איך מבטלים 'צו עיכוב יציאה'?

נמל תעופה בן גוריון. צילום: רשות שדות התעופה
נמל תעופה בן גוריון. צילום: רשות שדות התעופה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שאלה: קיבלתי דו"ח לפני כ3 שנים על סך 500 שח, הגשתי בשעתו בקשת התחשבות עקב סיבה שגרמה לי לחנות שם, לאחר שנתיים ביררתי מה המצב עם הדו"ח, מאחר שעברתי דירה במשך זמן זה ואיני יודע אם שלחו מכתב כל שהוא או לא, וענו לי שהוא בהקפאה, לאחר שנה אני קם בוקר אחד עם עיקול על החשבון, לאחר בירור התברר ששלחו בשנה אחרונה כמה מכתבים שהערעור לא התקבל וצריך לשלמו, וכמובן לא ידעתי על כל המכתבים. שילמתי את הדו"ח היות ולא יכולתי להיות מוגבל על כל המשתמע מכך למשך תקופה ארוכה יותר. התברר לי שהחוק אומר שצריך לשלוח מכתבים לכתובת המופיעה במשרד הפנים. השאלה היא האם זה חוקי לעקל חשבון במצב זה והאם יש עילה לתביעה?

תשובה: בהתאם לחוק, על כל אדם לעדכן את כתובתו במשרד הפנים בתוך 14 ימים מהמועד בו החליף את כתובת מגוריו. במידה והדו"ח נשלח אל הכתובת שהייתה מעודכנת במשרד הפנים הרי שהרשות עשתה את שנדרש ממנה לפי החוק בנסיבות שתיארת.

שאלה: הייתי צריך דחוף מזומנים ונטלתי הלוואה מחברה שפועלת באישור משרד האוצר, בהסכם ההלוואה כתוב את הסכום שנטלתי, את מספר התשלומים שעלי להחזיר ואת הסכום שעלי להחזיר בכל תשלום. איך אני יכול לדעת האם הריבית שגבו ממני בהלוואה היא לפי החוק?

תשובה: בהתאם לחוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות חובה על מלווה שזה מקצועו לרשום בפירוט על גבי הסכם ההלוואה מהו שיעור הריבית בהלוואה (באחוזים), מהו שיעור הריבית בכל אחד מהתשלומים, וכן נתונים נוספים שחובתו של המלווה לכלול בהסכם במסגרת הגילוי הנאות. הסכום המקסימלי של ריבית שרשאי מלווה בדרך כלל לגבות היא עד 15% לשנה והסכם שאינו עומד בכללי הגילוי הנאות או בתקרת הריבית המותרת עלול בהחלט להיות מבוטל אם יגיע לדיון בבית המשפט.

שאלה: לפני חמש עשרה שנים ערכתי צוואה אצל עורך דין ועכשיו אני רוצה לערוך צוואה חדשה ולבטל את הצוואה הישנה, איך אני מבטל את הצוואה הישנה?

תשובה: בהתאם לחוק, הצוואה האחרונה שנעשתה ובתנאי שהיא צוואה כשרה היא הקובעת ולכן במידה ותעשה צוואה חדשה לפי הכללים יש בכך גם משום ביטול הצוואה הישנה באופן אוטומטי.

שאלה: לפני מספר שנים פתח נגדי הבנק בהליכי הוצאה לפועל ובין היתר הטיל נגדי צו עיכוב יציאה מהארץ בגלל אי תשלום החוב, אני רוצה לנסוע לחו"ל לחתונה כעת ואני רוצה לוודא קודם שצו העיכוב יציאה מהארץ בוטל- איך עושים זאת?

תשובה: ניתן לבטל את צו עיכוב היציאה בדרכים שונות, בעיקר על ידי תשלום החוב או במתן ערבויות מתאימות באישור ההוצאה לפועל. לאחר ביטול צו עיכוב היציאה ניתן לקבל את מידע מרשות האוכלוסין שאכן צו העיכוב בוטל (במקום לגלות זאת רק בנתב"ג) באמצעות מרכז שירות ומידע ארצי של רשות האוכלוסין בטלפון 3450*.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה