האשמה: "ועדת החקירה דילגה על מסמכים"

הוועדה הועסקת בפרשת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן, מאשימה, כי "ועדת קדמי דילגה על אלפי מסמכים חשובים שהחזיקו בתנועות העבודה ואשר שופכים אור על הפרשה"

עליית תימן
עליית תימן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הוועדה המיוחדת בראשות חברת הכנסת נורית קורן מהליכוד אשר עוסקת בחקר וחשיפת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן מאשימה כי מהממצאים שבידיה, הרי ש"ועדת קדמי דילגה על אלפי מסמכים חשובים שהחזיקו בתנועות העבודה וששופכים אור על הפרשה". כך חשפה יו"ר הוועדה ח"כ קורן.

כזכור, ב-1995 הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בראשות יהודה כהן, שבהמשך הוחלף בידי יעקב קדמי. הוועדה פרסמה את מסקנותיה ב-2001.

מהוועדה המיוחדת נמסר, כי "הוועדה ממשיכה בפשפוש ועיון בחומרים ומסמכים ישנים על מנת לתת תשובות ועזרה למשפחות הבאות לתת את עדותן בוועדה. הוועדה קיימה היום (חמישי) סיור עבודה בארכיון מכון לבון – המכון לחקר תנועת העבודה ע"ש פנחס לבון שהוא ארכיון ומכון מחקר לתולדות תנועת העבודה היהודית בארץ ישראל".

כאמור, יו"ר הוועדה, ח"כ נורית קורן (הליכוד) האשימה היום, כי "ועדת כהן-קדמי דילגה על אלפי מסמכים החשובים שהחזיקו בתנועות העבודה ושופכים אור על הפרשה. החומרים ההיסטוריים שבמכון, מלמדים על החיים של העולים באותם השנים במעברה ויכולים לסייע רבות לציבור גדול שצובא על הוועדה לקבל תשובות".

"אני שמחה על שיתוף הפעולה של המכון והנחישות הרבה לפתוח הכל לעיון הציבור ולעזור למשפחות שיגיעו להתחקות אחר עליית אבותיהם לארץ".

יצוין, כי ארכיון מכון לבון הינו הוותיק ביותר בארץ ובו מסודרים חומרים מטרום קום המדינה (1932) בכלל, ובפרט על התנהלות המעברות מלפני קום המדינה. הוועדה גילתה היום בסיור חומרים חדשים שטרם פורסמו. בין המסמכים, קיימת ניירת של קופ"ח כללית מהמעברות, מסמכים של נעמ"ת – ארגון האימהות העובדות, מסמכים של חברת צים שהייתה חלק מהסתדרות העובדים ועוד.

השארת תגובה