ההסכם הקואליציוני בוטל, בליטנטל החרים את הישיבה

נציגי ראש העיר הנבחרת כבר חתמו על הסכם קואליציוני עם נציג 'אגודת ישראל' אריה בליטנטל, אך לאחר מספר שעות ההסכם בוטל • מה הוביל לשינוי ואיך תיראה הקואליציה החדשה?

בליטנטל בישיבת עבודה עם נציגי ציבור וראשי אגף שפ"ע
בליטנטל בישיבת עבודה עם נציגי ציבור וראשי אגף שפ"ע
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

3 שעות בלבד לאחר שנחתם הסכם קואליציוני בין נציגי ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם לבין נציג 'אגודת ישראל' אריה בליטנטל, הודיעו נציגי ראש העירייה כי ההסכם מבוטל בשל בעיות שנפלו בסמכויות שהוענקו לידיו. ביום שלישי, התכנסה מליאת מועצת העיר לישיבה ראשונה בה הוצגו חברי הקואליציה, הכוללת את שני חברי המועצה מ'דגל התורה'. שני חברי המועצה מ'אגודת ישראל' ומש"ס נותרו בחוץ. בליטנטל אף החרים את הישיבה החגיגית.

ביטול ההסכם הקואליציוני הכה בתדהמה את המערכת העירונית, במיוחד לאור העובדה כי בין הצדדים התקיים מו"מ ארוך, באווירה טובה ועם חילופי טיוטות רבים עד להגעה להסכמות ולחתימה הסופית. על פי ההסכם המקורי, אמורה הייתה לקבל 'אגודת ישראל' את השליטה במתנ"ס החרדי בשכונת הדר ואת ראשות וועדות התמיכות וההנחות בארנונה, לצד חברות במספר וועדות.

בליטנטל עצמו לא קיבל פירוט על הסיבות שהובילו לביטול ההסכם, אך לטענת גורמים ב'אגודת ישראל' המקומית, השינוי בעלילה הגיע לאחר שדבר ההסכם הגיע לידי אנשי 'דגל התורה' שלא שבעו נחת מהמהלך. על פי הנטען, סלע המחלוקת נמצא בסוגיית השליטה במתנ"ס החרדי בשכונת הדר. בליטנטל ביקש לקבל לידיו את פעילות התרבות החרדית שנעשית בשכונה הנמצאת באזור בו מתגוררים מרבית מצביעיו, כש'דגל' מצדה יכולה ליהנות ממתנ"ס דומה שקיים בשכונת נווה שאנן, המעוז הליטאי בחיפה.

יו"ר 'דגל התורה' בחיפה מיכי אלפר הפך לשושבין הראשי בקואליציה של ראש העיר הנבחרת עינת קליש רותם, בשל תמיכתו בה בבחירות. על פי ההסכמים והרבה מעבר להם, מלבד תפקיד הסגנות, אמור הוא לקבל שליטה מלאה בכל הנושאים הקשורים למגזר החרדי ולצרכי החינוך והדת, ממועצה דתית ועד מינוי יועץ לענייני חרדים לראש העיר. מעמדתו הבכירה, ליווה אלפר גם את הליך המו"מ עם 'אגודת ישראל' שהתבצע תחת עינו הפקוחה, אך למרות זאת, ההסכם שנחתם בפועל הביא ככל הנראה לתוצאה שאינה לשביעות רצונו.

בעוד ש'אגודת ישראל' הייתה לפחות בדרכה לקואליציה, הרי שהמגעים עם סיעת ש"ס כלל לא התקרבו לכדי סגירה. בש"ס מבקשים לעצמם דריסת רגל במועצה הדתית – שכבר הובטחה ל'דגל התורה' – וטוענים כי התמורה המוצעת להם היא דלילה על גבול המבישה. חבר הכנסת ינון אזולאי שהגיע השבוע לעיר וניסה להתניע את המגעים, חזר בידיים ריקות, כשדרישות סיעתו לא נענו. "אנחנו לא מהססים לשבת באופוזיציה, ההפסד כולה של ראש העיר", אומר בכיר בש"ס המקומית ומוסיף: "עדיף לנו להיות באופוזיציה ולא לעשות כלום מאשר לשבת בקואליציה ולא לעשות כלום מחוסר סמכויות ויחס".

ועל רקע המאבקים הפנים-חרדיים, הציגה קליש רותם בישיבת המועצה הראשונה קואליציה מצומקת של 16 חברים בלבד מתוך 31. מי שהצטרפו ברגע האחרון היו שלושת נציגי 'הליכוד' שנאלצו לוותר על דרישותיהם ולהסתפק בסגנות לחצי קדנציה בלבד. אם לא תרחיב בעתיד הקרוב את שורותיה, תיאלץ היא להתמודד עם אופוזיציה גדולה ולעומתית, עליה נמנים בין היתר חברי סיעתו של ראש העיר היוצא יונה יהב וחברי סיעת הירוקים של אביהו האן.

תגובות

חבר המועצה ונציג 'אגודת ישראל' אריה בליטנטל אישר את עיקרי הדברים. חבר המועצה ויו"ר 'דגל התורה' מיכי אלפר ביקש להרחיק עצמו מהנושא ואמר כי אינו צד בעניין. על פרטי הטענות סירב להגיב.

השארת תגובה