כתבים על השואה: גווילין נשרפין ואותיות פורחות

בספר שיצא בימים אלה מתפרסמים לראשונה הגותו בנושא של ד"ר שמואל זנוויל כהנא – שז"ך, מתוך כתבים שלו שרובם המוחלט לא פורסם קודם לכן מעולם, שעוסקים בעיקר בחוויות של אמונה בהקשר לשואה

שז"ך - שמואל זנוויל כהנא
שז"ך - שמואל זנוויל כהנא

שז"ך היה מנכ"ל משרד הדתות, סופר תורני ואיש ציבור ועסק בהיבטים שונים של השואה במשך כ-50 שנה. היה הראשון שפעל להנצחת השואה ולהנחלת מורשתה באמצעות הקמת 'מרתף השואה' על הר ציון בירושלים בשנת 1949. על אף שלא היה היסטוריון ואישית הצליח לברוח מוורשה ולהציל את חייו מאימת השואה, הוא עסק כל ימיו בכתיבה על השואה, בהאזנה לעדויות של ניצולים ובכתיבה של אגדות המבוססות על עדויות אלה.

"פנקסי ההר" הם שמם של מאות פנקסים ובהם עמודים כתובים בכתב ידו ובמכונת כתיבה, שנכתבו בשנות ה-50 וה-60, ועוסקים בעיקר בחוויות של אמונה בהקשר לשואה. רוב הכתבים המתפרסמים בספר לראשונה, נכתבו רובם בפנקסים אלה. הספר מכיל הגיגים דתיים בנושא השואה, חוויות של אמונה והתרסה שרשם כהנא מפי ניצולים (תוך שהוא מבקש לדון את כולם לכף זכות), דברי תורה לפרשות ולמועדים העוסקים בשואה, אגדות שחיבר והחזון שתווה לפעילות מרתף השואה.

"שז"ך כתב ללא צנזורה. הוא לא חיפש אפולוגטיקה והציג תפיסות שונות. לרוב, כתיבה על השואה היא מתווכת מאוד ואילו הכתיבה של שז"ך היא בלי פילטרים, וזה אחד מהדברים המעניינים בספר", אומר ד"ר זוהר מאור, עורך הספר. הוא ערך את הכתבים לנושאים המהווים את פרקי הספר: הרהורים על השואה, ההנהגה הרבנית בשואה, דברי תורה בצל השואה, השואה והעקדה, אגדות השואה, ילדים בשואה והר ציון והנצחת השואה. 

הקורא בספר פוגש סיפורים שנשמעים מעבר לגבולות ההיגיון והסבירות. הספר מרתק, מרגש וקשה לקריאה, במובן הטוב של המילה. יש בכתבים תיעוד של סיפורים עם מסירות נפש דתית ומסירות נפש חברתית, שקרו בזמן השואה. בגלל שזה אינו ספר אקדמי, המחשבות והעדויות מובאים בצורה ברורה וחיה.

מעבר למחשבות ולעדויות, מופיעות בספר אגדות שכתב שז"ך, ז'אנר מעניין ויוצא דופן. היום הז'אנר הספרותי הזה כמעט לא קיים, ובטח לא על השואה. מקצת מהאגדות שכתב יצאו לאור ב-10 ספרי אגדות, בשנות ה-50 ובתפוצה עצמית בעיקר. בספר זה מובאות אגדות אלה ביחד עם פרסום של אגדות שלא פורסמו בשום מקום. אגדות אלה, מנוגדות לתיאורי השואה הבולטים שנעשו מזווית ריאליסטית והיסטורית. לחלק מהן אופי פנטסטי מובהק ולחלק אחר אופי ריאליסטי. הוא מערבב במקומות רבים בין דמיון למציאות. טשטוש זה הכרחי בעיניו משום שתיאור ריאליסטי, "מדעי" של המציאות, מחמיץ בעיניו את המהות של השואה שהיא עולם נפרד ומיוחד.

  • עורך זוהר מאור
  • הוצאת אוניברסיטת בר אילן

זוהר מאור
בעל דוקטורט בהיסטוריה מהאוניברסיטה העברית בנושא: "מיסטיקה, יצירה ושיבה אל היהדות: פראג של תחילת המאה ה-20". בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת ת"א ותואר ראשון במתמטיקה-פיזיקה גם כן מאונ' ת"א. מלמד היסטוריה כללית באונ' בר אילן ובמכללת הרצוג (מכללה דתית). מתמחה בהיסטוריה תרבותית במאה ה-19 ותחילת המאה העשרים במרכז אירופה, עם התמחות בזרמים אי-רציונליים וסוגיות של חילון וזרמים דתיים חדשים (כמו בובר והאנתרופוסופיה). מאור כתב מאמרים על אגודת "ברית שלום" ועל תפיסות פוליטיות בראשית המאה העשרים המשלבות מרכיבים מימין ומשמאל.

השארת תגובה