אל-על? יורדים עד תהום

הסיפור המלא: עובדי אל על איחרו, הטייסים הטעו את הנוסעים שהורדו באתונה ללא הכנה מוקדמת • אל על הוסיפה חטא על פשע והתלוננה על 'אלימות' • הנוסעים בתביעת ענק, באל על מנסים גירסה נוספת ורק בית חב"ד באתונה הרוויח

מטוס אל על בואינג 747
מטוס אל על בואינג 747
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סיפור יהודי עתיק מספר שהגנב של העיירה הכניס יום אחד את ידו לחליפה של יהודי אחר שהייתה תלויה בבית הכנסת. לפתע, בעל החליפה נכנס, ראה מול עיניו את המתרחש וחטף את הכסף מיד הגנב. הגנב לא איבד עשתונות והחל רודף אחר בעל הכסף בעודו צועק עליו "גנב, גנב תחזיר לי את הכסף". וכך, אירע שהגנב ואנשים נוספים החלו לרדוף אחרי הנגנב בצעקות וקללות… אז, באותם שנים, לא היו מצלמות שיוכיחו את מה שבאמת אירע ויגלו מי הגנב, אבל היום, כאשר הכל מתועד, שיטה כזו דינה להיכשל.

ביום חמישי שעבר, אירע המקרה הבא בו ניסתה אל על להשתמש באותו טריק: הטיסה הסוערת שהחלה ביום חמישי בלילה והייתה אמורה לנחות טרם כניסת השבת בישראל – השתבשה בכל דרך אפשרית. על פי הדיווחים, חלק מדיילי המטוס איחרו לטיסה בשל השלגים שנערמו בדרך לשדה, הנוסעים, שידעו מראש על השלג, הקדימו לצאת, אך צוות המטוס הגיע באיחור של כמעט 3 שעות. בשלב הזה נציגי החברה היו צריכים להודיע על המצב כהווייתו, תוך הבנה שיש בין הנוסעים שומרי שבת רבים שיבחרו להישאר בניו יורק, אך הם בחרו לשכנע את הנוסעים להמריא, בניגוד לאמנת אל-על שהופרה ברגל גסה – עת נכלאו לכאורה הנוסעים הדתיים שביקשו לרדת מהמטוס כדי לשמור על קדושת השבת.

לחרדים/הדתיים הטייס הבטיח כי המטוס ינחת טרם כניסת השבת בישראל, למעשה, הקלטות משיחתו עם מגדל הפיקוח שנחשפו ב'כאן' גילו כי הוא עצמו התלבט עד לרגע האחרון אם להמריא או לחזור לשער. במהלך הטיסה הוחלט לנחות באתונה כי היה ברור לצוות הטיסה שאי אפשר להגיע לישראל טרם כניסת השבת, כאן החלה המהומה, החילונים במטוס טענו "הבטחתם לנו שנגיע הביתה", וכמובן נוצרה מהומה סביב קהל שומרי התורה והמצוות שהוטעו במזיד והסכימו להישאר שבת באדמת ניכר כדי להימנע חלילה מחילול שבת.

יהודה שלזינגר, כתב "ישראל היום" שנכח בטיסה, מספר לאיציק מצרפי במוסף הכלכלי 'ביזנס' מבית 'קו עיתונות' כי "הטיסה הייתה אמורה לצאת ביום חמישי בשש וחצי בערב. איחור של שעה וחצי לא הטריד מדי. שלג, קורה. אלא שרק כשהיינו על המטוס נודעה לנו הסיבה האמיתית: הדיילות יצאו מאוחר וצריך לחכות להן. כל הנוסעים ידעו שיש שלג וצריך להגיע מוקדם והדיילות לא?! אם אני הייתי מאחר היו מחכים לי?! ואז, הושיבו אותנו במטוס וכל פעם סיפרו שקרים 'הדיילות כבר פה', 'כבר יוצאים', 'אנחנו ראשונים בתור', 'נוסעים בנתיב המהיר', 'הפשרה ונוסעים'. שלוש שעות במטוס, המון שקרים. נוסעים שביקשו לרדת סורבו, והקברניט הבטיח חד משמעית – 'מגיעים שעה-חצי שעה לפני שבת'. המראנו, שעתיים לפני הנחיתה מודיע הקברניט על תכנון חדש – את הדתיים מורידים באתונה, החילונים ימשיכו. ההתקוממות הייתה משני הצדדים, חרדים וחילונים. שיקרו לנו. במצח נחושה ובלי להתבלבל".

• אתה טס באל-על בדרך כלל?

"לא, אני משתדל שלא, אלא שהפעם זו הייתה טיסת עבודה ולא היו לי יותר מדי ברירות – כעקרון אני משתדל לא לטוס אל-על".

ההסתה: "המאמינים משתוללים"

מפוסט שהעלתה רוני מיטל בפייסבוק ניתן לראות כי כל אחד ראה את הסיפור אחרת, אבל איש לא ראה, אפילו לא רוני מיטל, חרדים שמתנהגים באלימות. "אחרי מעל 24 שעות להגיע לישראל, אני שבורה, שבורה בעיקר מחוסר כבוד של אנשים מאמינים, שומרי מסורת ושבת שלקחו את העניין צעד אחד רחוק מדי. הכל התחיל בניו יורק, סופת שלג ראשונה, שגררה אחריה תגובת שרשרת של עיכובים שהביאה לאיחור של שעתיים בהמראה. מסתבר שהיו אלה שעתיים קריטיות לפני כניסת שבת. לצערי עוד לפני ההמראה התחילה האלימות.

"זה התחיל בהתקהלות מסביב הדיילים 'תפתחו את דלת המטוס מיד כי לא נספיק לשבת', הצוות מנסה, ללא הועיל, להושיב אותם ומתחייב שנגיע בין שעה לשעה וחצי לפני כניסת השבת. למרות ההבטחות, קבוצת המאמינים ממשיכה להשתולל ללא רסן וההמראה מתעכבת. לאחר בערך כשעה הם התרצו וממריאים. הקפטן מודיע כי בשל העיכוב אל-על ידאגו להסעות (למי שקרוב) ולמזוודות. למי שלא קרוב ידאגו ללינה ולכל מה שצריך בכדי לקיים את מצוות השבת.

"לאחר 6 שעות טיסה אני שומעת צעקות ורואה דיילת בוכה לאחר שהרימו עליה ידיים, דחפו אותה ואיימו לפרוץ לתא הטייס. כל זה כדי לא לחלל שבת. מצאתי את עצמי עומדת ומגנה על דיילות בוכות שמחפשות רגע לעצור ולנשום אוויר מההתנהגות שמופגנת כלפיהם. כנראה שמצוות שמירת שבת גוברת על ואהבת לרעך כמוך. הסאגה הנוראית הסתיימה בנחיתה באתונה לטובת שומרי השבת ואילו מי שרצה חזר בטיסת ישראייר לארץ…"

****

שוחחנו עם ישי בבי, נוסע חרדי בטיסה שמספר ל'כל ישראל' כי "זה שקר וכזב. לא הייתה אלימות. אתמול היה בערוץ 10 את הפרשייה עם הסרטון של החרדים ששרים וערוץ 10 דאג להדביק על אותו סרטון צעקות וויכוחים כך שיראה כאילו הייתה אלימות. לא הייתה שום אלימות. אני אישית הסתובבתי מתחילת המטוס ועד סופו. כל הסיפור הרי מתחיל ממני, אני אספתי מהנוסעים את פרטיהם, פשוט עברתי נוסע נוסע ולקחתי ממנו פרטים אישיים, לכן הייתי גם בכל המטוס ואני אדגיש – לא הייתה שום אלימות. אנשים שאלו אותי למה לא רואים אותי בסרטון של השירה, אני לא הייתי שם, הייתי עסוק בלקחת פרטים מאנשים.

"מה שהיה זה שהחברה דיברו בקול ובטון כעוס כי הבנו שעומדים לחלל שבת. לא רצו להוריד אותנו. אבל אלימות לא הייתה בשום פנים. הרי יהודה שלזינגר תיעד הכל, ובנוסף, יש מצלמות במטוס. למה הם לא מוציאים סרטונים של אלימות ממצלמות האבטחה? ואם באמת הייתה אלימות נראה לך שלא היו עוצרים את אותו אחד שהרים ידיים? מיד היו עוצרים אותו. הכל שקר וכזב. כן היו חבר'ה שדיברו בקול וכעסו וברגע שהרב סורוצקין אמר לאנשים לשבת ושהוא לוקח את האחריות עליו, היה שקט עד סוף הטיסה. רק באמצע היה עוד קצת בעיה… כשעתיים לפני הנחיתה מודיעים לנו שאנחנו נוחתים באתונה ולא בישראל, בישראל ידעו מזה כמה שעות קודם ובאתונה גם, אז היו עוד כמה אנשים שהחלו לקום ולדבר ביניהם, אבל עדיין חשוב להדגיש אנחנו לא מדברים על אלימות וצעקות. הכל שקר וכזב".

• מה בנוגע לפרסומים על ניסיונות פריצה לתא טייס?

"לא! הכל שקר וכזב. מה שהיה זה שהדיילות לא נתנו לנו שום פרטים. לא רצו לתת כלום. אני דיברתי עם הדיילות ואמרתי להן תקשיבו אתם לא יכולים להגיד לנו 'אנחנו לא יודעות'. אתן צריכות לבוא עם תשובות ברורות, אם אתן לא יודעות תבררו אצל מי שכן יודע ותתנו לנו תשובות. אז הייתה איזו משלחת שניגשה לכיוון הקברניט כדי לשאול אותו שאלות ולקבל תשובות ברורות, אבל כמובן שלא לנסות לפרוץ לתא הטייס".

עוד מוסיף בבי כי "החוצפה הגדולה של אל-על זה שבשבת לא ידענו על כל מה שמתרחש בחוץ. לא היינו מחוברים. במוצאי שבת אנשים פותחים את טלפונים וממש הזדעזענו. אנחנו היינו הקורבנות ובעזות מצח מגעילה הם עשו לנו שיימינג בשבת, בלי שנוכל להגיב. הם ידעו שאנחנו נתבע אותם, אז הם אמרו בוא נקדים אותם צעד אחד לפני, במקום לבוא ולהתנצל הם הפכו אותנו לכאלה פושעים שהם צריכים לשלם על זה ביוקר. וזה לא רק הנושא הזה של הטיסה, בתקשורת גם באופן כללי אנחנו שק חבטות. פה חשפנו אותם, הוצאנו אותם קטנים".

• שאלה הגברת שהעלתה את אותו פוסט מסית בפייסבוק 'מה האינטרס שלי לשקר', מה היית עונה לה?

"הדבר היחיד שעולה לי בראש זה שאל-על סגרו איתה דיל".

• אתה תטוס עם אל-על?

"אני מאמין שלא. רק אם אראה שינוי אני יחשוב על האם לטוס אם אל-על או לא. אם לא אראה שינוי אין מצב שאטוס עם אל-על".

בבי מבקש להעביר באמצעותנו את המסר הבא: "הדבר שהכי כואב לי, זה שהיינו חטופים. פשוט ככה. לא רק שבאל-על לא התנצלו אלא גם הכפישו את שמנו. אני לא יודע להגיד את זה במילים. זה פשוט עזות מצח שלא נתקלתי בה בחיים. עוד דבר זה שבאמצע הטיסה הדיילת הראשית הורתה לשאר הדיילות לא לשרת את הנוסעים. פשוט היינו צריכים לקום לאמצע המטוס כמו הומלסים להתחנן לקבל מנת אוכל, שזה עוד חוצפה על חוצפה על חוצפה, הם מענישים אותנו עוד… אתה מבין לאיזה מצב הגענו".

לסיום, הוא מספר את הסיפור הנפלא הבא שמלמד על השגחה פרטית בצורה מופתית: "בוא נסיים במשהו טוב, ההשגחה העליונה סיבבה אותנו לאתונה בגלל שהייתה שבת מרוממת ונפלאה וגילינו שאין לאותה משפחה מקווה, אנחנו צריכים לבנות להם מקווה. זה עולה מאה ארבעים אלף דולר, בעלייה לתורה עלה הרב דרלי מתפארת טבריה ואמר שהוא תורם שבעים ושתיים אלף דולר, לאחר מכן מכרו את העליות בעוד עשרת אלפים דולר והיו שם עוד אמריקאים ששמעו את הסיפור והבטיחו להשלים עד לסכום המבוקש. כך יצא שמהשבת הזאת יצא מקווה לבית חב"ד באתונה", הוא מסיים.

אל-על: "נתלונן במשטרה"

מתגובת איש יחסי הציבור של חברת אל-על לעיתונאית סיוון רהב מאיר ניתן להבין כי אל-על ממשיכה לבחור שלא להתמודד עם הטעויות והשקרים, ומפנה אצבע מאשימה כלפי אותם "חרדים" שהתנהגו באלימות שלא תועדה בשום מדיה, במקום פשוט לקחת אחריות. רני רהב, דובר אל-על, הבהיר: "השאלה עכשיו – האם הייתה אלימות או לא הייתה אלימות".

"אנו רואים בחומרה את ההתנהגות החמורה של חלק מהנוסעים בטיסת אל-על מניו יורק כלפי צוות החברה. אנחנו מקווים כי משטרת ישראל תפעל לחקר העניין ולמיצוי הדין". הגיבה חברת אל-על שהודיעה בשבת כי החליטה להגיש תלונה במשטרה בגין ההתפרעויות בטיסה המדוברת, אך יממה לאחר מכן בינתיים לא התקבלה כל תלונה מחברת אל-על או מנציגיה. באופן מפתיע – חברת אל-על הודיעה כי היא תפנה את המעורבים בדבר להגשת תלונה באופן אישי.

תגובת אל-על ל'ביזנס': הצוות נהג ביושרה ובהגינות. תנאי מזג האוויר הקשים ששררו במקום חייבו את הצוות להיות בדריכות כדי להמריא בהקדם האפשרי. משניתנה הרשות להמריא הקברניט לא התעכב לרגע והמריא מתוך רצון ושאיפה להגיע לנתב"ג זמן סביר לפני כניסת השבת. בהיות המטוס מעל האוקיינוס התברר שמחמת קשיי מזג האוויר צפויה נחיתתו בנתב"ג 8 דקות לפני כניסת השבת. כדי לא לקחת סיכון לחילול שבת החליטה ההנהלה להנחית את המטוס באתונה. במקביל נעשו כל התיאומים שיאפשרו אירוח הנוסעים בשבת.

"אל-על או מי מדובריה המוסמכים מעולם לא הצביעו על הנוסעים החרדים כאילו נהגו באלימות. התלונה של אל-על מתייחסת לתופעת האלימות גם אם רק מילולית. אל-על לא יכולה להשלים עם אלימות מכל סוג שהוא. הדבר נוגד את ערכיה ועלול לסכן במקרי קיצון את בטיחות הטיסה. לכן התלונה של אל מתייחסת לתופעה מבלי שהצביעה על נוסע זה או אחר.

"לעניין הטיסה שהחלה טרם בדיקת הדיילים את בטיחות הנוסעים שלא על פי חוק: אכן הטייס עשה כל מאמץ למהר ולהמריא ברגע שהיתה אפשרות מבלי להתעכב שוב על המסלול ולעבור כל התהליך של הפשרת שלג וכו׳. לעניין "אמנת אל-על" שאמורה לאפשר לנוסע לרדת מהמטוס במקרים דומים: כל המצוי בעולם התעופה יודע במה כרוך הורדת נוסע לאחר הבורדינג וכאשר המטוס בתהליכי המראה.

על חטא שחטאנו בטיפשות פה

ביום שלישי, התרחשה תפנית בעלילה ומנכ"ל אל-על ראה לנכון להודות בכמה מהטענות. המנכ"ל, גונן אוסישקין, שוחח עם אישיות רבנית בכירה שהייתה ב"טיסת השבת", והבהיר בפניה כי לא אמר שחרדים תקפו או השתוללו על הטיסה, כך חשף העיתונאי יהודה שלזינגר שליווה את הפרשה מראשיתה. לפי הדיווח של שלזינגר, אוסישקין אמר לרב כי "מעולם לא אמרתי שחרדים תקפו או השתוללו על הטיסה. לא הייתה כל אלימות פיזית. מבחינתי, אם היו קורים מקרי אלימות זה חמור יותר מחילול שבת". שלזינגר מציין כי אוסישקין נשאל אם אפשר לפרסם את הדברים, והשיב: "עשה מה שנראה לך נכון".

הרב ששוחח עמו אמר למנכ"ל החברה כי מהמכתב שהפיץ, הדברים לא השתמעו באופן ברור. "צריך לומר את הדברים באופן שלא משתמע לשתי פנים", הוסיף הרב. במהלך השיחה הסכימו השניים כי אם היה אירוע חריג של אלימות במהלך הטיסה, לפחות כמו זה שתואר בעיתונות, הרי שהנוהל המיידי היה להוריד את הנוסע האלים מהטיסה או לפחות לאזוק אותו, אך הדבר לא קרה בשום שלב, לא בניו יורק, לא באתונה ולא בישראל.

שלזינגר מציין עוד כי מהשיחות עם מנכ"ל 'אל-על' עלה כי לא התרחש אירוע חריג באזור תא הטייס, וכי הטייס היה מודע לכך שאם הטיסה תנחת עד השקיעה ביום שישי, הדבר לא ייחשב חילול שבת – והדבר היה אפשרי, כאשר הנוסעים החרדים יכלו להעביר את השבת באזור הלאונג' בנתב"ג, כך שהחלטת הנהלת החברה לעצור באתונה התבררה כשגויה.

בתחילת השבוע הפיץ מנכ"ל 'אל-על' מכתב, בו כתב כי "מאז ששבו נוסעי וצוות הטיסה לישראל נערמו על שולחני עשרות טענות ועדויות על שהתרחש בטיסה. חלק מהעדויות הדגישו את המהומה בטיסה, חלק אחר טען כי המידע שמסרו אנשי אל-על לנוסעים היה שגוי". אוסישקין אף הבהיר כי "מעולם לא האשמנו מגזר זה או אחר באירועים שהתרחשו בטיסה", והודיע על הקמת ועדת בדיקה לאירועי הטיסה.

ערוץ עשר מסלף

בהמשך לכותרות הקולניות כי החרדים התנהגו באלימות בטיסה, בדיון באולפן בערוץ 10, החליטו לעשות צעד שההשלכות שלו הן להרחיב את השנאה ולהגדיל את הקרע בין דתיים לחילוניים: בתוכנית, הוצג סרטון של חרדים ששרו בטיסה "ישמחו במלכותך", אך הסאונד שהושתל ברקע, הוא קולות של צעקות וגידופים. ואם זה לא מספיק, הרי שהמגישה הוסיפה כנראה מכוונת זדון: "וזה עוד החלק הרגוע"…

הדבר הביא את יהודה שלזינגר שצילם את הסרטון להוציא תגובה חריפה, בה הוא מספר את הסיפור שמאחורי הסרטון המסית. מערוץ עשר נמסר בעקבות הדברים: "לצערנו הייתה תקלה טכנית בעריכת קטע הווידאו, מחר נפרסם בתוכנית התנצלות בשידור. הווידאו היה רק קטע קצר מתוך דיון ארוך באולפן – שהיה מאוזן ומכבד כלפי כל הצדדים".

אלעד מימון, גולש ברשת, הגיב בגיחוך על תגובת ערוץ 10: "למי לא קרה שהוא רצה לשדר סרטון של חרדים שרים ובטעות תוך כדי שהוא לוחץ פליי הייתה תקלה טכנית והתפקשש לו הסרטון לו פסקול של צעקות לתוך הסרטון… קורה לי כל יום! ממש שניה אחרי שאני מכין מצות בדם של ילדים נוצרים!"

 

2 תגובות
  1. הלוואי והחרדים גם יחרימו את אל על.אין סיבה מוצדקת לטוס עימם.השרות מתחת לכל ביקורת .אי עמידה בלוח זמנים.שיבושים ועיכובים בטיסות.חבל על כספי המדינה בהחזקת6 החברה הקלוקלת הזאת.

  2. מי האידיוט שעוד ממשיך לטוס עם אל על.
    חברה פח עם מחירים בשמים.

השארת תגובה