"על המדינה לסייע בחינוך יהודי בתפוצות"

כך אברהם נגוסה, יו"ר וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, בדיון עם שר התפוצות. נפתלי בנט: אסון ההתבוללות מתרחש בימים אלו, אטי אך בקביעות. רבים מהם כלל לא מודעים ליהדותם. אנחנו פשוט מצילים חיים מבחינה רוחנית וערכית

קביעת מזוזות מרכז יוצאי אתיופיה (1)
קביעת מזוזות מרכז יוצאי אתיופיה (1)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות שמעה היום את סקירת שר התפוצות נפתלי בנט, על פעילות משרדו. בנט ציין את דאגתו "למיליוני צעירים יהודיים וזהותם העצמית, כיהודים וציונים. אסון ההתבוללות מתרחש בימים אלו, אטי אך בקביעות. רבים מהם כלל לא מודעים ליהדותם. אנחנו פשוט מצילים חיים מבחינה רוחנית וערכית. דגש פעילותינו היא בארה"ב, אך אנו פועלים במגוון תכניות כ"תגלית לאימהות". הקמנו יחידה מיוחדת לסיפוק עזרי לימוד, תכניות לימודים והכשרות מורים לחינוך היהודי בגולה, במגוון שפות, ביהדות, חגים, היסטוריה של עם ישראל וזהות יהודית".

לדברי יו"ר הוועדה, אברהם נגוסה (הליכוד) "מדינת ישראל היא בראש-ובראשונה מדינת העם היהודי, וככזאת שלומם, ביטחונם, שרידותם ועלייתם לארץ של יהודי הגולה – בראש מעיינה. האנטישמיות מתגברת בעולם, פיזית וגם ברשתות החברתיות, ועל הרשויות להעניק מעטפת ביטחון ליהודי הגולה. רק בשבוע שעבר הביעו עשרות מרבני אירופה, שהתארחו בוועדה, את החשש מהתבוללות ומפגיעה פיזית, ולכן על המדינה לסייע במימון חינוך יהודי תפוצות ותיאום בטחוני עם הממשלות המקומיות".

בנימין הלוי, מנכ"ל מוזיאיקה יוניייטד, חברה לפעילות זהות יהודית בתפוצות, סיפר על ההשקעה בתכניות לנוער וילדים, סטודנטים, בני 50 ומעלה ועוד. לירן אבישר בן-חורין, מנכ"לית "מסע", סיפרה על פעילות הארגון בשיתוף עם משרד התפוצות, לבני 30-18 יהודים מכל העולם, ב-14 השנים האחרונות 140 אלף איש, כ-12 אלף מדי שנה, מ-62 מדינות, רובם לתכנית של כעשרה חודשים בישראל. "תכנית ממושכת גם עם המורכבות של ישראל, הם מחזקים, מעצימים את הקשר ומחזקים עמוק-עמוק את הזהות היהודית והציונית", אמרה. לדבריה, הנוכחות של כ-12,000 צעירים מחו"ל בארץ, מחזקים גם את הזהות היהודית של הישראלים, ורבים מהם מאריכים את שהות עבודתם – וכ-35,000 מהם כבר עלו והשתקעו בארץ. דנה סנדר-מולה, מנהלת תכנית "מומנטום" בשיתוף עם משרד התפוצות, סיפרה על כ-3,000 אימהות מכל העולם המשתתפות מדי שנה, בסיור בישראל, ופעילות אח"כ במשך שנים בקהילה, כולל עם אימהות שקודם-לכן, לא היו בקשר עם הקהילה. יהושע בקון, מנכ"ל "תגלית", סיפר על 650 אלף משתתפים מ-67 מדינות ב-18 השנים האחרונות, כאשר רק בקיץ החרון, השתתפו 32,000 איש.

יואל רזבוזוב ("יש עתיד) בירך על פעולת המשרד, אך ביקש להשקיע גם בחשיפת התפוצות לנוער הישראלי, נחמן שי (המחנה הציוני) הציע לקיים ישיבות אינטנסיביות יותר בנושא יהדות התפוצות, ובעיקר זהות הצעירים, וג'וש שוורץ, מזכ"ל הסוכנות היהודית הבטיח את המשך שיתוף הפעולה עם המשרד.

השארת תגובה