המרוויחים, המפסידים והממתינים

נתניהו המנצח הגדול, אבל כחלון מחכה לו • בנט הפסיד מוויתור על אולטימטום? • כמה מנדטים יקבל ליברמן? • מה יקרה לאחוז החסימה? • זה ישפיע על 'עוצמה יהודית'? • הכתב המדיני אלירן טל עושה סדר

מאחורי המחיצה. רה"מ נתניהו בשמחת השבע ברכות לנכדת השר ליצמן. צילום: שלומי כהן
מאחורי המחיצה. רה"מ נתניהו בשמחת השבע ברכות לנכדת השר ליצמן. צילום: שלומי כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מהכתבים הפוליטיים, נחסכה מערכת בחירות מתישה שהייתה עשויה להתקיים בתקופה הקרובה.  השלכות התפטרות ליברמן מתיק הביטחון, הביאו את בנט לדרוש את תיק הביטחון ובמידה ולא, בנט איים כי יפרק את הקואליציה. מצד אחד, נתניהו רוצה קואליציה שלמה ומהצד השני הוא לא רוצה לתת ליריב מימין את התיק הנחשק. מה שעשה נתניהו, זה מה שהוא עושה תמיד בזמני משבר – נואם. זה כבר יפתור את הבעיה.

אחרי שהצהיר על כניסתו לתפקיד שר הביטחון, אמר נתניהו: "בתקופה כזאת לא הולכים לבחירות. זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה. וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים. ולכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות". הוא המשיך בפתוס שהרגיע את הכועסים עליו על הפסקת האש, וגם גרם לבנט לרדת מהעץ.

בנאום נוסף שמסר בוקר אחרי הנאום של ביבי, בנט הודיע כי לא יתעקש על תיק הביטחון: "אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד על כרעי 61 ח"כים, אבל אנחנו מוכנים לנסות. אם באמת הממשלה תתחיל להוביל סופסוף לנתיב הנכון, לפעול כממשלת ימין אמיתית, זה כדאי לעשות. הכדור עובר לראש הממשלה – האם אנחנו נשתחרר מהמדיניות הרופסת מול חמאס? האם נצא מהתבהלה? האם נפסיק את קייטנות המחבלים? האם יפסיק להיות כדאי לרצוח יהודים בארץ ישראל? המבחן יהיה במעשים, לא במילים. אנחנו לא נעמוד כצופים ביציע, אנחנו ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע. מכאן נחזור בשמחה גדולה להוביל את חינוך ילדי ישראל".

המנצח: נתניהו

אלירן טל, כתב מדיני בערוץ 20 מסביר לקוראינו את אשר מתרחש מעבר נאומים המוצהרים.

• בתחילת השבוע ראינו שבנט עומד להתפטר מהממשלה. ופתאום בנט מודיע שהוא לא מתפטר. מה באמת התרחש שם מאחורי הקלעים?

"אני חושב שנתניהו יצא המרוויח הגדול בסיפור הזה. כי נתניהו בעצם השיג את שתי המטרות שהוא הציב לעצמו. א' נשארה הממשלה עם 61 חכים, נתניהו לא רצה לפרק את הממשלה והוא גם לא פירק בסופו של דבר. והסיפור השני זה שהוא רצה להשאיר לעצמו את תיק הביטחון – דבר שקרה בסופו של דבר.

"מאחורי הקלעים ברגע שנתניהו יצא בהצהרה שתיק הביטחון נשאר אצלו והוא קורא לבנט לגלות אחריות ולהישאר בממשלה ולא לפרק ממשלת ימין טובה, הוא בעצם עקף את בנט מימין ולבנט לא נשארו הרבה ברירות. כמובן שלכל המהלך הזה של הישארות הבית היהודי בממשלה יש המון לחצים שהפעילו בכירים בציונות הדתית. רבנים, ראשי ישיבות וכדומה, שהפעילו לחץ ואמרו בוא נקשיב לנתניהו, בוא לא נרדוף אחרי הכיסא, זה יכול לפגוע בנו בבחירות, זה יכול לצייר אותנו רע, בוא נקשיב לנתניהו ונגלה אחריות.

"עכשיו למה זה יכול לפגוע במצביעים של הבית היהודי? קודם כל כי הקהל המסורתי של הבית היהודי לא אוהב מרדפים אחרי ג'ובים ונתניהו צייר את זה שבעצם בנט רוצה את תיק הביטחון רק כדי לקבל משרד בקריה ולא באמת מצורך אמיתי לכהן כשר הביטחון. אז זה מצייר את בנט ממש לא טוב. ב' החשש של הבית היהודי זה העצמת עוצמה יהודית. ברגע שבנט מפרק ממשלת ימין ממילא המאוכזבים יצביעו אוטומטית או לביבי או לעוצמה יהודית של מיכאל בן ארי ולמרזל ולכל החבר'ה האלה, שמגיעים גם הם מהציונות הדתית וזה יכול לפגוע בהם. מכל השיקולים האלה בנט החליט שהוא מתקפל. אני אגב, לא חושב שבנט יצא מופסד מכל המהלך הזה, וזה בגלל שהציבור שלו רואה בהתנהגות הזאת של הישארות בממשלת ימין טובה מנהיגות ואחריות ולא התקפלות כפי שבתקשורת ניסו לצייר את זה.

"מה שכן, מעכשיו בנט יפקח עין גדולה עם זכוכית מגדלת כדי לראות באמת את ההתנהגות של ביבי כשר ביטחון, ואם נתניהו לא יפעל בצורה תקיפה יותר מול חמאס, אז אין ספק שבנט ידאג להציב את עצמו כאלטרנטיבה ולתת בראש על התנהגות רפה של נתניהו אם וכאשר תהיה מערכה כלשהי".

• אתמול התפרסם סקר בו ליברמן מביא שמונה מנדטים. מי הם אותם אנשים שבחרו פתאום ללכת לכיוון הזה?

"קודם כל יש את אלה שמאוכזבים מהתנהלות הביטחונית של ביבי. יש אנשים שחושבים שליברמן הוא בהחלט האיש הנכון לתפקיד הזה. השיח בחברה הישראלית בשבועיים האחרונים הוא סביב ביטחון, אז טבעי שליברמן כשר ביטחון לשעבר עם כל ההילה מסביב זה עדיין נותן לו גל של תמיכה. אבל אם הבחירות יתקיימו במאי אף אחד לא יזכור שליברמן היה פה פעם שר ביטחון, הוא יהיה באופוזיציה ואתה תראה בסקרים שליברמן נע שוב בין חמישה לשישה מנדטים ואלו המספרים שהוא יקבל גם בסופו של דבר".

• הזכרת את עוצמה יהודית מקודם, יש להם סיכוי הפעם?

"גם בבחירות הקודמות היה חסר להם בערך תשעת אלפים קולות כדי להיכנס לכנסת. הם כן מאמינים שהם מהווים בית עבור המון מצביעי ימין מאוכזבים מנתניהו, בנט. ליברמן. הפעם הם ינסו גם להגיע לקהל הימני המסורתי-חילוני ולאו דווקא דתיים ותושבי ההתנחלויות. ככה שאני חושב שאם הם יתאחדו עם "יחד" של אלי ישי יהיה להם סיכוי, אבל זה לא יהיה קל. אלא אם כן תחליט הקולקציה הנוכחית להוריד את אחוז החסימה ואז הם יצליחו להיכנס לכנסת".

• מי שהעלה את אחוז החסימה הוא ליברמן שהיום אולי מתחרט על זה…

"ליברמן אכן העלה את אחוז החסימה מתוך מטרה לפגוע במפלגות הערביות. בסוף קיבלנו אחדות של כל המפלגות הערביות ששמרו על כוחן והמטרה של ליברמן לא הושגה וגם בימין מבינים את זה עכשיו, שעדיף מפלגות ערביות מפוצלות מאשר מפלגה אחת גדולה וקיצונית. אז ככה שאני מאמין שאחוז החסימה ירד במהלך החודשים הקרובים".

• דיברנו על עוצמה יהודית. זה טוב למפלגות הימין  או שזה מזיק כי הקולות יורדים אבל זה יכול לתת חיזוק לקואליציה עתידית? האינטרס של נתניהו זה שהם יעברו את אחוז החסימה או שלא?

"אני חושב שנתניהו לא צריך אותם בקואליציה".

• בתוך כל הסיפור הזה יש את כחלון שכן רוצה לצאת לבחירות. הוא יכול להביא תוצאה טובה יותר? הרי בסופו של דבר הגרעון גדל זה דברים שעולים וצפים וזה קרה במשמרת שלו…

"אני חושב שכחלון רוצה לצאת לבחירות כבר במרץ. הוא לא רוצה לסחוב את העגלה הזאת עוד מתוך שיקולים פוליטיים צרים. הוא רואה מה קורה עכשיו, הוא ראוה את מצבו בסקרים, 7-8 מנדטים עוד לפני שהתחיל הקמפיין. אני חושב שכחלון יעשה הכל כדי לא להישאר בממשלת ימין צרה שכזאת. מה גם שיש דו"חות של משרד האוצר שיכולות להציג את כחלון כשר אוצר פחות טוב יש גם נושא מחירי הדירות שעולים, גם מבחינת הגרעון. הדברים האלה יבואו לרעתו בסופו של דבר ולכן כחלון רוצה להגיע לבחירות כמה שיותר מהר, לשמור על כוחו ולא לדחות את זה עוד קצת כי הוא מבין שהתחזקות של נתניהו משמעותה היחלשות של כולנו".

• כשאנחנו מדברים על הנושא של הגיוס. יש סיכוי להעביר אותו? והאם אפשר להעביר אותו כמו שהחרדים ירצו?

"נכון לעכשיו לא נראה שהחרדים יפרקו את הממשלה על החוק הזה. גם הם מבינים שזה הכי טוב שהם יכולים לקבל וספק אם ההצעה הזאת תחזור על עצמה, ולכן גם אם הם יתנגדו בהצבעה הם לא יתפטרו מהכנסת. סה"כ יש את האור הירוק לנתניהו להעביר את חוק הגיוס גם בגלל ההבטחה של לפיד להצביע בעד חוק הגיוס, וגם כי ליברמן שהוא זה שהוביל את החוק הזה וקרא לתמוך בו במתכונתו הנוכחית יהיה חייב להצביע בעד, אחרת הוא ייתפס רע מאוד והוא יכול להיפגע אלקטורלית כי הוא ייתפס כאחד שפועל מתוך שיקולים פולטים ולא שיקולי טובת המדינה ומערכת הביטחון ולכן עם תמיכה מבחוץ, החוק הזה יעבור".

השארת תגובה