באגודה רגועים מפלונטר 'חוק הגיוס'

אלי ביתאן
אלי ביתאן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עמך ישראל אינם חשודים על תאריך לועזי, אבל שופטי בג"צ בהחלט כן: התאריך אותו הם קבעו למועד פקיעת חוק הגיוס חל בשבוע הבא. אם לא יחוקק חוק חדש, יחול על כל בחורי הישיבה חוק שירות חובה, ככל צעיר ישראלי אחר.

באגודת ישראל לא מתרגשים, תוצאות הבחירות המקומיות והמשאים ומתנים בערים השונות, כלל לא דוחקים בח"כים החסידיים להרגיע את חרדתם של הח"כים בש"ס ובדגל התורה. במצב הקואליציה הנוכחית נראה שחייבים אותם, לפחות כגיבוי, באם האופוזיציה תחליט שלא לעזור.

האופציות הן כדלהלן: הטובה ביותר היא זו שבה החסידים יתפשרו, הכנסת תתקן את החוק לפי דרישת גפני ודרעי, והחוק יעבור בתמיכת הקואליציה כולה, הצרה והמצומצמת. את קולות הח"כים הסוררים מכולנו ומהליכוד יאזנו חברי המשותפת שככל הנראה יעדרו מההצבעה על החוק, ויתקזזו מראש עם חברי הכנסת בקואליציה שיתקשו לתמוך בחוק גיוס יחד עם החרדים.

האופציה השניה היא שהחוק, ללא שינויים, יעבור ללא תמיכת החסידים. במקרה כזה ליברמן הוא זה שיעניק את ההצלה לנתניהו – ואולי אפילו לפיד, שסינדל את עצמו גם השבוע בהתחייבות לתמוך בחוק אותו העבירה יש עתיד בקריאה הראשונה, אם לא ישונה. קשה לסמוך על לפיד וליברמן בימים אלה, וקשה לקבל את החוק ללא כל שינוי – אבל אם זו האופציה למול בחירות ללא חוק גיוס, בש"ס ובדגל יקחו אותה בלית ברירה.

האופציה השלישית, והריאלית פחות, היא שבית המשפט העליון ייעתר לבקשת הממשלה וידחה את מועד פקיעת החוק. זה כמעט חסר סיכוי, ובית המשפט אף פעם לא היה ידיד גדול של החרדים.

הנחת העבודה היא שנתניהו פנה לבג"צ כדי לשדר לציבור: אני מחוקק חוק נוגד בג"צ, כי בג"צ הוא זה שנלחם בממשלה. ציבורית זה יכול לעבוד, המומנט הציבורי נגד בית המשפט העליון יכול לדחוק את המחאה הציבורית שאולי תפרוץ באם יעבור חוק גיוס מתוקן לפי דרישת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. ללפיד קל לתקוף את החרדים, אך להגן על בג"צ זה פחות כיף, ופחות יעיל.

זהו מהלך נחמד, אופייני לנתניהו, אך ייתכן ששוב תקבע האופוזיציה החרדית את המסר הציבורי. בסוף השבוע יצאו בפלג הירושלמי להפגין בעד עריק תלמיד ישיבת בריסק שנעצר על ידי המשטרה, כמה שבועות אחרי מעצר העריק הקודם – נינו של מנהיג הציבור הליטאי מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א. שני העצורים הם צאצאים לגדולי ומאורי הדור, ומעצרם הוציא אלפים לחוצות הערים. מחאת הגיוס הזו, שאליה יצאו מתנגדי חוק הגיוס מקרב עולם הישיבות הליטאי, עלולה לקבוע את תגובת החברה הישראלית כולה למאמצי החקיקה של דרעי וגפני.

השארת תגובה