גפני וסערת עץ: על בדיחות לא מגיבים

על רקע הנתק בין ראש עיריית פתח תקווה לנציגי 'יהדות התורה', נשא גפני נאום בו פנה לראש העיר בהמלצה: "תמיד יש יצר הרע קטן לפגוע בחרדים – אז תעשה את זה על 'עץ'…" • ראש העיר הגיב, חברי כנסת מחו נמרצות ומלשכת גפני נמסר: "על בדיחות לא מגיבים"

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שבוע לאחר הקמת הקואליציה העירונית ועל רקע השארת חברי המועצה של 'יהדות התורה' באופוזיציה, ביקש יו"ר 'דגל התורה' לפנות ללבו של ראש עיריית פתח תקווה ולשכנעו לדאוג לכל הציבורים בעיר, אלא שאמירה הומוריסטית משהו של גפני, נגד 'הפלג הירושלמי', עוררה סערה רבתי וגררה תגובות נזעמות, גם מצדו של ראש העיר וגם מצד חברי כנסת ואנשי תקשורת.

בין ראש עיריית פתח תקווה הנבחר לבין סיעת 'יהדות התורה' המקומית פעורה תהום של חילוקי דעות ושורר יחס עוין, שהחלו בתמיכת 'יהדות התורה' בראש העיר היוצא איציק ברוורמן בבחירות, בנוסף לטענות שונות של גרינברג על יחס לא הוגן כלפיו. משנבחר, לקח גרינברג את סיעת ש"ס – שתמכה בו בבחירות – לקואליציה העירונית והותיר את שני חברי המועצה של 'יהדות התורה' בחוץ, מנוטרלים מעמדות כוח ויכולת השפעה.

בליל שישי האחרון, נערכה שמחת שבע ברכות לבנו של חבר המועצה ישראל פרידמן, אליה הגיעו ראש העיר וחה"כ גפני. בדבריו, הפציר גפני בראש העיר להתחשב בצרכי כולם, כשהדברים מכוונים להשארת חברי מפלגתו באופוזיציה. בנאום שחלקו רציני וחלקו היתולי, אמר גפני: "הדבר הכי מעניין בפ"ת זה שגם הליטאים וגם חסידי גור הולכים ביחד". גרינברג התערב ואמר: "גם העצניקים" וגפני השיב: "אל תתחיל איתי, אנחנו מדברים רק על חרדים". גרינברג הזכיר את סלוגן הבחירות של 'הפלג הירושלמי' ואמר: "הם חרדים כמו פעם", גפני השיב: "יש שם מישהו שהוא חרדי כמו פעמיים".

לאחר מכן, החמיא גפני לנאומו של בעל השמחה ישראל פרידמן במליאת המועצה הראשונה ואיחל לראש העיר "קדנציה טובה. אתה איש ציבור, כראש עיר אתה צריך לייצג את כל התושבים". וכאן, המשיך גפני עם הדברים הבאים: "תמיד יש איזה יצר הרע קטן לפגוע בחרדים, אז תעשה את זה על 'עץ'"…

קריאתו של גפני לפגוע ב'בני תורה', גררה מהומה רבה. מלבד דוברי 'הפלג הירושלמי' וביטאונם – שמיהרו לחגוג על הדברים – גם חברי כנסת ואנשי תקשורת ביקרו את גפני על דבריו, גם אם נאמרו בהומור.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב: "רוצה להאמין שגפני לא התכוון. אם כן זה חמור מאוד. אסור להפלות שום חרדי ולא משנה אם הוא חסיד או ליטאי, מזרם כזה או זרם אחר. שמח על תגובת ראש העיר החדש שהעמיד את גפני על טעותו". ח"כ מוסי רז (מר"צ) כתב: "על ראש העירייה לפעול למען כל תושבי העיר, חילונים וחרדים, מכל הזרמים ואל לו לפגוע באיש".

גם ראש העיר רמי גרינברג, הגיב בעצמו לדברים בדברים שנשא אחרי גפני, בהם תיאר את דאגת האבות הקדושים אברהם יצחק ויעקב לכל אדם כולל לאנשי סדום, כפי שמופיע בפרשיות ספר בראשית, כשהוא מוסיף: "גם את העצניקים הם היו מכבדים…"

פנינו ללשכת חבר הכנסת משה גפני בבקשת תגובה, וקיבלנו את הנוסח הבא: "על בדיחות לא מגיבים".

2 תגובות
  1. חוצפן גפני הזה מעכשיו אני בוחר עץ על הפרנציף

  2. גפני עצמו הוא בדיחה

השארת תגובה