תיעוד: ועידת 'ח"י' למוסדות ויז'ניץ באלעד

השנה יותר מתמיד – לציון ח"י שנות התפתחות מרשימה מרהיבה ודינאמית בכל תחומי הבניה החינוך והחסד • הוקרה והערכה הובעה בעוז למשפחת תומכי ובוני המוסדות

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בואו שעריו בתודה

המחזה המרהיב של התכנסות מאות ידידים מחצר הקודש ויז'ניץ ואף רבים רבים מחוצה לה הפעימה כל לב ברגשות עזים של שבח והודאה לח"י עולמים, כמות המשתתפים הרבים והנכבדים שנחשפו במהלך השנים לפעילויות המערכתיות ורחבות-ההיקף של מוסדות ויז'ניץ אלעד, הנודעים בפריחתם ושגשוגם המפעימים כל לב, כשבמהלך ח"י שנים הוקמו בס"ד מן המסד 6 מבני קבע ומוסדות חינוך לכ-2,300 תלמידי חמד. אלו טרחו ובאו כדי להוקיר ולתמוך שיוכלו לאחוז הלאה בעוז באמת הבנין שלא נחה לרגע.

למרות המסורתיות של עריכת הועידה, אין שנה 'ללא סיבה למסיבה', בהתפתחות מסוימת ומיוחדת המצריכה את התגייסותם הנלהבת של מאות הידידים ממשפחת תומכי ויז'ניץ אלעד, והשנה עם הדגש על שנת הח"י לסיכום  פעילות אינטנסיבית רחבת היקף בס"ד במשך ח"י שנים.

אשר יעשה יצליח

שנים של התגלגלות בתי תורה תפילה וחינוך במבנים רעועים או שכורים מגיעים שלב אחר שלב לסיומם, מבנים תקניים צומחים בכל עבר, הניהול והאחזקה השוטפת דורשת גם היא את ההשקיה משלה, ועל כך התאספו יחדיו השותפים הנעלים – ידידי ותומכי המוסדות, שרק בזכותם הגיעו הלום, לועידת "חי יודוך וישבחוך" בראשות האדמו"ר, שנשא מדברי קדשו והביע את הערכתו בפני קהל התומכים ובפני הנהלת המוסדות.

את פני המתכנסים קידם מנחה הערב, רב הכשרון ועתיר המעש והפעלים לתורה ולחסידות הרב שמואל טירר הי"ו, מנכ"ל ישיבת "אור ישראל" בפ"ת ולשעבר מנכ"ל מוסדות סערט ויז'ניץ בארה"ק, שבדברים נפלאים שנשמעו בקשב רב היטיב להביע בלהב אש את רגשות ההערכה וההוקרה למשתתפי הועידה, אנשי החיל תומכי ומחזיקי עולמות של תורה חינוך וחסד באלעד. כן הביע מאמרותיו אמרי שפר על גודל זכותם וחלקם של מחזיקי התורה, המשקיעים מהונם ומוזילים זהב מכיסם למטרת בינוי ופיתוח רשת המוסדות המסועפים. המנחה הוסיף לרתק ולהלהיב את הקהל במהלך כל הועידה שהניבה תוצאות ברוכות ועמידה ביעדים אדירים, בצורה מעוררת השתאות והתפעלות אדירה תוך כדי התגייסות כפולה ומכופלת בקרב המשתתפים בס"ד.

ואמר זה אל זה

ברתק רב וברוב קשב נשמעו דברים נפלאים מבאר החיים, נואם הכבוד רבי חיים שמרלר, ראש ישיבת חיי תורה וגאב"ד שערי הוראה, שהעלה על נס את גדול חובת התמיכה במוסדות הק', והלהיב את ליבות הנוכחים באמרי שפר מלהיבים ונשגבים.

'זה' היום עשה ד' נגילה ונשמחה

ז"ה גימט' 12 הכריז מנכ"ל המוסדות חיים מאיר כץ וסקר בשורה אחת את 8 מוסדות החינוך הקיימים כיום באלעד ואת 4 הקהילות שיחד הם 12 מס' 'זה' ועליהם 'נגילה ונשמחה בו', הוא הזכיר את ציוני הדרך של כל שמונה המוסדות וארבע הקהילות את פרק ההתחלה והשלבים השונים שבדרך עד היום, כשהוא מציין 'המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא' כשהוא מעלה בהתרגשות ובגעגועים את זכרו של המייסד בעל ה"ישועות משה" זי"ע שלפני 18 שנה הגיע להניח את אבן הפינה כשלהבדיל בין חיים לחיים האדמו"ר שליט"א לימינו ומאז מלווה את העניינים הרוחניים והגשמיים של הישוב הצומח בצעדי ענק.

חסד נעורייך

הועידה המכובדת והמפוארת נפתחה במחרוזת שירים נפלאה שבוצעה ע"י התזמורת המורחבת של מקהלת ויז'ניץ אלעד בניצוחו של יהודה מאיר פולק ומקהלת "קול הנערים" הנודעה בניצוחו המוצלח והמשובח של המחנך ר' נפתלי פולק.

בשיא הערב נפרס מיצג מרשים ומרתק "חסד נעורייך אלעד", מאז ועד היום! היה זה מיצג מרגש ומפעים עין ואחת מנקודות השיא של הועידה, המיצג המדובר לוותה בהופעה חיה ומוזיקאלית – ועברה דרך נקודות ציון משמעותיות ותחנות מרגשות בהיסטוריה האלעדית, התפרסה על מספר מערכות ונקודות ציון במנהרת הזמן, ולוותה באפקטים מרהיבים ומוצגים בלעדיים על טהרת הקודש, המשתתפים מיששו יחד את חבלי ההתיישבות בעיר אלעד – עובר לשלבי היווסדה ובנינה, שנה אחרי שנה, החזון וההגשמה, הבניה והתנופה, וחשו בפועל את תוצאות ופירות הדבקות בעוז במורשתם  והבטחתם של רבוה"ק!

המיצג הוגש ע"י מקהלת ויזניץ ומקהלת הילדים "קול הנערים" יחד עם המשמח מרדכי צין ובאמצעות מחזות ורקעים מרגשים, סיפרו את סיפורה של חבלי הלידה של קרית ומוסדות וקהילות ויז'ניץ אלעד על חולותיה השוממים ואבניה הנידחים, במהלכה הועלו בחרוזים מרגשים על נס, הקשיים הרבים ובחובת הכרת הטוב בסיוע ותמיכה לקיום מפעל הקודש כאשר כעבור 3 דורות נוכחים לראות בפירות ההשקעה והנחת. היצירה ששולבה בביצוע והפקה יוצאים מן הכלל – בשילוב ילדי פלא – העבירו בצורה נפלאה, חיה ומוחשית, למשתתפי הועידה, את התרקמות הדור הצעיר – המהווה המשך ישיר לשאיפת כל אב וסב. נימי הלב של המשתתפים פעמו בעוז ומעיניהם של קהל המתוועדים זלגו דמעות של אושר הודיה, עונג ונחת.

שערי ברכה והוקרה

לאחר שיחת האדמו"ר שוררו חברי המקהלה מחרוזת ניגוני שמחה והודאה "השיר והשבח לח"י עולמים", כשהקהל כולו מתרומם בצורה ספונטנית לריקוד נלהב על שזכו והגיעו ליעד הנכסף שהוצב בתחילת הערב לגיוס סכום אדיר של מליון דולר! מקרב המשתתפים ונדיבי עם עם תרומה יעודית להכפלת ההכנסות שיבואו במהלך שעות הועידה.

בתואר "כתר שם טוב" התעטר שלוחא דרבנן שמואל שמעלקי הלפרט, על רוב פעליו להקמת בנייני מוסדות החינוך. היות ונבצר היה ממנו להשתתף אישית נמסר תעודת ההוקרה ע"י האדמו"ר לחתנו הרב חיים בעק ר"מ בישיבת "מנחת יצחק" וחבר הוועדה המייעצת של המוסדות ולבנו הרב ישראל חיים הלפרט, ראש הכולל באלעד ומו"ץ בבני ברק וחבר וועד רשת הכוללים של 'איגוד מוסדות ויז'ניץ'. בתואר "אורח הכבוד" התעטר שכן טוב היזם החרדי מרדכי יעקב (יקי) רייסנר שקיבל את תעודת ההוקרה מידי המרא דאתרא רבי מנחם מנדל פקשר. בדבריו הקצרים הביע את הערכתו להתפתחות הנפלאה של ויז'ניץ אלעד כפי שהוא מלווה כשכן זה שנים רבות.

כן נמסרו 'תעודות הוקרה' ע"י האדמו"ר לאנשי חסד ומעש שהטביעו חותמם לטובת הכלל, הרב מאיר גליק ראש ומנהל כולל ערב בבית המדרש "צמח צדיק", הנגיד אברהם חיים פלדמן ממייסדי בית הכנסת וקהילת "ישועות משה" והעסקן  משה שטרייכר יו"ר וועד 'שכונת ויז'ניץ'.

כמדי שנה, היו שותפים חברות רבות וגדולות בועידה.

בין התשורות והמזכרות שחולקו במעמד, בלט ספר ההיסטורי המפואר 'חי יודוך וישבחוך' שהופק לקראת הועידה ע"י מנהל מח' יח"צ יחזקאל מילר, הפקה מקורית ומגוונת עם סקירה תמציתית ומקיפה של 'חי שנים'. בברכת המזון התכבד חבר הוועדה המייעצת הנה"ח חיים דוד ברכר. האדמו"ר אף חילק בקבוקי יין לחברי הנהלת הועידה העסקנים העומדים לימין המוסדות חיים מאיר זולדן, אפרים פישל ויזל וברוך שטרן.

השתתפו עוד: רבי מנחם ארנסטר ראש ישיבת ויז'ניץ, רבי שלמה זלמן גרוסמן מרא דאתרא אלעד, בני האדמו"ר: הרב יצחק ישעי', הרב יעקב מרדכי וחתנו הרב מנחם מנדל הגר, רבי מנחם מנדל פקשר, רב דחסידי ויז'ניץ אלעד, רבי שרגא פייביל ויינברגר רב קהל "ישועות משה" ויז'ניץ אלעד, רבי זושא הורביץ רב קהילות החסידים, רבי יוסף כץ רב קהל אמרי ברוך ויז'ניץ אלעד, רבי שלמה גרינברגר, רב קהל אהבת שלום ויז'ניץ אלעד, רבי ישראל ברכר ראש ישיבה לצעירים "צמח צדיק" ויז'ניץ אלעד, רבי אליעזר שלומוביץ  ראש ישיבה גדולה "תורת חיים" ויז'ניץ אלעד, רבי חיים שרגא ניהוז, מפקח חינוכי למוסדות ויז'ניץ אלעד, נפתלי גלנץ רב בית המדרש חסידים, הרב יצחק וידר, מרבני באר שבע, הרב אפרים טסלר, הרב מנחם צבי שלמון, רב בית המדרש סערט ויז'ניץ אלעד, הרב אברהם פיירבגר, ראשי הכוללים: הרה"ג ישראל חיים הלפרט, הרה"ג יעקב דוד כהן והרה"ג פרץ טוביה שטיינמץ, הרה"ג מנחם מנדל סופר ראש כולל ערלוי אלעד, נפתלי פרוש יו"ר פרחי הדגל ודגל ירושלים, הרב צבי הערשיל כץ איש אמונם של אדמור"י בית ויז'ניץ, אברהם יוסף לייזרזון יו"ר החינוך העצמאי, הנגיד ראובן ברייש, מנכ"ל מוסדות בעלז ב"ב וחבר נשיאות מרכז מוסדות בעלז בארה"ק, ישעי' יעקב ורטהימר, מנכ"ל איגוד מוסדות ויז'ניץ, עזריאל טאובר, נשיא ויו"ר קהילת חסידים אלעד, גדלי' דוד ולצר, מנכ"ל מוסדות ויז'ניץ אשדוד, מנחם מנדל גרינבוים, מנכ"ל בנות ויז'ניץ, דוד זיידה, מנכ"ל מוסדות ויז'ניץ ביתר, חיים בקרמן, מנכ"ל מוסדות טשכנוב, פנחס גרוס ומשה ברדוגו, חברי הנהלת העיר.

השארת תגובה