ידיעות אחרונות: שלע"מ תתחייב לפרסם ב- 3 מליוני ש"ח

לפני 26 שנים הקימו בידיעות אחרונות את 'וסטי' העיתון לדוברי רוסית. העיתון שיצא במהדורה יומית הפך לשבועון וכעת מבקשים להסתפק באתר אינטרנט

43124
43124
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

וועדת העלייה והקליטה דנה היום (שלישי) בסגירה הצפויה של "וסטי'", העיתון הנפוץ ברוסית. יו"ר הוועדה אברהם נגוסה (הליכוד), אמר כי העיתון "וסטי" השייך לקבוצת "ידיעות אחרונות", הוקם בשנת 1992, ונחשב כעיתון העיקרי של קהילת דוברי רוסית ישראל. בשיא פעילות העיתון הועסקו בעיתון כ-180 עובדים, אך לפני שנתיים, נסגרה המהדורה היומית הכתובה של העיתון המודפס, וכעת הודיעו לעובדי העיתון שפעילות העיתון תופסק לחלוטין.אתר העיתון באינטרנט, ימשיך לפעול באופן חלקי על ידי 10-8 אנשי מערכת. הסגירה היא פגיעה בעולים החדשים, ובעיקר אוכלוסייה מבוגרת שתעדיף תמיד עיתון מודפס על פני אתר אינטרנט.

לדברי יוזמת הדיון, סופה לנדבר (ישראל ביתנו) "העיתון השפיע ועיצב את זהותם הישראלית של העולים, מלבד פתרון בעיות יחידים מול הממסד. כעיתון בעל רמה גבוהה במיוחד, אני קוראת למנכ"ל העיתון לעשות כל מאמץ להשאיר את העיתון. כשרת קליטה, המשרד תמך רבות בעיתון ע"י פרסום רב".

לדברי יואל רזבוזוב (יש עתיד) "אמנם מדובר בהחלטה עסקית ובגוף פרטי, אך אנו רואים את היחס של משרדי הממשלה כמו לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ), שתקציבה לשנה האחרונה 570 מיליוני ₪ כמעט כפול מהשנה שעברה – היכולה לפרסם בעיתון, ועל-ידי כך – לסייע לעולים". רוברט טיבייב (המחנה הציוני) הגדיר כ'שערוריה' את היעדרות נציגי משרד הקליטה בדיון, ואת שתיקת ארגוני העיתונאים מול סגירת כלי תקשורת. לדברי ליאון ליטנצקי, חבר כנסת לשעבר "וסטי הוא לא רק עיתון פרטי, הוא ערך מוסרי וציוני. שגרירויות רבות מנויות על העיתון כי רואים בו כלי אמין ועדכני".

לדברי ינון אנגל, מנכ"ל העיתון, "המהדורה היומית נסגרה בגלל מיעוט הפרסום, ונשארנו עם שבועון, ופתחנו אתר אינטרנט שגם הוא עדיין מפסיד. כל העיתונות המודפסת כיום בבעיה, וסגרנו את העיתון בכאב לב. עד היום לפ"מ פירסמה ב"ווסטי" ב-100-50 אלף ₪ לשנה בלבד. אם לפ"מ מתחייבת לפרסם ב"וסטי" ובאתר ב-2019 ב-3 מיליוני ₪ לשנה – אנו מתחייבים לפתוח מחדש את העיתון המודפס. אך אתגר זה מוטל לפתחכם, חברי הכנסת, לגייס את לפ"מ – תוך כשבועיים – להתחייבות זו. כיום 2,000 משפחות מתפרנסות מ'ידיעות אחרונות', ואנו לא יכולים לסכן את המשך העמידות הכלכלית". הוא סירב לעכב את סגירת העיתון בשבוע הבא, אך הבטיח לפותחו מחדש אם תגיע אותה התחייבות מלפ"מ.

אלכסנדר וילנסקי, עורך אחראי של העיתון, האמור להיות מפוטר בשבוע הבא, האשים את המנכ"ל בניהול כושל. "מדיניות 'ידיעות אחרונות' היא להעמיד מפקח על כל דובר-רוסית כאילו הוא ילד קטן, להכתיב לו מה צריך להיות כתוב, ואיך להתנהל. דורות של עולים גדלו על עיתון זה, והוא עיצב אותם ואת זהותם, והיה גאווה גדולה לעולים". אנגל השיב כי דוברי-רוסית קוראים פחות ופחות את העיתון המודפס, כאשר הכניסות לאתר היא כמאה אלף בחודש.

השארת תגובה