בני ברק: בתי הכנסת יוצרים בעיות

עיריית בני ברק מתמודדת עם בתי כנסת הנבנים ללא רשיון על שטחי ציבור • מצד אחד: החוק והגלבותיו – מצד שני: המתפללים שזקוקים לבתי תפילה

בית הכנסת 'דרכי שמואל' (צילום: דובי קורן)
בית הכנסת 'דרכי שמואל' (צילום: דובי קורן)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בתי הכנסת שנבנו ללא היתר בבני ברק, יוצרים בעיות וקשיים.

בית כנסת אחד הוקם באמצעות קרוואנים שהונחו צמוד לבתי הספר בקצה רחוב חזון אי"ש. שם מדובר היה במתחם ששימש להעלאת והורדת הילדים שמגיעים לבתי הספר. העיריה העלימה עין וסתמה את אוזניה לקריאות מנהלי בית הספר והדברים התגלגלו עד למשרד החינוך שפנה בתביעה למשרד הפנים מדוע הוועדה המחוזית לא מנעה את הצבת הקרוואנים.

הוועדה המחוזית קנסה את העמותה בסכום של 70.000 ש"ח – ובהנהלת העמותה החלו לגלגל את האשמה מיד ליד.

מבנה נוסף הוא בית הכנסת דרכי שמואל שנבנה על שטח ציבורי גם הוא. אם מדובר בשטח 'חום' שעתידו מבני ציבור ואם מדובר בשטח ירוק המיועד לגינות – הרי שהעיריה לא הקצתה את השטח ל'דרכי שמואל' – ובית הכנסת הוקם שלא בהיתר או אם תרצו בגזל.

העיריה ביקשה לעצור את ההליך וכאן הגיעו רבני הפלג הירושלמי העומדים בראש הקהילה לה שייך בית הכנסת.

רבני הפלג הירושלמי פרסמו מכתב חריף כנגד כוונתו של אברהם רובינשטיין ראש עיריית בני ברק, להרוס את בית הכנסת.

במכתב שפורסם בחתימתם של הגר"צ פרידמן, הגרב"ש דויטש, הגר"ש מרקוביץ ורבנים נוספים, נכתב: "הזדעזעי ארץ והתגעשו מוסדי תבל, היכן נשמע שבתואנות שוא ובעלילות דברי שקר ניגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים שבביתו.

אין זאת אלא שצרות העין והשנאה נתגברו בעוונותינו הרבים באין מעצור, ואנה נישא את חרפתינו.

ולראש העירייה ר' אברהם רובינשטיין הי"ו, אנו פונים באזהרה נמרצת: אל נא תרעו, סלקו ידיכם מהיכל ה'… כל מי אשר לו יד וחלק במעשה פשע ורשע כזה יהיו מחוייבים לנהוג בו כדין המפרש בשולחן ערוך".

בפלג אומרים: "צריך להבין לא מדובר בקראוון רעוע, אלא במבנה יצוק מביטון והוא יעמוד ב"ה עוד שנים רבות. בית המדרש שלנו הוא חוקי, ובמובן הזה אינו שונה משאר בתי הכנסת שבקרית הרצוג. גם שאר בתי הכנסת בשכונה נמצאים במעמד דומה, אותו סטאטוס חוקי, כך בעיריית בני ברק התנהלו הדברים מאז ומעולם וכך הם ימשיכו להתנהל.

מה שאומרים בעירייה כעת אלו שקרים שצריך להפריך אותם, זהו שטח פתוח שמיועד לשימוש עירוני. יצויין כי לכל ציבור מקצים שטחים, ואנו בנינו בית מדרש בתיאום עם העירייה הקודמת, ורק אחרי האישור המפורש מהנהגת העיר יצאנו לדרך. המקום זה אף חוקי יותר מהמקומות האחרים".

תגובה אחת
  1. הם צודקים! אסור להפלות בין חוג לחוג!

השארת תגובה