בתמיכת הערבים: "החמרת עונש גנבי נשק"

כשחברי הרשימה המשותפת תמכו בחוק שיזמה הח"כית מ'הליכוד': "חברי הרשימה המשותפת הצביעו בעד חוק החמרת הענישה לגנבי נשק של חברת הכנסת ענת ברקו

נשק בלתי חוקי
נשק בלתי חוקי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מליאת הכנסת העבירה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק של ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד) המחמירה עם גנבי נשק.

הצעת החוק מתייחסת לגניבת נשק כעבירה בנסיבות מחמירות, ובצידה 10 שנות מאסר. כאשר התמיכה בחוק חצתה מפלגות ויותר מכל בלטה תמיכתם של הח"כים מהרשימה המשותפת. הצעת החוק עברה ברוב מוחץ של 89 ח"כים.

יצוין, שכיום עבירת גניבה, קבועה בסעיף 383 לחוק ועונשה הוא רק שלוש שנות מאסר. בד בבד קובע סעיף 384 לחוק העונשין נסיבות מחמירות לגניבה ומחמיר בענישה.

בשנת 2009 הוספו לנסיבות המחמירות של עבירת הגניבה גניבות חקלאיות וגניבות של תשתיות והעונש המקסימלי עלה לארבע שנות מאסר. גם גניבת יצירת אומנות היא גניבה בנסיבות מחמירות והעונש של גניבה של יצירת אומנות הוא רב יותר- ארבע שנים ולא שלוש.

אם זו גניבה של חצי מיליון ש"ח או יותר העונש על הגניבה עולה לשבע שנות מאסר. כאשר המחוקק עד היום לא קבע דבר בעניין גניבות הנשק.

בפועל מעמידים לדין את גנבי הנשק על עבירת אחזקה והובלת נשק שלא כדין לפי סעיף 144 ב. לחוק העונשין. אכן לעיתים יש חפיפה כשגנב הנשק נתפס כשהוא מחזיק ומוביל את הנשק הגנוב. אבל מה עם הגנב נתפס לאחר שמסר הנשק לאחר? מה עם עבירת ניסיון?

כאמור כעת הוסדר הענין בחקיקה ונקבע כי עונשו של גונב נשק יעמוד על 10 שנות מאסר.

לדברי ח"כ ברקו, "הוצגו בפניי טיעונים כי הפרקליטות מגישה כתבי אישום על עבירות האחזקה והובלת הנשק שלא כדין ובכך מסתכמות שנות הענישה לעשר. עם זאת, מצאתי לא מעט פסקי דין המציגים מציאות שונה, בה גניבת הנשק מוכחת ואילו אחזקת הנשק והובלתו אינם מוכחים".

"על פי הצעת החוק עונש של עשר שנות מאסר מצפה לגנב נשק ואני קוראת לכל הגורמים העוסקים באכיפת החוק אותם מניתי ואמנה שוב: משטרה, פרקליטות ובתי המשפט להתיישר לפי הנורמות שאנו כבית המחוקקים קובעים".

"הצעה זו שלי היא חלק ממארג חוקים ופעילויות שאני מקדמת כדי לשים קץ לגניבות נשק מצה"ל ומגופים אחרים. העמדת הגנבים בסיכון לענישה מחמירה אולי תצמצם את התופעה ותמגר את הסיכון שבהגעת נשק לידיים פליליות או טרוריסטיות. נשק הורג, נשק קוטל חיים".

השארת תגובה