חוק היועמ"שים: "הגנה על אזרח משרירות שלטונית"

באופוזיציה תוקפים את החוק הנדון בשעות אלו בוועדת החוקה של הכנסת ומציעים לקואליציה להורידה מסדר היום "כדי שזו לא תתפוצץ בפניה כמו 'חוק הנאמנות בתרבות' של רגב"

מליאת הכנסת | צילום: הכנסת
מליאת הכנסת | צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת החוקה של הכנסת מכונסת בשעה זו כדי לדון ב'חוק היועצים המשפטיים' שמקדמת הממשלה, כאשר חברי האופוזיציה תוקפים את החוק ומאיימים בהכשלתו בהליך ההצבעה.

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני הסביר בדיון את מניעי ההתנגדות להצעה, "לשלטון טבע אלים ועוצמות אדירות. הוא מפעיל טרור על האזרח בהינף יד. מגביל תנועה, מפלה בין אזרחים ומפעיל אלימות משטרתית בקלות בלתי נסבלת".

"מי שמגן על האזרח מפני שרירות השלטונית הוא החוק. נאמניו של החוק הם היועצים המשפטיים. כאשר אתם מצמצמים את מרחב הפעולה של היועמשי"ם אתם מצמצמים את עוצמתו של החוק ומקלים על השר לפעול בשרירות לב. זו סכנה שקשה להפריז במשמעותה".

לדבריו, "חשוב לזכור כי אין מדובר ביועץ משפטי של השר, אלא של המשרד. המשרד פועל אמנם ברוח השר אבל המשרד עובד קודם כל עבור הציבור, לא עבור השר".

"אני מציע לאפשר לשר להציע את מספר מועמדים לתפקיד היועמ"ש אך להותיר את ההחלטה בידי הוועדה המקצועית בלבד".

ואילו ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה בדיון כי היא מציעה לקואליציה להוריד את החוק מסדר היום, "כדאי שהקואליציה תוריד מסדר היום של הכנסת את חוק היועמ"שים המיותר וההרסני, שכולם מבינים שאין בו צורך, לפני שזה יתפוצץ לה בפרצוף ברעש ובמבוכה גדולה, בדיוק כמו שקרה היום עם חוק הנאמנות בתרבות. שני החוקים מדיפים ריח פופוליסטי זול ורמיסת כל ביקורת- ולשניהם אין מקום במדינת ישראל."

השארת תגובה