סוער בועדת הכספים על חוק מע"מ אפס

בדיון הוועדה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי, בהעברות תקציביות, הורחקה ח"כ סתיו שפיר שהתפרצה לדברי נציגי האוצר בדרישה להסברים. הדיון החל בביקורת על היו"ר שדרשו לדעת "אם יש קומבינה בין "יש עתיד" ל"בית היהודי" לגבי חוק המע"מ

ישיבת ועדת הכספים
ישיבת ועדת הכספים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

היום בבוקר התכנסה ועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כדי לדון בחוק "מע"מ אפס" לרוכשי דירות. בישיבה הקודמת לנושא זה, שעסקה בהעברות תקציביות, ביקשו מספר חברי כנסת להעלות הצעה לסדר והביעו ביקורת על יו"ר הוועדה שהחליט להביא להצבעת הוועדה את חוק "מע"מ אפס" במהלך הפגרה.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "ההתנהלות שלך לא ראויה. אתה מתעלם לחלוטין מציבורים גדולים במדינת ישראל. אנחנו נשתמש בכל הכלים שבידנו שביומיים הקרובים, החוק הזה לא יעבור. אם בכל זאת הוא יעבור – לא נוכל לעשות דבר – זו דמוקרטיה. אבל חשוב שתזכור, הבניין הזה הוא עגול מבפנים. אל תחשוב שזה יעבור בשקט".

גפני העלה טענות גם בדבר פרסומים על כך שמשרד האוצר אישר העברה של סכום מסוים להתנחלויות בתמורה להעברת חוק "מע"מ אפס" בוועדה. "בגלל 20 מיליון ₪ שקיבלת אתה מוכן להעביר את החוק? הממשלה צריכה את הכסף לדברים אחרים: סיוע בדרום, פתרון בעיית המנהרות. אני מציע שתחליט לא לדון בחוק".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) אמרה כי: "מפתיעה מאד המחויבות של הוועדה לבקשה של השר לפיד. אתה בעצמך התנגדת לחוק. מי שמקבל היום כסף בהעברות הם משרד הביטחון, המועצות הדתיות וההתנחלויות. מה הקומבינות שהיו ביניכם כדי שתעבירו את החוק? האם יש ביניכם הסכמים שאתם לא מציגים לנו?"

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): "צריך לגלות את מקורות המימון של החוק הזה. אחרי המלחמה בדרום, אני בטוח שלמשרד האוצר אין את הכסף למימון החוק. הממשלה ושר האוצר צריכים להתחייב כי אם החוק יעבור הם גם לא יעלו מע"מ בשנים הקרובות ולא יקצצו בשירותים החברתיים".

ח"כ גפני נלחץ לעזרתה של סתיו שפיר

חברי הוועדה התבקשו להעביר כמיליארד ₪ לתקציב משרד הביטחון. חברי הכנסת העירו ליו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי ההעברה נעשתה מתקציבים של משרד התחבורה שנועדו לתחבורה ציבורית וכן מתקציב שקשור לתשתיות המים.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וסתיו שפיר (העבודה) ביקשו להבין מדוע משרדי הממשלה שמהם נגרע התקציב לא הגיעו לדיון וביקשו לקבל תשובות בנוגע לקיצוצים. "יש כאן פגיעה תקציבית של 125 מיליון ₪ בתחבורה הציבורית" אמרה ח"כ שפיר. "מישהו יכול להסביר לי איך משרד התחבורה מוכן לוותר על הכסף הזה? האם מישהו התייעץ איתם? למה נציגים שלהם לא כאן?"

לאחר שח"כ שפיר המשיכה להקשות על נציגי האוצר וביקשה מהם תשובות, ולאחר שיו"ר הוועדה ביקש ממנה לחדול מספר פעמים, ביקש יו"ר הוועדה כי הסדרנים יוציאו את ח"כ שפיר מהאולם. "תצאי לחמש דקות להירגע בחוץ ואז תוכלי לחזור" אמר סלומינסקי. ח"כ משה גפני נחלץ לעזרתה של שפיר, ואמר כי כדי להוציא את שפיר יש צורך להביא סדרנית ולא סדרן.

בעקבות ההחלטה להוציא את ח"כ שפיר, ביקשו חברי סיעת העבודה לצאת להתייעצות והישיבה הופסקה לעשר דקות.

השארת תגובה