדבריה, כי לאורך השנים ובהשראת התקשורת, נוצר הרושם כאילו מדובר בכמה פרחחים שעלו לקרקע תוך כדי עימות עם חיילי צה"ל. ההתיישבות הצעירה לא נולדה בחטא, לא הגיע לשם במקרה ולא התיישבו בה תוך כדי נישול פלשתינים. זה היה מהלך מתואם עם ממשלת ישראל בראשות שרון שהיה מורה ורבה של יו"ר האופוזיציה לבני.

לדבריה, "היו סיבות ביטחוניות ואסטרטגיות להסדיר את אותם ישובים כאשר עברנו משיח של פינוי לשיח של הסדרה. עצם העובדה שאנחנו עומדים כאן ומסדירים את ההתיישבות מוכיחה את הצלחת מדיניות הימין."

ח"כ עיסאווי פריג' שהתנגד לחוק האשים, כי "כאן בכנסת ישראל מוכרז על הכשרת גנבים ועידוד עבריינים. הרווחתם את זה ביושר, חגיגה של חוקים פאשיסטיים מהמדרגה הראשונה. לפני כמה חודשים הבית הזה העביר את חוק הגניבה הראשון – חוק ההסדרה, ועם האוכל בא התיאבון ועכשיו מעבירים חוק הסדרה מורחב. כל המהלכים האלה יש להם מטרה אחת, אתם הורסים כל סיכוי לשלום. זו לא אדמת מדינה זו אדמה כבושה שמיועדת להביא שלום והיא מיועדת למדינה הפלשתינית שתקום."

יצוין, כי 61 תמכו 47 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע היכן היא תוכן לקריאה הראשונה.

השארת תגובה