הקואליציה הוקמה – והגוש החרדי מפולג

בדגל התורה אתגרו את אגודת ישראל והציבו בפניהם מכשול של סיעה פורשת, כשגם משה אבוטבול לעת עתה לא פורש לטובת נציג שלומי אמונים • כל האירועים מהבחירות ועד לכינוס הראשון של מליאת מועצת העיר החדשה

דגל התורה בהתיעצות עם רבני העיר
דגל התורה בהתיעצות עם רבני העיר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הבחירות אמנם מאחורינו, אך נראה כי השלווה לא צפויה לחזור לעיר בזמן הקרוב ואולי אף עד סוף הקדנציה, בשל תמונת המצב המסתמנת ולפיה הגוש החרדי בעירייה מתפצל, כאשר 'אגודת ישראל' נכנסו לקואליציה ואילו 'דגל התורה' ככל הנראה תלך דווקא לאופוזיציה, כשאת צעדיה של ש"ס קשה כרגע לחזות באופן ברור.

הכל החל בשעת הגשת הרשימות בחול המועד סוכות, כאשר הסיעות האשכנזיות (דגל התורה, אגודת ישראל ושלומי אמונים) התאחדו תחת מטריה אחת ברשימת יהדות התורה המאוחדת. על פניו, במבחן התוצאה, זו הייתה החלטה שגויה, הן בשל השאננות, כאשר רבים מקהילה זו או אחרת לא ראו צורך לצאת ולהצביע, ובעקבות כך הסיעות האשכנזיות הפסידו מנדט אחד לפחות במועצת העיר ואף הציבור החרדי כולו איבד את ראשות העיר.

מיד לאחר אחר הבחירות, נשמעו קולות בתוך הציבור החרדי שאמרו כי חייבים להתנהל כגוש מאוחד הכולל את יהדות התורה כולה יחד עם רשימת ש"ס ונציג עץ, על מנת לקבל את המקסימום מבחינת שמירת האידישקייט וצרכי הדת בעיר, שמירת האינטרסים החרדים ובכללם קבלת תפקידים בעירייה.

למרות זאת, כבר מהרגע הראשון היה מי שניסה להתנהל באופן עצמאי ולא ללכת באחדות, כשלא מעט האשמות הופנו כלפי סיעת שלומי אמונים, כלפיה אף נטען כי נתנה תמיכה שקטה לבלוך במהלך מערכת הבחירות על מנת לקבל תופינים שונים אחרי בחירתה.

בשלומי אמונים דוחים טענות אלו וכל עת שהם לא הוכחו, חזקת הכפות בהחלט עומדת להם, אך די להביט ולשמוע את הרחשים מתוך קהילות המשתייכות לשלו"א שמצהירות במפורש כי ביום פקודה לא נתנו את קולן לרשימה הכלל חסידית.

כך חסידות חב"ד שהפעם הצביעה לנציג בבית היהודי, ישראל מנדלסון. בנוסף, בשיחות סגורות, גם במפלגת עץ המקומית מאשרים כי רבים מהקולות שקיבלו מגיעים מקרב אנשים בתוככי שלומי אמונים, כשאלו אף פתחו במערכת הבחירות מטה עבורם, ואם נוסיף לכל זה מצביעי שלומי אמונים ממורמרים, שהחליטו הפעם לא לצאת להצביע בשל חשבונות כאלו ואחרים עם נציגם, שלומי אמונים עומדת כעת לטענת בכירים ב'דגל' על מנדט אחד, אם לא פחות מכך.

בתוך כל הסאגה הזאת ניצב ראש העיר היוצא משה אבוטבול. כזכור, בליל הגשת הרשימות בשל בעיה טכנית שהתגלתה ברגע האחרון, הוא הוצב בראש רשימת יהדות התורה, כשההסכם היה כי לאחר הבחירות נציגה האחרון של ש"ס יחד עם שאר הרשימה שלא נכנסו לעירייה – יפרוש לטובת המקום הבא ברשימת יהדות התורה שיתמנה במינוי מיוחד של שר הפנים, במקומו של אבוטבול, אך מיד לאחר הבחירות ראש העיר היוצא משה אבוטבול הודיע כי הוא מתכוון לפרוש ממועצת העיר ולקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים.

אבוטבול נתן תאריך יעד להתפטרותו עבור הנציג הבא ברשימה, אברהם נחמן פרנקל משלומי אמונים – ישיבת מועצת העיר הראשונה. בראשית השבוע אבוטבול כבר הגיש את התפטרותו למנכ"ל העירייה, אך בתוך פרק הזמן מההגשה עד ההתפטרות שהייתה אמורה להיכנס בפועל, הוא משך את התפטרותו חזרה בעקבות הוראת מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי.

ביום ראשון בערב עלו למעונו של מרן חברי המועצה משה אבוטבול ומשה מונטג, בכדי לקבל הוראה כיצד לפעול במצב שנוצר, כאשר לעת עתה ש"ס ודגל התורה נשארו באופוזיציה, כשאף העלו את עניין סירובה של בלוך לתת לציבור החרדי את המועצה הדתית – הגוף השולט והמפקח על ענייני הדת בעיר, בשעה שאגודת ישראל חתמו על כניסה לקואליציה, כשאף סוגיית ההתפטרות של אבוטבול, במסגרת ההסכם, הוצגה בפני הגר"ח, יחד עם הטענות העולות כלפי שלומי אמונים. בסופו של דבר נתן מרן הוראה כי בשלב זה אבוטבול לא יתפטר.

קודם לכן ביום שישי האחרון, טרם כניסת השבת, ראש העיר עליזה בלוך הצליחה להקים קואליציה, כאשר חתמה על הסכמים קואליציוניים עם סיעות אגודת ישראל, הליכוד והבית היהודי, כשבסך הכל הם שנים עשר נציגים מתוך עשרים ואחד וצפויים לעלות לשלושה עשר במידה ואבוטבול יתפטר בסופו של דבר.

כפי שהצהירה מאז בחירתה, בלוך השאירה בידיה את תיקי תכנון ובנייה וחינוך ואגודת ישראל תקבל לידיה סגנות ראש עיר בשכר, יו"ר תאגיד מי שמש ותפקידי משנה במחלקת החינוך, בתכנון ובנייה, רשות הרישוי, תיק נוער חרדי, תיק נכסים והממונה על ההקצאות ועוד.

בעקבות ההתפתחויות במוצאי שבת, נפגשו רבני 'דגל התורה' בעיר לבין עם נציגי המפלגה, כשאלו הציגו לרבנים את המצב וההצעות שקבלו במסגרת המשא ומתן, כאשר הובהר להם כי לא יהיו להם סמכויות בכל הקשור לנושאי דת וחינוך חרדי. בעקבות כך, הוחלט כי בשלב זה 'דגל התורה' תלך לאופוזיציה, אך במידה ויהיו התפתחויות מכיוונה של בלוך ישקלו את צעדיהם.

במכתב שהוציאו במשותף רבני דגל התורה בעיר נכתב: "באשר עומדת עכשיו השאלה לעניין הכניסה לקואליציה, מאחר ובשלב זה כעת כמה עניינים של דת הנוגעים לציפור נפשנו אינם מסודרים, ועל כן בשלב זה הוא חילול השם ואסור להיכנס לקואליציה כזו".

במטרה להכשיל את כניסת 'אגודה' לקואליציה, קודם ישיבת מועצת העיר הראשונה, שהתקיימה ביום שני השבוע, שיגר חבר מועצת העיר שמואל גרינברג מדגל התורה מכתב לעמיתיו באגודת ישראל, בו הודיע להם על ישיבת סיעה בבוקרו של אותו יום, כאשר התכנון המקורי היה לדרוש מאגודת ישראל כסיעה מאוחדת עם דגל התורה שלא להיכנס לקואליציה ובפרט כשהם מיעוט של שלוש מול חמש ויחשבו לסיעה פורשת.

"לאור בקשת ארבעה חברי מועצת העיר מקרב סיעת יהדות התורה, המהווים למעלה משליש הסיעה, הנכם מוזמנים לישיבת סיעה מחר יום ב' בשעה 9:30 בבוקר", כתב גרינברג לעמיתיו והוסיף, כי "לאחר 15 דקות ממועד תחילת הישיבה, תתקיים הישיבה בכל מספר משתתפים".
סגן ראש העיר לשעבר אף מנה את הדברים שיעלו לדיון: "על סדר היום: – דיון בנושא כניסה לקואליציה, ההסכמים הקואליציוניים והשלכותיהם. – התייעצות בנושא שמירה על נושאי דת בעיר".

באגודת ישראל מיהרו להגיב במכתב משלהם, אותו שיגרו בחזרה לגרינברג וכתבו: "קיבלנו את מכתבך. נבקש להבהיר כי זימון ישיבה פחות מ-48 שעות לפני קיומה איננה סבירה ואיננה מקובלת כלל וכלל, כך שהזמנתך אינה ברת תוקף מכל דין, על כן איננו מתכונים להשתתף בישיבה לא חוקית זו".

"מובהר בזאת כי יהדות התורה איננה סיעה אלא רשימת מועמדים", הוסיפו והבהירו נציגי אגודת ישראל. "רשימת 'יהדות התורה המאוחדת אגודת ישראל – דגל התורה' הינה רשימת מועמדים משותפת למועצת העיר, המאגדת שלוש סיעות במועצה היוצאת, שהם: אגודת ישראל, כלל חסידי וקהילות ירושלים ודגל התורה, בא כח סיעת 'אגודת ישראל' הינו ישעיהו ארנרייך, ובא כח סיעת 'כלל חסידי וקהילות ירושלים' הינו שמעון גולדברג, כך שבכל מקרה אין שום משמעות להזמנתכם ואיננו כפופים תחת מרותכם כפי שאתם מנסים להציג בעורמה".

באגודת ישראל המשיכו לתקוף וכתבו: "אנו מכרזים בגאון כי אנו כפופים לשרי התורה והחסידות חברי מועצג"ת של אגודת ישראל ואדמו"רים, אשר לאורם אנו הולכים, איננו מתכוונים לדון עמכם על נושאים שביקשתם להעלות בחוצפה על סדר היום, זו עזות מצח שלא נשמע כדוגמתה לבקש מנציגי חרדים להמרות פי רבותיהם, נהרא נהרא ופשטיה, הנשמע כדבר הזה?"

על אף תשובת אגודת ישראל, ישיבת הסיעה התקיימה בהיעדרות החברים החסידיים, אך ההחלטה שהתקבלה הייתה, כי "כלל חברי הסיעה יצביעו כנגד עמדות ראש העיר ובכלל זה אף בהצבעת מינוי סגנים ומ"מ בשכר, נושא האצלת סמכויות וכל נושא שיובא להצבעה".

בסיום הישיבה שלחו חברי דגל התורה מכתב לראש העיר ובו נכתב: "קיבלנו רק אתמול ובדיעבד את ההסכמים הקואליציוניים שחתמת עם סיעות הקואליציה. לצערנו נכון וראוי היה כי הדברים יפורסמו קודם לכן. מבלי להעלות את הטענות שיש לנו לגבי מהות ההסכמים ותוכנם".

חברי 'דגל' הוסיפו: "הרינו לציין כי היום התקיימה ישיבת סיעת יהדות התורה ברוב משתתפים ובמסגרת הישיבה הוחלט ברוב חברי הסיעה (5 חברים מתוך 8) להצביע כנגד ההחלטות שעל סדר יומה של המועצה ובכלל זאת כנגד מינוי סגנים. נוכח האמור לעיל, הרינו להבהיר כי במידה ומי מקרב חברי הסיעה יצביע כנגד עמדת רוב חברי הסיעה, אנו נראה בדבר זה כמעשה פרישה כאמור בסעיף 125 א' לפקודת העיריות, אשר בין היתר גורר עמו סנקציות של פסילות לכהן בכהונת סגנות ראש העיר", כך במכתב לראש העיר עליזה בלוך.

במקביל, מכתב נשלח אף לחברי אגודת ישראל ובו נכתב, כי "קיימנו היום ישיבת סיעה בהמשך לזימון שיצא אתמול בנושאים שעל הפרק. לצערנו בחרתם שלא להשתתף בישיבה, וחבל שכך".

"בישיבה נדונו נושאים חשובים הקשורים להתנהלות הדת בעיר, שאנו סבורים כי עלינו לפעול למענם במשותף. ראינו לנכון ללכת לבחירות במשותף וסברנו שגם לאחר הבחירות נפעל במשותף לקדש שם שמים ולהרבות חיילים לתורה ולעמוד על משמר הדת בעירנו", הוסיפו.

"לצערנו הרב, קיימנו דיון בלעדיכם ויתכן ובאם הדברים היו מושמעים על ידכם, היינו מגיעים למסקנה אחרת. משלא השתתפתם לא נותרה בידינו הברירה וקיבלנו החלטה לפעול כנגד החלטות הקואליציה לעת עתה. ובכלל זאת להצביע כנגד מינוי סגנים ומ"מ. יובהר כי הצבעה בניגוד לעמדת הסיעה תהווה מבחינת הסיעה 'מעשה פרישה' על כל המשתמע בזאת כהגדרתו בסעיף 125 א' לפקודת העירייה. העולה מכך בין היתר, כי פורש לא יוכל לכהן כסגן רה"ע לכל הקדנציה".

בעקבות מהלך זה, באגודת ישראל ביקשו מראש העיר עליזה בלוך, לדחות את ההצבעה על ההצעה למנות סגן ראש עיר מטעמם במהלך ישיבת מועצת העיר הראשונה, מחשש כי מבחינה משפטית בסופו של דבר לא יוכל נציגם לכהן כסגן ראש עיר.

ישיבת מועצת העיר התכנסה אכן בסופו של דבר (ראה מסגרת), אך עם לא מעט חריקות בין הסיעות השונות, כשברגע האחרון נציג חב"ד ברשימת הבית היהודי, ישראל מנדלסון, הודיע כי הוא לא מצטרף לקואליציה בשלב זה, לאחר שבבית היהודי לא שיתפו אותו בצורה הוגנת בחלוקת השלל הקואליציוני שקבלו.

תגובה אחת
  1. יושר זה מאפיין חזק של דגל התורה ושל מונטג בפרט הוא איש שלא נוקם ואין אצלו את הכלל שהמטרה מקדשת את האמצעים צדיק תמים קודש קודשים

השארת תגובה