"ב'אגודת ישראל' עברו טלטלה ומשבר"

אחרי שבוע דרמטי, סגרה ש"ס באשדוד הסכם קואליציוני עם לסרי ברגע האחרון # בראיון מסביר יו"ר הסיעה אבי אמסלם את התהליך, מפזר את הערפל סביב סוגיית הסגן השני, מתגאה בכך שההסכם נחתם בלשכת דרעי ומתייחס לעמיתיו ב'אגודת ישראל': "עברו טלטלה ומשבר"

ישיבת מועצה באשדוד
ישיבת מועצה באשדוד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

דרמה של ממש נרשמה בשבוע האחרון בפוליטיקה האשדודית, לאחר שנדמה היה כי סיעת ש"ס עשויה להיוותר באופוזיציה העירונית. בזו אחר זו, חתמו הסיעות המקומיות – בהם נציגי רשימות חילוניות ונציגי 'אגודת ישראל' – על הסכמים קואליציוניים ואילו ש"ס נותרה מאחור. הדבר בלט שבעתיים על רקע ההישג הגדול של ש"ס בבחירות כשהכניסה 6 מנדטים למועצת העיר ובנוסף, הביעה תמיכה מוחלטת בראש העיר הנבחר הד"ר יחיאל לסרי, עוד בתחילת הדרך.

ברגע האחרון, שעות ספורות לפני ישיבת המועצה הראשונה, הסתיימה הסאגה, כשהצדדים כולם עלו ללשכתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, שם יושרו ההדורים ונחתם הסכם קואליציוני בין ראש העיר לסרי לבין נציגי התנועה.

על הסיבות שהובילו לנתק הממושך בין הצדדים יש גרסאות רבות. שלא לציטוט, הביעו במהלך השבוע גורמים בש"ס תרעומת רבה על לסרי, כשהם מתוסכלים ממה שהם ראו ככפיות טובה על תמיכתם שניתנה לו ללא עוררין. בצד שכנגד טענו הגורמים כי הצלחתה של ש"ס אשדוד סחררה את ראשיה והביאה אותם לדרישות לא הגיוניות.

בין הסוגיות שניצבו בליבת חילוקי הדעות, הייתה שאלות סגנות ראש עיר נוספת. שהלא, מקומו של יו"ר הסיעה אבי אמסלם כממלא מקום וסגן היה מובטח ומובן מאליו, על פי הדיווחים בכלי תקשורת מקומיים, דרשה ש"ס תפקיד סגן נוסף. מנגד, אחרים טענו כי ש"ס יכולה הייתה לקבל בקלות את הסגן השני, אלא שראשיה העדיפו לוותר עליו ולקבל בתמורה תיק נוסף בעל משקל.

יו"ר ש"ס אבי אמסלם, המוערך בעיר בשל עשייתו הבלתי פוסקת, מסרב בשיחה עם 'קו עיתונות' לייחס משמעות גדולה לזמן החתימה, מביע סיפוק מהתוצאה ומהשלל הקואליציוני ומושיט יד לכל הגורמים המרכיבים את הקואליציה, גם אלו שרחוקים מאד מעמדותיו.

• איך קרה שעד הרגע האחרון לא הצלחתם להסתדר עם לסרי?

"תמכנו בו תמיכה מלאה, ישבתי איתו מיד אחרי הבחירות, אמרתי לו שאני מעדיף קואליציה רחבה מקיר לקיר. הוא שאל אותי אם יש לי סנקציות על מפלגה כזו או אחרת ואמרתי לו שלא, צריך קואליציה טובה, חזקה, רחבה ויציבה. שמחתי שהוא הצליח לגייס את כולם, מבחינתנו אין משמעות לראשון שני קדימה או אחורה, סוף טוב הכל טוב".

• אתה מרוצה מהתוצאה?

"ברור, זו תוצאה מסחררת, מצוינת, קיבלנו את החברה למתנ"סים – דבר ענק שאפשר לפעול איתו למען הציבור – וועדת רווחה, ועדת תמיכות, יו"ר דירקטוריון משכן לאומנויות הבמה, נקים אגף לחינוך תורני ספרדי, אנחנו שותפים בהרבה וועדות חשובות".

• עדיין, התיקים שנחשבים 'כבדים' כמו תכנון ובנייה או חינוך – לא אצלכם.

"לנו לא קורץ הדברים שקורצים לאחרים, אנחנו צריכים דברים שמביאים למגע בינאישי עם הציבור, להיות במקום בו נוכל להשפיע ולעזור, ככה אנחנו דוגלים, זו האג'נדה והדרך שלנו. אל תשכח שחברי מועצה לא מקבלים משכורת וכמה שאתה ממליץ על עצמך יותר – אתה כושל יותר, לא חכמה רק לקחת, לקחנו מה שיכול להפיץ תועלת".

• ועדיין, כל המפלגות סגרו לפניכם, סביבכם היה סימן שאלה ובסוף החתימה עוד הייתה אצל דרעי?

"זה כבוד גדול ועצום שהעיר היחידה במדינת ישראל שחותמת הסכם קואליציוני אצל שר הפנים, הממונה על כל הרשויות בארץ, היא אשדוד. הוא התפנה לשעה שלימה, ישבנו כולם, העברנו חוויות באווירה יפה, דיברנו על העיר, על החזון, הדרך והרוח, בשבילנו כעיר זה כבוד ענק".

• האם זה לא אומר שכנציג מקומי נכשלת?

"כל כולי מתבטל בפני הנהגת התנועה, בשבילי זה היה כבוד עצום, אני מאמין שכולם מקנאים בנו, אם תהפוך את תולדות המדינה, לא תראה אף פעם שנחתם הסכם קואליציוני בלשכת שר הפנים. אנחנו אנשי תנועה, מתבטלים וממושמעים למערכת".

• מה הכשיל או עיכב את חתימת ההסכם?

"הלכנו בקו מסוים, התיקים שלנו נשמרו, ואם אתה (לסרי, י. פ.) רוצה כטקטיקה לתת לכולם להיכנס קודם, אם אתה רוצה לראות את זה כמחווה – זה בסדר, מה ששלנו – קיבלנו, לא נגעו בכל מה שהיה לנו בקדנציה קודמת והוסיפו עוד דברים".

• ש"ס דרשה סגן אחד או שניים?

"היא דרשה מ"מ שהיה שמור ומיועד לי, עשינו צילום מצב עם תיקים שהיו לנו והבאנו עוד תיקים בעקבות הריבוי של החברים החדשים".

• שוב, דרשתם סגן שני?

"ש"ס לא דרשה שום דבר, לא היה אפילו תחילת מו"מ, הייתה שיחה מאד רצינית עם רה"ע בה ביקשתי קואליציה רחבה".

• יש טענות שע"פ ההסכם המקורי, במידה ותקבלו מעל 5 מנדטים – מגיעים לכם 2 סגנים.

"זה סתם ספינים, אם הייתי רוצה – הייתי מתעקש ודורש, זה לא היה במו"מ".

• האם ייתכן שלסרי רצה לתת לכם 2 סגנים ואתם סירבתם?

"לא דנו בזה. דיברנו על תיקים, רחבים יותר או פחות, דובר על כוח משמעותי לעזור ולסייע. בשורה התחתונה העדפנו תיקים ועבודה על פני כל דבר אחר, זה לא עניין של סגן".

• מה אתה חושב על כך ש'אגודת ישראל' נכנסה לפניכם וללא תיאום אתכם?

"לנו היו חשובים נושאים ערכיים ומהותיים, סטטוס קוו, נגענו בכל הנושאים האלה. 'אגודה' עברה טלטלה מאד קשה בעיר בשנה האחרונה, במקום ליברמן יש מישהו אחר, יש וועדה שהקימו, הנציגים שם הם של 4 מפלגות בתוך סיעה אחת, זה שונה מאד מאתנו, זה הרבה יותר קשה כשכל אחד רוצה ומושך לכיוון אחר. בסוף הם לא בית אחד".

• אתה מאוכזב שהם לא הלכו ב'בלוק' משותף אתכם?

"לא היה כיוון, לא היה עם מי לדבר שם, הם עברו טלטלה ומשבר קשה, לא היה שם פרטנר לדבר אתו".

• בקואליציה החדשה לוקחים חלק סיעות של סמי כצנלסון ושל אלי נכט, יריבים לא קלים של החרדים, איך אתה רואה את פניה של העיר במרקם כזה מורכב של קואליציה?

"אמת. יש הרבה קווים ואג'נדות לא ברורות כנגדנו, אנחנו גורם מאזן שמונה בקושי 10 מנדטים מול 19 קיצוניים, אם נדע ללמוד אחד את השני, להכיל, להבין, ולעשות הפרדה בין החיים הציבוריים והאישיים, נוכל לפתח ולהביא את אשדוד לשגשוג".

השארת תגובה