קואליציית בלוך: ש"ס מסנדלת את 'אגודה', 'דגל' נלחמת ו'עץ' נכנסת

ההפסד המהדהד בבית שמש, גורם לקרע בין הסיעות החרדיות • ש"ס מתכוונת לקיים את ההסכם, אך במקום אבוטבול – חבר רשימת ש"ס יתפטר לטובת נציג אגודת ישראל • 'דגל התורה' מסתמנת כאופוזיציה לוחמנית ו'בני תורה' מצטרפים לקואליציה תמורת שלל תופינים

עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן
עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי שהגוש החרדי בבית שמש התפרק באופן סופי עם חתימת 'אגודת ישראל' על הסכם קואליציוני, השבוע הייתה זו מפלגת עץ – 'בני תורה' המחזיקה במושב אחד במועצת העיר, שחתמה עם ראש העיר הנבחרת עליזה בלוך על כניסה לקואליציה תמורת שלל נאה ביחס לגודלה.

עוד קודם הודעת 'בני תורה' על הבשלת המהלכים והכניסה לקואליציה, חלה תפנית מעניינת בוויכוח המתמשך בין 'אגודת ישראל' ל'דגל התורה' באשר להתפטרותו של ראש העיר לשעבר משה אבוטבול מרשימת 'יהדות התורה' לטובת הנציג הבא ברשימה, אברהם נחמן פרנקל מ'שלומי אמונים' – 'אגודת ישראל'.

בקצרה נזכיר, כי ביום שני שעבר ב'דגל התורה' מנעו את מינויו של נציג 'אגודה' לסגן ראש עיר, לאחר שבאמצעות אבוטבול שעדיין לא התפטר איימו הליטאים על החסידים כי יכריזו עליהם כסיעה פורשת מאחר והם המיעוט (3 מתוך 5), דבר שמונע מינוי סגן מטעמם.

ב'אגודת ישראל' הדורשים בתוקף את התפטרותו של אבוטבול בהתאם לסיכומים, נתקלו בהוראת שר התורה מרן הגר"ח קניבסקי שהורה לאבוטבול לא לפרוש לבינתיים. יו"ר ש"ס אריה דרעי ומשה אבוטבול, הצהירו השבוע כי ההסכם ימומש במלואו ונציג 'שלומי אמונים', יכנס לעירייה בקרוב, אך לא נקבו באיזו צורה.

דקות ספורות לפני כניסת שבת, הפתיעה ש"ס את 'אגודה' בהודעה: "בהתאם להתחייבות שניתנה לפני הבחירות בנוגע לכהונת חברי המועצה בבית שמש, נציגי רשימת ש״ס למועצת העיר בית שמש שלא נבחרו, צפויים להגיש את התפטרותם מהרשימה מיד בתחילת השבוע הבא". ההודעה, שאינה מתייחסת לנציג כזה או אחר, מלמדת על דרכי הפעולה אותה בינתיים מאמצים בש"ס, במטרה להכשיל את כניסת 'אגודת ישראל' לקואליציה.

בזמן הקרוב, כך נראה, נמשיך לראות ולשמוע על 'חבר מועצת העיר בית שמש משה אבוטבול', כשבמקומו יתפטר נציג אחר שנבחר מטעם רשימת ש"ס, כשגם בנקודה זו ישנו ויכוח לא קטן מי מבין הנציגים יתפטר. תרחיש כזה במידה ואכן יתקיים, יהיה צמוד לתכנון המקורי, כאשר התפטרות חבר מרשימת ש"ס, יחד עם שאר הבאים בתור ברשימה, יאפשר לשר הפנים למנות במינוי מיוחד את נציג שלומי אמונים לחבר מועצה מטעם ש"ס, שתרוויח מכל הכיוונים: מצד אחד יוכח שהם עומדים בהבטחותיהם, ומאידך, 'אגודת ישראל' עדיין תיוותר בעמדת מיעוט בתוך 'יהדות התורה', מאחר ופרנקל יכהן מטעם ש"ס.

ב'אגודת ישראל' בודקים מה ההשלכות המשפטיות של פרישה כזו ובוחנים אופציה שתאפשר להם להקים סיעה חדשה שתאחד את שלושת חברי 'אגודת ישראל' יחד עם הנציג הנוסף, אברהם נחמן פרנקל, שיפרוש מרשימת ש"ס, במידה ואכן יכנס באמצעות ש"ס ולא בעקבות התפטרות אבוטבול.

ובתוך כך, ב'דגל התורה' ממשיכים להיאבק בקואליציה שהתגבשה, זאת בשל הטענה להפקרת ענייני הדת בעיר, לאחר שבמסגרת ההסכמי הקואליציוניים יו"ר 'הבית היהודי' בעיר, עו"ד רינה הולנדר, צפויה להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית. רבני 'דגל התורה' בעיר הורו לנציגי המפלגה, שלא יצטרפו לקואליציית בלוך "מאחר ובשלב זה כמה עניינים של דת הנוגעים לציפור נפשנו אינם מסודרים".

אל הוראתם ומכתבם של רבני 'דגל התורה', מצטרף מכתבו של הגאון רבי נתן קופשיץ, שפרסם השבוע מכתב בו הוא מזהיר כי עניני הדת בעיר בסכנה ועל כן הוא מבקש "מכל מי שיש בידו לפעול ע"מ למנוע גזרות אלו שיעשו בכל כוחם".

ובתוך כך, השבוע חתמה סיעת 'בני תורה' על הסכם קואליציוני עם ראש העיר עליזה בלוך, כשבתמורה יקבל נציג הסיעה, מלאכי כי טוב, את תיק ח"ן חרדי, סגן ומשנה לראש העיר בתואר, יחד עם חברות בכלל הוועדות בעירייה. מיותר לציין כי הצטרפות נציג 'עץ' והפקדתו על תיקים משמעותיים, מהווים סדין אדום בעיני 'דגל', ומרחיקה עוד יותר את האפשרות הקלושה לכניסה לקואליציה.

תגובה אחת
  1. בושה וחרפה גנבו מנדט והן לא פוחדים מאלוקים ה' ישמור שידעו כולם שיש דין ויש דיין וגם פוליטיקאים עתידיים לתת את הדין שיעשו תשובה כל זמן שהם יכולים לפני שמשמים יבואו אתם חשבון

השארת תגובה