מסתננים: אסור להוציא כסף מישראל

חודש לפני סיום תוקף החוק הקובע איסור על מסתננים להוצאת כספים מישראל, ועדת הפנים האריכה את תוקפו בשנתיים נוספות

מסתננים
מסתננים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש אישרה לקריאה שניה ושלישית את הארכת תוקפו של החוק למניעת הסתננות בשנתיים (בכפוף לרביזיה, שתישמע ביום ב').

החוק נועד למנוע העברת כספים מישראל על ידי מסתננים והנו כחלק מהאמצעים שמיישמת הממשלה במאבק להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים בישראל.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש אמר בדיון, כי "כל המערכת התעוררה כשאנו בוועדה גלינו שהמשטרה לא הגישה שום כתב אישום נגד מסתננים לא חוקיים והעסקתם".

"מדוע לא אוכפים ולא משתמשים בכלי הזה? יש כאן התנהלות לא טובה של המשטרה. למה להאריך בכלל אם אתם תמשיכו לא לעשות כלום? הכנסת רוצה שתאכפו את הסעיף הזה. קשה? אז מתאמצים. אני מצפה מהמשטרה לשינוי משמעותי, ומכיוון שאני מכיר תהליכים, נאריך את תוקף החוק לשנתיים, כדי לראות שינוי משמעותי". זעם יו"ר הוועדה.

בדיון השמיעו את עמדתם ח"כ מוסי רז מ'מרצ' שצידד בעד המסתננים ונגד יוזמת החוק וכן נציגת המשטרה, לצד נציגת תושבי דרום תל אביב הסובלים מנחת זרועם של המסתננים.

ח"כ מוסי רז תהה בדיון, "מדוע צריך להאריך הוראת שעה שיצרה יש מאין עבירה שאיננה עבירה? לא הייתה התייחסות לחוק 5 שנים. למה להאריך? התשובה היא כי זו עוד הזדמנות להסית נגד קהילה שלמה. הממשלה לא מטפלת בישראלים. במקום לדאוג לחינוך ושיפור מצב הביטחון, הכי קל להסית. אם אחד עבר עבירה, צריך לשפוט אותו. אבל מעדיפים להסית כדי להסתיר את כישלונות הממשלה".

הדס פטר, נציגת המשטרה אמרה בדיון, כי "המסתננים זו בעיה לאומית, ומטפלים בה לא רק במשטרה. סל הכלים מקוצץ לאחר שהסדר עם מדינה שלישית לא צלח. המשטרה שמה דגש על מסתננים שמעורבים בעבירות פליליות. עצם העובדה שקיים איסור על הוצאת כספים, מרתיע גם את מי שמוציא את הכסף עבורם, גופים פיננסיים שונים. לכן גם אם אין כתבי אישום, החוק מקטין את התופעה".

מונים הרו, פליט אמר, טען, כי "מדברים על נתוני פשיעה בין מבקשי המקלט. בכל חברה יש טובים ויש עבריינים. יש חוק ויש משטרה. מי שפושע, שיעצרו אותו. לא צריך בשביל אדם אחד להגיד ש-35,000 מבקשי מקלט פושעים. יש פתרון יעיל – לבדוק את בקשות המקלט של מי שהגישו. מי שמגיע לו, שיוכר כפליט".

עו"ד שירה קאהן, פורום קהלת: "איך אפשר להתנגד לחוק? מחנות העינויים בסיני היו משהו איום ונורא. היום כולנו מבינים שזה נגמר כשישראל שיגרה מסר שאין להם מה לעבור. כל עוד משתלם להגיע לישראל ימשיכו להגיע".

ואילו שפי פז, מובילת המאבק נגד ההסתננות ספרה בדיון, "הגשנו בקשה למשטרה לקבל נתוני פשיעה של מסתננים על פי חוק חופש המידע. אני מקבלת 3-4 הודעות ביום על מכות. האחרונה הייתה אתמול, זקנה בכניסה לבית שלה שחטפה מכות ממסתנן. אמרו לנו שלא נוכל לקבל נתונים כי זה יפגע ברגשות האוכלוסייה. אם הנתונים היו טובים לא היה מה להסתיר. הגשנו ערעור. המשטרה מושכת זמן".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש סיכם את הדיון בהבטחה להמשיך ולפעול למיגור התופעה, "אמשיך לפעול לצמצום התמריץ הכלכלי של המסתננים. העברת כספים החוצה מישראל משמעותה תמריץ כלכלי להסתננות. כמו חוק הפיקדון גם מניעת העברת כספים מישראל חייבת להיות כלי כלכלי ליצירת מוטיבציה לעזיבת המסתננים".

"אני קורא למשטרת ישראל לאכוף את החקיקה בנושא ולהביא לשינוי משמעותי לטובתה של מדינת ישראל".

השארת תגובה