חשיפה: ההסכם הקואליציוני שבוטל בחיפה

ראש עיריית חיפה התכוונה למנות את נציג חד"ש לסגן ראש העיר, אלא שהתבטאויותיו מהעבר עוררו מהומת ענק והמינוי התבטל • וגם: אחרי החתימה, הביטול וההחרמה – 'אגודת ישראל' נכנסת לקואליציה

עיריית חיפה
עיריית חיפה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש עיריית חיפה הנכנסת עינת קליש רותם לא זכתה לימי חסד ראשונים. ימים ספורים לכניסתה לתפקיד והיא ניצבת בעין הסערה, בשל הסכם קואליציוני שחתמה עם סיעת חד"ש, במסגרתו ימונה נציג הרשימה רג'א זעאתרה לסגן ראש עיר. בעקבות גילוי התבטאויותיו מהעבר – בהם הביע אהדה לארגון 'חיזבאללה' והשווה בין התנועה הציונית לבין דאע"ש – פרצה סערת ענק כולל הצהרות נחרצות מצד כל הפוליטיקאים והשרים, הקדשת דבריו של ראה"מ בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה והגשת הצעת חוק חדשה בנושא.

מלאכת הרכבת הקואליציה של עינת קליש רותם הפכה לסבוכה, בשל סיעות גדולות שהפכו לאופוזיציה מוצהרת. בישיבת המועצה הראשונה הציגה קליש רותם קואליציה דחוקה, בה לא נרשמה נוכחות לסיעות הערביות, שבעבר נטלו חלק בהנהגה המקומית. השבוע, חתמה על הסכם קואליציוני עם סיעת חד"ש, על כניסת שני מנדטיה לקואליציה, בתמורה לקבלת סגנות ראש העיר למחצית הקדנציה, עבור יו"ר הסיעה רג'א זעאתרה.

אלא שמאז פרסום ההסכם ומציאת התבטאויותיו של זעאתרה, סוערת המערכת הפוליטית ונראה כי קליש רותם תיאלץ לבסוף להיכנע ללחץ הציבורי ולבטל את ההסכם. כל שרי הממשלה יצאו בהצהרות נחרצות ובקריאה לבטל את המינוי ושר הפנים דרעי הצהיר כי יפנה ליועץ המשפטי לבחון האם בסמכותו לא לאשר את מינוי הסגן. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם מיהר להגיש הצעת חוק שתאפשר לשר הפנים לבטל מינוי של סגן ראש עיר שהביע הזדהות ותמיכה פומבית בארגוני טרור הקוראים להשמדת ישראל. "מקומו של רג'א זעאתרה בבית הסוהר, לא כסגן ראש עיר", אמר אמסלם.

יו"ר 'המחנה הציוני' אבי גבאי, שהיה מתומכיה הבולטים של קליש רותם, הגיב לאירועים ואמר "מעולם לא שמעתי עליו, ואני כמובן מגנה ומתקומם נגד הדברים שאמר. יש בהם נבזות וגם צביעות. רק צבועים יכולים להתלונן על היחס שלנו לפלסטינים ולתמוך בבשאר אסד רוצח ההמונים". עם זאת, הדף גבאי את ההתקפות נגדו והביע תמיכה מלאה בראש העיר, העומדת בפני "אתגר לא פשוט לקיים חיים משותפים בעיר עם 20% ערבים, ומי שרואה את הקואליציה שלה מבין את זה. מדגל התורה, דרך הבית היהודי וישראל ביתנו ועד חד"ש".

יו"ר ועדת הכספים חה"כ משה גפני, שסיעתו נוטלת שותפות בכירה בקואליציה המקומית, הגיב על טענות שניסו להכפיש אותו על תמיכתו בה, על רקע האירועים. "חד"ש היו בקואליציה של יונה יהב, ילדים חרדים סבלו בקדנציה קודמת ולא ראיתי שמישהו התערב, אתם אנשים גזענים ופרימיטיביים", הטיח בזעם.

קליש רותם עצמה, ששהתה בחופשה קצרה בחו"ל בימי הסערה, מיהרה להיפגש עם נחיתתה עם זעאתרה, וביקשה ממנו הבהרות והתנצלות, בכדי שתוכל לעמוד בהסכם. על פי הערכה, ראש העירייה תקבל את הביקורת נגדה והיא צפויה לבטל רשמית את מינויו לסגן.

ולזירה שקטה בהרבה: אחרי סאגה ארוכה שכללה חתימת הסכם קואליציוני, ביטולו והחרמת ישיבת המועצה הראשונה – נחתם הסכם בין ראש עיריית חיפה לבין 'אגודת ישראל' המקומית על כניסת נציגה הוותיק אריה בליטנטל לקואליציה העירונית.

מהשוואה בין ההסכם הראשון שנחתם ובוטל לבין ההסכם החדש שתוכנו הגיע לידי 'קו עיתונות', עולה כי השינויים כוללים השמטה של שני סעיפים בתמורה שאמורה הייתה לקבל אגודת ישראל: תרבות תורנית וחינוך. למרות שהדברים לא נכתבו בפירוט ולא קבלו אישור רשמי, משמעות השמטת הסעיפים משליכה על השליטה במתנ"ס החרדי בשכונת הדר, והיא הגיעה בלחצים שהפעילה 'דגל התורה'.

השארת תגובה