יותר כחול יותר זיהום: מחדל הבקבוקים הכחולים

חשיפה בכנס בפארק דודאים: חברות המים מערבבות בפלסטיק צבע כחול ומקשות על המיחזור • בכנס חינוך סביבתי שהתקיים הבוקר בפארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים שבנגב אמר ניר בר דוד, המנכ"ל: "העולם שלנו נמצא בצומת דרכים משמעותית בה הוא צריך להחליט אם הוא נלחם בכל כוחו בהגנה על הסביבה או שהוא ממשיך להתנהל בצורה חסרת אחריות שתפגע אנושות בכולנו בעוד תקופה לא ארוכה"

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הבוקר, התקיים כנס חינוך סביבתי בפארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים שבנגב, במהלכו התקיימה הרצאה של גילי סופר בו הוא חשף כי חברות המים משלבות בפלסטיק צבע כחול, דבר המקנה להם מראה אטרקטיבי יותר, ובעקב כך לא ניתן למחזר אותם בצורה מקסימלית. "חברות המים הגדולות מתעלמות מהנזק הסביבתי העצום שהן עושות וגוזרות קופון על חשבון איכות הסביבה".

במהלך הכנס הרצה גילי סופר בנושא "חיים בזבל – אני קונה משמע אני קיים", בהרצאתו הסביר כי היום העולם מתחיל להגיע לתובנה שלא ניתן עוד להתנהל כפי שהתנהלנו עד כה, שכל פסולת שאנחנו לא מטפלים בה כראוי – תחזר אלינו ותזיק לנו, שלא ניתן עוד להחריב את העולם ולהתעלם מכך. להלן ציטוטים מהדברים שאמר בהרצאתו:

"אנחנו מסתכלים בדרך כלל על החלק שלנו, על התוצר הסופי שאנחנו קונים בחנות, על האריזה הקיימת לנו בידיים, אבל צריך להבין שבכל תהליך הייצור יש כמות עצומה של זיהום ופסולת, החל מתהליך יצירת או הפקת החומרים, דרך אריזות גדולות, המפעל המייצר ותהליך ההובלה – בכל המסלול הזה ישנן אריזות רבות שנזרקות, זיהום אוויר רב, פסולת ובזבוז אנרגיה עצום"

"אנחנו חיים בשפע אדיר אבל הבעיה היא התאווה שלנו – חצי מכמות המזון שמיוצרת בישראל נזרקת לפח, לעיתים אפילו כשהמוצר עדיין סגור בתוך האריזה"

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק דודאים | צילום: עינת מולכו

"יש דבר מדהים שרבים לא יודעים – הבקבוקים שאנחנו קונים בהם את המים שלנו, המים המינרליים עשויים מפלסטיק שצבוע בכחול, מסתבר שזה גורם לנו לקנות אותם יותר. הבעיה היא שפלסטיק שמעורבב עם צבע כמעט לא ניתן למחזור ולכן כל הבקבוקים האלה לא ניתנים למחזור מקסימלי. חברות המים הגדולות מתעלמות מהנזק הסביבתי העצום שהן עושות רק בשביל להשאיר חוויית קניה מסוימת ולגזור קופון על חשבון איכות הסביבה" "אנחנו קונים מים מינרליים במקום לשתות מים מהברז שהם טובים! יש פה כשל תודעתי, יש מי שמוכר לנו מציאות בדויה"

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים שבנגב: "העולם שלנו נמצא בצומת דרכים משמעותית בה הוא צריך להחליט אם הוא נלחם בכל כוחו בהגנה על הסביבה או שהוא ממשיך להתנהל בצורה חסרת אחריות שתפגע אנושות בכולנו בעוד תקופה לא ארוכה. כל אחד מאיתנו חייב להתגייס כדי לעשות את השינוי, החל ממנהיגי המדינות ועד לאזרח הקטן שמפריד פסולת, זה תלוי בכולנו. היום קיימנו כנס ייחודי בנושא אתגר הצרכנות והנזק שהוא מעולל לגלובוס, הגיעו הנה מורים לחינוך סביבתי ומדריכי תיירות שישמשו כשגרירים של הנושא לאלפים רבים בתקווה לעורר מודעות"

 

השארת תגובה