לבנון פירסמה מזמן: חיזבאללה חופר מנהרות אל ישראל

השבוע פתחה ישראל במבצע הגנה רחב מול איום המנהרות – עכשיו מתברר כי יומונים לבנונים דיווחו כבר בעבר כי חיזבאללה חופר מנהרות בגבול ישראל

חיילים במנהרות בגבול הצפוני (3)
חיילים במנהרות בגבול הצפוני (3)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ב-4.12 הודיעה ישראל כי צה"ל פתח במבצע "מגן הצפון" שנועד לאתר ולנטרל מנהרות טרור שחפר חיזבאללה משטח לבנון ואשר מגיעות לעומק ישראל ומאיימות על הישובים בצפונה.

ממרי הביא כבר בעבר דיווחים מתוך העיתונות הלבנונית – הן כזו התומכת בחיזבאללה והן כזו המתנגדת לו – אודות מנהרות שחפר הארגון משטח לבנון שחודרות לשטח ישראל. מאחד הדיווחים אף עלה כי חיזבאללה הוא שלימד את חמאס להשתמש בשיטת המנהרות נגד ישראל.

להלן ריכוז דיווחים אלה:

היומון אל-מסתקבל, ינואר 2017: לחזבאללה עמדות קדמיות בגבול עם ישראל, כולל מנהרות

ב-18 בינואר 2017 דיווח היומון הלבנוני אל-מסתקבל, שבבעלות ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי היריב הפוליטי של ארגון חיזבאללה, כי חיזבאללה פועל באזור דרום לבנון שמדרום לנהר הליטאני, דבר המהווה הפרה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם. בדיווח נכתב עוד כי "לחיזבאללה עמדות נסתרות וקדמיות על הגבול הבינלאומי [עם ישראל] כולל מנהרות אותן חפר לפני יותר מעשר שנים, בפרט באזור אל-לבונה מדרום לאל-נאקורה, המשקיפות על החוף הפלסטיני ועל היישובים [הישראלים] שלומי ונהריה."

היומון אל-ספיר, מאי 2016: פעילי חזבאללה חופרים מנהרות על גבול ישראל

היומון הלבנוני אל-ספיר, שהיה ידוע בתמיכתו בארגון חיזבאללה, פרסם ב-25 במאי 2016 מאמר בעמוד הראשי לרגל יום השנה ה-16 לנסיגת ישראל מדרום לבנון, בו התייחס למצבו של ארגון חיזבאללה ולפעולות הלחימה שלו הן בסוריה והן מול ישראל. במאמר, שלא היה חתום, נטען כי לצד הלחימה בסוריה ממשיך הארגון בפעילותו נגד ישראל וכי פעילי ההתנגדות עושים לילות כימים לאורך קו הגבול עם ישראל "מתצפתים, עושים הכנות וחופרים מנהרות המדירות שינה מעיני המתנחלים וחיילי האויב." וכך נכתב:

"…נכון לומר כי אנשי ההתנגדות בגבולות המזרחיים משלימים את משימת אנשי ההתנגדות הראשונים [שפועלים נגד ישראל], הפועלים לילות כימים עד נקודת הגבול האחרונה באל-נאקורה ובכפר שובא. [הם] מתצפתים, עושים הכנות וחופרים מנהרות המדירות שינה מעיני המתנחלים וחיילי האויב. [כל זאת], בלי להזניח את המטלות של התנגדות הנמצאת במצב כוננות בגלוי ובסתר בכל רחבי בלבנון ובייחוד בדאחיה הדרומית, כדי למנוע כל פיגוע טרור מצד התכפירים וזאת בתיאום מלא עם צבא לבנון ועם שאר מוסדות הביטחון בלבנון. ייתכן ותהיה התרחבות נוספת בחזית בה לוחם חיזבאללה, בהתאם לאתגרים העתידיים, והתרחבות זו הופכת קבוצה לבנונית [זו], שקמה לפני 34 שנים בבסיס של השיח' עבדאללה בבעלבכ [הכוונה לחיזבאללה], לכוח אזורי השותף ביצירת משוואות חדשות באזור …"

היומון אל-אח'באר, ינואר 2014 : חזבאללה הוא שלימד את חמאס כיצד לחפור מנהרות

במאמר שפרסם יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, אבראהים אל-אמין, ב-13.1.2014 הוא טען כי חיזבאללה הוא שלימד את אנשי חמאס כיצד לחפור מנהרות. לדבריו, ממידע שהגיע לידי חיזבאללה עולה כי באזור בעיירה הסורית אל-קוסייר ובאזורים נוספים בסוריה, אנשי חמאס או חמושים המקורבים להם שנלחמו בשורות האופוזיציה הסורית חפרו מנהרות והשתמשו בהן "באותה הדרך שבה חיזבאללה הכשיר את חמאס לעשות בתקופות שבהן היה שיתוף פעולה [בין הצדדים] לצורך הברחת נשק לרצועת עזה ולצורך גיבוש תכניות צבאיות נגד ההתקפות הישאליות על רצועת [עזה]…"

השארת תגובה