הקרב בבית שמש משליך על כל הארץ

מה שהחל כעימות מקומי בין 'דגל' ל'שלומי אמונים' על כניסה לקואליציית בלוך, התפתח לעימות שמשליך גם על ביתר עילית, ירושלים וחיפה • במוקד: תרגיל משפטי של 'דגל', שגרם ל'אגודה' להישאר לעת עתה מחוץ לקואליציה

עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן
עיריית בית שמש, צילום יעקב לדרמן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שבוע סוער במיוחד עבר על הפוליטיקה החרדית בבית שמש: לאחר שבמערכת הבחירות הציגו כולם חזית אחידה עם מפלגה משותפת ל'אגודת ישראל' ול'דגל התורה' שבראשה עמד נציג ש"ס משה אבוטבול, התפצלו הצדדים ומנהלים ביניהם מלחמת חורמה.

בתחילת השבוע, סיכמו נציגי 'אגודת ישראל' עם ראש העיר הנבחרת עליזה בלוך על כניסתם לקואליציה העירונית, בתמורה לתפקיד סגן ראש העיר וראשות וועדות וחברות עירוניות רבות. ב'דגל התורה', שכרגע פניה לאופוזיציה, האשימו כי התמיכה בבלוך והסגירה עמה הייתה מוקדמת, ובהמשך החליטו להשיב מלחמה השערה וניסו לטרפד את המהלך. הדברים מוכחשים נמרצות על ידי 'שלומי אמונים', שמזכירים כי נציגיהם "הצילו" את אבוטבול כשמועמדותו לראשות העיר כמעט ונפסלה.

במכתב שהוציא נציג 'דגל התורה' שמואל גרינברג לכל שמונת חברי הסיעה המשותפת, הודיע על כינוס ישיבה בה יתקבלו הכרעות. חברי המועצה מאגודת ישראל הודיעו כי להזמנה אין כל תוקף וכי הם רואים בעצם ההזמנה פגיעה בסמכות של גדולי ישראל המנחים את החלטותיהם.

לבסוף, הישיבה התקיימה בנוכחות ארבעת חברי המועצה של 'דגל התורה' וחבר המועצה משה אבוטבול, שם כצפוי, התקבלה ההחלטה שלא להיכנס לקואליציה.

מה שהתחיל כטריק קטן, התגלה כבעיה משמעותית עבור 'אגודת ישראל'. על פי משפטני 'דגל התורה', באם 'אגודת ישראל' תחליט חד צדדית להיכנס לקואליציה, יחשבו נציגיה ל'סיעה פורשת', מהלך שמונע חוקית מינוי של אחד מהפורשים לתפקיד סגן ראש העיר.

ואכן, בישיבת מועצת העיר הראשונה והחגיגית שהתקיימה ביום שני, נמנעה ראש העיר – לבקשת 'אגודת ישראל' – מלהעלות להצבעה את אישור סגן ראש עיר לאגודת ישראל, והצדדים הסתפקו בהצבעה על יתר התיקים והסמכויות שהוענקו למצטרפים לקואליציה. נכון לכעת, הקואליציה בראשות עליזה בלוך מונה רוב לא גדול, בו נמנים חברי המפלגות הכלליות ונציגי 'אגודת ישראל'. 'דגל התורה' וש"ס – בחוץ.

ההתפתחות היותר דרמטית בפרשה הגיעה לאחר שמשה אבוטבול, שהתחייב לפני הבחירות לפנות את מקומו במועצת העיר לנציג 'שלומי אמונים', לא הפקיד מכתב התפטרות ושומר על מקומו. על פי חשיפת העיתונאי ארי קלמן, המהלך של אבוטבול הגיע לאחר שעלה יחד עם נציג 'דגל' משה מונטג למעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, ולאחר ששטח את הצדדים – הורה לו מרן שלא לפרוש.

הדרמות הפוליטיות בבית שמש לא נותרו בגבולותיה ומאיימות להשליך רוחבית על המערכת הפוליטית החרדית. בתגובה לצעדיה של 'דגל התורה' בבית שמש, הודיעה 'שלומי אמונים' כי נציג 'דגל' בביתר עילית דודי זלץ לא ימונה לסגן ראש עיר, עד שההסכמים שנחתמו מולה יכובדו. בתגובה, הודיעו חברי 'דגל התורה' על החרמת ישיבת המועצה שהתקיימה ביום שלישי. תגובת 'דגל התורה' לא איחרה לבוא, ועל פי דובריה, בהנחיית ראשיה, הופסק המו"מ הקואליציוני של ראשי הערים חיפה וירושלים עם 'אגודת ישראל' על כניסת נציגיהם לקואליציה המקומית.

עד להיכן יתדרדר המשבר וכמה נמוך תרד הפוליטיקה החרדית? ימים יגידו.

תגובה אחת
  1. דגל התורה לא שמעה על האיסור לא תגנובו ומה שאומרים שהרב חיים קנייבסקי הורה לאבוטבול להשאר על פי הלכה צריך לשמוע שני צדדים

השארת תגובה