נשיא צ'כיה לריבלין: "לא למדינה פלסטינית"

הנשיא הצ'כי פנה לריבלין ואמר, "אני לא רואה כיצד תוכל להתקיים בעזה מדינה עצמאית מפני שחמאס מקדם מדינה של טרור"

נשיא צ'כיה אצל הנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן /לע"מ
נשיא צ'כיה אצל הנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן /לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא המדינה ורעייתו היום ערכו קבלת פנים ממלכתית לנשיא צ'כיה מילוש זמאן ורעייתו שנחתו אמש לביקור רשמי בישראל.

בטקס קבלת הפנים פנה הנשיא רבלין לנשיא צ'כיה והוקיר בפניו את הידידות בין המדינות כפי שבאה לידי ביטוי בהצבעות באו"ם ובדרכים נוספים.

״אתה אחד מחבריה הקרובים של ירושלים- תמיכתך בה היא מתנה מיוחדת עבורנו״

"אתה חבר קרוב לעם היהודי ולמדינת ישראל, תמיכתך בירושלים היא מתנה מיוחדת עבורנו לכבוד שנתנו ה-70. אנחנו שמחים על תמיכתך בהעברת השגרירות הצ'כית לירושלים. הצהרותייך האחרונות הן סימן מובהק לתמיכתך ואנחנו מקווים שזה יתבטא בעתיד הקרוב. על פי התנ"ך, ירושלים היא עיר השלום. וכמוך, אני בטוח שהכרה בירושלים כבירת ישראל לא תפגע בשלום, זה עשוי למעשה לעזור לו."

נשיא צ'כיה מצדו הודה לנשיא המדינה על קבלת הפנים החמה ואמר: ״אני שמח מאוד להיות כאן היום ומצפה לדיון מעמיק איתך ועם ראש הממשלה וכן לנאומי בכנסת, אשר יפתח במילה החשובה מכל- שלום.״

הנשיא הצ'כי אמר כי הוא התמלא השראה ממה ששמע על תפיסתו המדינית של נשיא המדינה והבהיר כי הוא אינו מאמין בפתרון שתי המדינות. "אני לא רואה כיצד תוכל להתקיים בעזה מדינה עצמאית מפני שחמאס מקדם מדינה של טרור."

נשיא המדינה הבהיר, כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. היא לא יכולה להיות מדינה יהודית מבלי להיות דמוקרטית ולא דמוקרטית מבלי שתהיה יהודית".

"כשנולדתי היו 250 אלף יהודים בארץ ישראל. היום, אחרי 70 שנות עצמאות אנחנו תשעה מיליון אזרחים ומתוכם שבעה מיליון יהודים וברור לנו כי עלינו למצוא את הדרך לחיות יחד, כי לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לכך ונוכל לקיים עתיד מצוין יחדיו."

הנשיא הוסיף והדגיש, כי "העם היהודי חזר לארצו והערבים שגרו בין הירדן לים התיכון כאן איתנו, ואנחנו צריכים למצוא דרך לחיות יחד. אם נבנה אמון נוכל להגיע להסכמה. אנחנו חולקים אדמה, חולקים ים אחד, רכבות, קשרים עם מדינות ערביות. אנחנו יכולים להיות גשר לעולם הערבי במזרח התיכון. אבל לפני הכל חייבים שכנינו לזכור שישראל היא עובדה קיימת תמיד."

השארת תגובה