נחנך 'מרכז היידן לקרדיולוגיה' ובנין אשפוז חדש במרכז הרפואי 'מעיני הישועה'

הבנין ירכז בתוכו את כל מערך הלב ע"ש היידן, הכולל: מכון לב, יחידת צנתורים, טיפול נמרץ לב, חדרי אשפוז, מרפאות ומרחבים מוגנים לשעת חרום • הבנין יכלול מחלקה חדשה ומפוארת לטיפול נמרץ כללי, ומפלסיו התת-קרקעיים מיועדים לשמש כמתחם בית החולים לשעת חרום • בעקבות דרישת רופאים וארגוני ההצלה הוכרז באירוע: 'מעיני הישועה' יוצא במסע התרמה ציבורי להקמת מחלקה לטיפול נמרץ לילדים שהפך לנחוץ ביותר להצלת חיים

מרכז היידן לקרדיולוגיה ובנין האישפוז החדש
מרכז היידן לקרדיולוגיה ובנין האישפוז החדש
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

עוד פרק בהיסטוריה של בבני ברק: כראוי לבית חולים שיסודו בהררי קודש והתנהלותו על פי תורה והלכה, נחנך במעמד חגיגי ורב רושם ובהשתתפות מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, ראשי ישיבות, אדמו"רים ורבנים, "מרכז היידן לקרדיולוגיה" ובנין אשפוז חדש במרכז הרפואי "מעיני הישועה" בבני ברק. המדובר בבנין רחב ידיים, מתקדם ומפואר, עם הסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולם בתי החולים בארץ ובעולם.

המעמד הנרגש שהתקיים בהשתתפות נציגי קרן היידן, אישי ציבור, ראשי מערכת הבריאות בישראל, עסקנים ורופאים בכירים, ציין את פתיחת בנין האשפוז השלישי שיתן מענה לצרכים של הקהילה, בקרית המרכז הרפואי "מעיני הישועה".

מדובר בבנין שלישי בקרית המרכז הרפואי והראשון שנחנך לאחר הסתלקותו בחטף לפני כחודשיים של מייסד ונשיא "מעיני הישועה" הד"ר הרב משה רוטשילד זצ"ל.

הבנין החדש מרכז בתוכו את כל מערך הלב ע"ש היידן, הכולל: מכון לב, יחידת צנתורים, טיפול נמרץ לב, חדרי אשפוז, מרפאות ומרחבים מוגנים לשעת חרום. כמו כן יכלול הבנין מחלקה חדשה ומפוארת לטיפול נמרץ כללי, מחלקה פנימית חדשה, מחלקה גריאטרית ומרכז רווחה מתקדם למאושפזים ובני משפחותיהם.

בנוסף, כולל הבנין, מתחמים רחבים ומיוחדים שנבנו בשתי מפלסים תת-קרקעיים ומיועדים לשמש כמתחם בית החולים לשעת חרום. המתחם המשמש בשגרה לשטח חניה כולל את כל התשתיות החיוניות הנדרשות לפעולת בית חולים ממוגן, כך ששטח כל חנייה של רכב מותאם להפוך לקליטת מיטת אשפוז למקרה הצורך.

ציון דרך היסטורי

המעמד התקיים בשני שלבים. הראשון במסגרת "קבלת פנים" לתורמים, הסרת הלוט וקביעת מזוזות התקיים בבנין האשפוז החדש, בהשתתפות אישי ציבור ואורחים והשני באוהל גדול שנבנה במיוחד לאירוע ובו השתתפו מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א. את המעמד הפותח פתח והנחה הרב יוסף כהן.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, אמר כי מרגש ביותר לקחת חלק באירוע היסטורי המציין ציון דרך היסטורי ב"מעיני הישועה", מיסודו של איש המעש והפעלים הרב ד"ר משה רוטשילד זצ"ל, שלקח על עצמו את הפרויקט האדיר שממשיך בס"ד בתנופה אדירה.

"אנו גאים בבית החולים שמקדש שם שמים בעולם כולו, אנו מרגישים שזהו בית שמעניק רפואה מקצועית על פי ההלכה, ולמעשה הוא חלק מתוך הקהילה החרדית המתפתחת בצעדי ענק בבני ברק.

"בדיוק היום לפני שנה היינו כאן, אבל אז זה היה בעקבות פטירתו של מרן ראש הישיבה, אומנם אז זה היה יום עצוב לעם ישראל ולבית החולים, רק עברה שנה והנה אנחנו זוכים לסגור מעגל ולשמוח עם בית החולים על חנוכת עוד בניין חדש ומפואר" אמר.

חבר מועצת חכמי התורה, הגאון הגדול רבי שמעון בעדני שליט"א אמר, כי "מעיני הישועה מסמל מלחמה עיקשת על זכויות הציבור החרדי ולולי נחישותו של הרב רוטשילד זצ"ל, לא היינו מגיעים למעמד מכובד זה".

הגאון הגדול שליט"א איחל סיעתא דשמיא לכל העוסקים והמסייעים להמשך שגשוגו והתפתחותו של המרכז הרפואי על כל מחלקותיו וקבע מזוזה במחלקה חדשה בבנין.

ד"ר יורג ויסמן מציריך שוויץ, נציגו של התורם מר אלכסנדר היידן ז"ל  מאנטוורפן, עמד בדברי ברכתו על המכשור המתקדם שהוכנס למרכז הרפואי לאורך השנים, מתוך רצון להעניק רפואה מתקדמת ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר. הוא הדגיש כי "מרכז היידן לקרדיולוגיה" מעניק את המזור והרפואה לחולי הלב בצורה יוצאת מן הכלל עם מיטב  הרופאים והקרדיולוגים.

אף הוא, כקודמיו, חלק שבחים לפעליו של הרב רוטשילד זצ"ל שהטביע את חותמו על אחד ממפעלי הרפואה בעיר התורה והחסידות.

ראש עיריית ב"ב, הרב אברהם רובינשטיין, הכריז, כי במעמד זה אפשר לומר בפה מלא 'ברוך שעשה לנו נס במקום הזה'. "לפני 30 שנה איש לא האמין כי במקום הזה יוקם מרכז רפואי גדול ומפואר. זאת, הודות לפעליו של הרב ד"ר רוטשילד, שזכה לסיעתא דשמיא גדולה, כאשר בהכוונתם ובברכתם הישירה של גדולי ישראל הגשים את חזונו הגדול. "תושבי עיר התורה מכירים תודה על הקמת המרכז לקרדיולוגיה, ומייחלים להקמתה בקרוב של היחידה לטיפול נמרץ לילדים", הוסיף ראש העיריה.

שרותי רפואה ברמה הגבוהה ביותר

סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן, אמר כי משרד הבריאות שמח לתת את מירב הסיוע למעיני הישועה, שמעניק לציבור שירותי רפואה ברמה הגבוהה ביותר. "בני ברק מתפתחת היום במימדים מבורכים וראויים תושבי העיר למרכז רפואי גדול ומשוכלל במעיני הישועה", הכריז.

בהתייחסו לנושא החיסונים למחלת החצבת, אמר סגן שר הבריאות, כי "עברנו את המשבר וכי כעת נרשמה ירידה דרסטית במספרים של החולים". הוא קרא לציבור לבוא ולהתחסן, הן מפני חצבת והן מפני שפעת. "מדובר בפיקוח נפש. מי שלא מתחסן עלול חלילה להיפגע", הזהיר.

אחריו נשא דברים יו"ר דירקטוריון מעיני הישועה וראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שחלק שבחים למשפחת התורם מר היידן ולחברי הנהלת הרכז הרפואי.

בפני המתכנסים הוצגה מצגת מרשימה שגללה את סיפור הקמתו של בית החולים מהמסד ועד הטפחות.

מנכ"ל בית החולים הרב שלמה רוטשילד עלה לדוכן וחלק שבחים לד"ר ויסמן ומשפחתו, לרב אלימלך פירר יו"ר עזרא למרפא, למנכ"ל מכבי שרותי בריאות רן סער, למנכ"ל מאוחדת מר זאב ורמברנד, מנהלת המחוז במכבי הגב' דבורה חסיד, למנהל המחוז בקופ"ח לאומית עודד שטמר, מנהל המחוז בקופ"ח כללית עידו לקס ליו"ר ועד ידידי בית החולים בארה"ב, הרב אפרים האזנפלד ולראשי מד"א שהם שותפים אמיצים לכל אורך הדרך בעשיה המשותפת למען הקהילה, ר' אפי פלדמן מנהל איחוד הצלה בני ברק, ר' אושי שלומוביץ יו"ר הצלה, לרב יצחק שטרן ולרב ברוך הימל מראשי ארגון רפואה וחיים. ותודות מיוחדות ליו"ר ועד הנאמנים של מעייני הישועה הרב גרשון לידר, ליו"ר אגודת הידידים ד"ר אהוד שפירא.

המעמד בראשות גדולי ישראל

אחרי קביעת המזוזה במרכז החדש, עברו האורחים לאוהל הגדול שהוקם ברחבת בית החולים, שם הגיעו מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, אשר באו להוקיר ולכבד את צוות הנהלת בית החולים ובראשם משפחת רוטשילד הנכבדה, ביום חגם.

מנחה המעמד וראשון הדוברים היה ראש העירייה לשעבר של ב"ב הרב ירחמיאל בויאר, שאמר כי ממעמד חשוב זה נפקד מקומו של המייסד הד"ר הרב משה רוטשילד, אבל רוחו וחזונו מורגשים כאן. להלן אמר כי כל קיומו של מעיני הישועה הוא בגדר נס חי ומהלך, ואין זו גוזמה כלל וכלל.

"מי שהכיר את הרב ד"ר רוטשילד, נפעם כמה עמד כחומה בצורה אל  מול כל אלה שלגלגו עליו כאשר ביקש לקדם את רעיון הקמת בית החולים על פי ההלכה כראוי לעיר בני ברק. הוא עשה זאת מתוך דביקות במטרה, ומשום כך זכה להצלחה גדולה", אמר.

עוד סיפר, כי הרב ד"ר רוטשילד שהכיר אישית את התורם מר היידן באנטוורפן, סלל מסילות לליבו החם של התורם הנכבד, אשר ברוב אצילותו  נטל על עצמו את הקמת המרכז לקרדיולוגיה.

הרב בויאר הוסיף כי מרן הגר"ש ואזנר זצוק"ל ליווה את הקמת בית החולים בכל שלביו, יחד עם יבדלחט"א מרן הגר"נ קרליץ שליט"א והגאון הגדול ר"י זילברשטיין שליט"א יו"ר ועד ההלכה, הממשיך את מורשתו.

יסודות בית החולים נבנו על תורה

הגאון הגדול רבי יצחק זילברשטיין שליט"א יו"ר ועד ההלכה של בית החולים ורבה של רמת אלחנן, אמר בנאומו הנרגש כי סוד הקסם של בית החולים, הוא כפיפות מוחלטת לדעת תורה, לגדולי התורה. "הרב רוטשילד", סיפר, "הקדים את התורה לפני בית החולים, בהקימו כולל אברכים צמוד למרכז הרפואי. הוא הלך ללבן את הסוגיות של רפואה והלכה לפני שבנה את בית החולים. לכן, מכל העולם מסתכלים ולומדים מה עושים במעייני הישועה בענייני 'רפואה והלכה' בכל דבר וענין.

"מרן הגר"ש ואזנר זצוק"ל ישב כאן על כל פרט ופרט", הוסיף הגאון הגדול שליט"א, ואמר כי הרב רוטשילד עמד בקשר הדוק עם מרנן הגרש"ז אוירבאך והגרי"ש אלישיב זי"ע, התייעץ עמם ושאל על כל ענין הנוגע לתורה ולהלכה.

"יסודות בית החולים נבנו על תורה והלכה", הכריז והוסיף: "אנו מבקשים לחזק ולעודד את בנו יבלחט"א הרב שלמה רוטשילד, העושה לילות כימים למען המרכז הרפואי וממשיך את המורשת הגדולה של אביו זצ"ל".

ידיד מעייני הישועה המלווה את בית החולים שנים רבות הגאון רבי ישראל מאיר לאו שליט"א אמר בדברי ברכתו הנרגשים, כי במעיני הישועה מיישמים את הפסוק את הפסוק "ורפא ירפא" ומעניקים את החום והמסירות "לשבורי לב".

הגאון רבי משה שאול קליין שליט"א רב שכונת אור החיים וחבר ועד ההלכה, הזכיר את שאמר מורו ורבו מרן הגר"ש ואזנר זצוק"ל בעת הקמת בית החולים, שזהו "בית שמגדלין בו חסד".

עוד אמר, כי "כ"ק האדמו"ר ה'ישועות משה' מויזניץ זצוק"ל אמר בפתיחת המרכז הרפואי, כי הוא שמח על הקמת ועד ההלכה למרכז הרפואי שיסודותיו מושתתים על ערכי הקדושה ועל מתן אפשרות ליהודים שומרי תורה ומצוות לקבל שרותי רפואה בלי להיכשל חלילה במראות אסורות".

'איך בין א משוגע'נער'

דברים נרגשים ומרטיטים נשא בנו של ד"ר רוטשילד, מנכ"ל המרכז הרפואי הרב שלמה רוטשילד: "סיפר לי יהודי יקר שעמד עם מרן הרב מפוניבז' זצוק"ל למרגלות גבעת הישיבה והרב אמר לו 'איך בין א משוגע'נער', מה עושה משוגע? זורק אבנים! אני זרקתי פה אבנים והקב"ה בנה מהם ישיבה".

"היהודי היקר הזה שעמד עם הרב מפוניבז' היה הרב ד"ר רוטשילד – אבא זכרונו לברכה. כך הוא חי וכך הוא בנה את הבנין הראשון של בית הרפואה, כך הוא בנה את הבנין של הפסיכיאטריה, וכך הוא בנה את הבנין השלישי שאנחנו חונכים היום בקמפוס של מעיני הישועה".

לא פעם אמרו על ד"ר רוטשילד שהוא הוזה וחולם ואפילו 'משוגע'נער'.ואכ, ד"ר רוטשילד אישר על עצמו ואמר "אכן הייתי משוגע לדבר הזה". כאשר היה נשאל הכיצד הצליח להגשים את חלומותיו היה משיב "לא ישנתי".

כן ציין כי לאביו היו תוכניות נוספות שטרם הצליח להגיש וכי בכוונתו לרתום את כל הציבור להגשמת המשך חזונו של אביו זצ"ל. "אחד מהם היא המחלקה להפרעות אכילה – אנורקסיה שהשקיע בזה את כל מרצו עד הרגע האחרון. פרויקט נוסף הוא מחלקה לטיפול נמרץ ילדים, שחזר ואמר לי שלא יתכן שלא יהיה בבני ברק טיפול נמרץ לילדים. זה הרי צורך יומיומי של הצלת חיים".

"אולם, אין שליח ציבור בלי ציבור. אנחנו צריכים את עזרתכם להמשיך. צריכים את עזרתכם ותרומתכם לפתח ולהגשים את החזון".

בסיום דבריו הודה לבני משפחתו ולאמו שתחי' על היותה ספר מוסר חי, אשר עמדה לימין המפעל הגדול מעיני הישועה, מראשית ימי החלום ועד להתגשמותו.

גדולי ישראל קוראים לציבור לסייע בהקמת מחלקה לטיפול נמרץ ילדים

במרכז המעמד הגדול התבשר הציבור כי בעידודם ובברכתם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א יוצאת הנהלת בית החולים "מעיני הישועה" במסע התרמה רחב היקף למען הקמת מחלקה חדשה לטיפול נמרץ לילדים.

ההחלטה על הקמת היחידה החדשה התקבלה בעקבות קריאות רבות המופנות למשרד הבריאות ולמרכז הרפואי "מעייני הישועה" מאת ראשי ארגוני ההצלה ורופאי ילדים בכירים בבני ברק, המבקשים להקים מחלקה לטיפול נמרץ ילדים שתענה על הצורך המיידי בעיר.

ראשי ארגוני ההצלה מסבירים, כי מתנדבי ההצלה בבני ברק ובסביבתה אמנם מגיעים במהירות למקרי החירום, אולם זמן הפינוי לבית החולים מהווה אף הוא פקטור חשוב וחיוני להצלת חיי אדם.

"הימצאות המחלקה לטיפול נמרץ ילדים בבני ברק – משמעותה הצלת חיים כפשוטה, בפרט אצל ילדים במצבים רגישים של סכנת חיים, אשר כל רגע הוא קריטי להצלת הילד", מוסיפים ראשי ארגוני ההצלה.

"מדובר בהצלת חיי אדם ואנו נערכים לקראת הקמפיין הגדול שיקיף קהלים רחבים בארץ ובחו"ל לטובת הפרויקט הגדול", אומרים בהנהלת בית החולים.

מנכ"ל בית החולים, הרב שלמה רוטשילד, אמר, כי היערכות זו נעשית סמוך לפטירת הוגה ומייסד בי"ח מעייני הישועה, הרב ד"ר משה רוטשילד זצ"ל, שרצה אך לא הספיק להקים את המחלקה האמורה.

הרב רוטשילד אמר בנאומו במעמד האדיר, כי "מעיני הישועה מתפתח בצעדי ענק, אולם כדי שנוכל להמשיך בפיתוח והקמת מחלקות חדשים אנו צריכים את שותפות הציבור שיצטרף למהלך וייקח חלק בהצלת חיי אדם".

השארת תגובה