בדרך לקואליציה: 'דגל' יפתחו במו"מ עם פרוש

הציר המשותף של 'דגל' וש"ס – עומד לקראת פירוק • דגל התורה תנהל מו"מ בנפרד עם ישראל פרוש, אך יישארו מתואמים עם ש"ס • וגם: על הסכם ש"ס-'דגל' שנחתם קודם הבחירות

אלעד ערב הבחירות
אלעד ערב הבחירות
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

אחרי שש"ס ו'דגל התורה' הלכו במאוחד כמעט לכל אורך מערכת הבחירות באלעד, במטרה להחליף את ראש העיר המכהן ישראל פרוש – כאשר הציבו את יצחק פינדרוס להתמודד מטעמם מולו, אך בסופו של דבר התמודדותו נפסלה בשל עתירה משפטית – השבוע פורסם כי 'דגל התורה' צפויה לפתוח במשא ומתן עצמאי עם פרוש ולא בבלוק משותף יחד סיעת ש"ס.

נכון לרגע זה, בין 'דגל התורה' וש"ס לא מתקיים משא ומתן, אך בסיעה הליטאית מביעים נכונות לפתוח במטרה להיכנס לקואליציה העירונית, בעוד ובש"ס עדיין מביעים זעם כלפי פרוש ומעדיפים כרגע להישאר באופוזיציה, או לפחות ליצור רושם כזה.

על פניו, כניסה של 'דגל התורה' שוללת אפשרות של הקמת גוש חוסם לישראל פרוש, לאחר שש"ס יחד עם ברק צברי נשארים ששה מול תשעה – ארבע של 'אגודת ישראל', שי נתן מ'הבית היהודי', אבי דיין מ'איחוד הקהילות' ושלושה נציגים נוספים של 'דגל התורה'.
ביום ראשון השבוע נועדו חברי ועדת רבני 'דגל התורה' בעיר, יחד עם חבר הכנסת אורי מקלב ויו"ר הסיעה בעיר אבי שטרן, ושם, כאמור, הוחלט לפתוח בימים הקרובים במשא ומתן עם ראש העיר ישראל פרוש.

ובתוך כך, השבוע נחשף ב'בחדרי חרדים' ההסכם המלא שנחתם בין 'דגל התורה' לש"ס עוד קודם הבחירות, כאשר בש"ס החליטו לתמוך במועמד 'דגל התורה' יצחק פינדרוס, כשבהסכם אף ישנו סעיף המתייחס למקרה בו ישראל פרוש ינצח, כפי שאכן קרה.

על פי ההסכם בן התשע סעיפים, שתי הסיעות מחויבות לכניסה משותפת לקואליציה ובנוסף מתברר כי 'דגל התורה' ויתרה לש"ס את תפקיד הסגן בשכר ואת ועדת תכנון ובניה במקרה שכזה. "במקרה חלילה של הפסד בהתמודדות לראשות העיר", נכתב בהסכם, "יקבל הצד שלא התמודד את הבחירה הראשונה (סגן/מ"מ בשכר או תכנון ובנייה מלא), אם יהיו שני סגנים בשכר אז הצד שלא התמודד יקבל גם סגן בשכר וגם תכנון ובניה מלא".

בסעיף הכניסה המשותפת אף נכתב, כי "התנועות מתחייבות כי לא יכנסו לקואליציה עתידית, ולא יכנסו חברים נוספים לקואליציה עתידית בלי הסכמת שתי התנועות".

על אף ההסכם, גורמים בדגל התורה טוענים כי מאחר ובסופו של דבר פינדרוס לא התמודד ויתרה מכך ש"ס לקחה חסות על ברק צברי, ל'דגל התורה' יש את הזכות ראשונה לבחור את התפקיד הבכיר.

כזכור, בשבוע שעבר, במהלך ראיון חג מיוחד ל'השבוע באלעד', חבר ועדת רבני 'דגל התורה' בעיר, הגאון רבי יואל פרידמן אמר, כי "אין מטרה כזו שנקראת 'אופוזיציה'. מצד שני לא ברור אם צריך להיכנס לקואליציה בכל מחיר".

הגר"י הוסיף ואמר, כי "אני מניח שאם ראש העיר באמת ירצה אותנו כשותפים – זה יועיל לכולם. מאידך יש כאן גם שיקולים מפלגתיים ארציים, שיתכן שיושפעו גם מהתפתחויות בערים חרדיות אחרות. מדובר בסוגיה כבדת משקל, כשעל הכל נקבל את הכרעתם של מרנן ורבנן גדולי ישראל, לטובת העיר, עתידה והתפתחותה. ואל דאגה, הציבור יהיה מרוצה מאוד, בעזרת השם".

השארת תגובה