קואליציית בלוך: אגודה זוכה בשלל, דגל בדרך לאופוזיציה

קרע חרדי בבית שמש: חילופי האשמות בין 'דגל התורה' ל'שלומי אמונים', 'אגודת ישראל' בדרך לקואליציה עם שלל תיקים ו'דגל' נערכת להיות אופוזיציה לוחמנית • ביום שישי: חברי המועצה ייפגשו עם חה"כ משה גפני

משה אבוטבול אצל נשיא מועצת חכמי התורה
משה אבוטבול אצל נשיא מועצת חכמי התורה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בזמן שעליזה בלוך עושה את צעדיה הראשונים בלשכת ראש עיריית בית שמש, הנציגות החרדית שהציגה בבחירות חזית אחיזה, הולכת ומתפצלת. על פי המסתמן, 'אגודת ישראל' תיכנס לקואליציה העירונית תמורת תופינים רבים ואילו 'דגל התורה' תהפוך לאופוזיציה לוחמנית. על רקע האשמות שמפנים ב'דגל התורה' כלפי 'שלומי אמונים', שלטענתם הביאו לעלייתה של עליזה בלוך, ולקראת קבלת הכרעות, הוזמנו ארבעת חברי המועצה מ'דגל' לפגישה ביום שישי הקרוב בלשכת יו"ר התנועה חה"כ משה גפני.

באופן פורמאלי, טרם נחתם כל הסכם קואליציוני בבית שמש, אך על פי כל הערכות, 'אגודת ישראל' תיכנס לקואליציה על ארבעת נציגיה, ותיאורטית, היא יכולה להיות המפלגה החרדית היחידה בקואליציה, בשותפות עם 'הליכוד', רשימתה של בלוך והבית היהודי.

התמורה שתקבל 'אגודת ישראל' – מרשימה בהחלט: סגנות בשכר, ועדת תכנון ובנייה שתעבור מבכיר 'דגל' משה מונטג לידי איש 'שלומי אמונים' שמעון גולדברג, שליטה בחברה הכלכלית ובחברת 'מי שמש'. על תיק הכספים ניטש כעת מאבק בין הצדדים, כש'אגודה' מבקשת אותו לעצמה, בעוד בלוך מבקשת להותירו בידיה. יצוין כי תיק בתכנון והבנייה עשוי לעבור שינויים משמעותיים שיותירו את מרבית ההשפעה בידי ראש העיר.

מלבד האכזבה של 'דגל התורה' מהיבול הדל שנותר להם, מושכים מרבית החברים לכיוון האופוזיציה מסיבות רבות ושונות. גורמים בסיעה המקומית טוענים כי עליזה בלוך בדרכה לנהל את העיר ביד רמה, וגם אם יצטרפו לקואליציה, לא יוכלו לקבל קרדיט על הצלחותיהם כמו גם הגבלות רבות שיוטלו על צעדיהם. מי שעדיין אופטימי בסיכויי הכניסה לקואליציה ופועל לשם כך הוא שמוליק גרינברג, השואף להמשיך בתפקידו כסגן ראש העיר ולעבוד עבור הציבור מתוך עמדת כוח בתוך המערכת העירונית. מי שמיועד לעמוד בחזית האופוזיציה ה'דגל'אית הוא שלמה ברילנט, חבר מועצה חדש ואיש ששולט בפרטים ובנתונים, שעשוי להפוך את חיי הקואליציה לקשים.

חבילת התיקים שעשויה 'אגודת ישראל' לקבל – הגדולה לכאורה מהמגיע לסיעה בת 4 מנדטים – מחזקת את טענותיהם הקיימות מלכתחילה של 'דגל התורה', לפיהן ל'שלומי אמונים' היו סיכומים עם עליזה בלוך עוד מלפני הבחירות, סיכומים שהביאו למפלתו של אבוטבול.

מ'שלומי אמונים' נמסר בתגובה לטענות: "הקלפיות בבית שמש מלמדות שזה לא כך, לא הצביעו פחות ממה שהצביעו בפעם הקודמת. מי שעבד ונלחם עבור אבוטבול אלה היו אנשי שלומי אמונים. גם אלה שהיו הראשונים שניהלו מו"מ עם עליזה בלוך היו אנשי דגל התורה".

ובתוך כך, בבוקר יום שלישי, נערך טקס חילופי תפקידים חגיגי במועצת העיר, בין ראש העיר היוצא משה אבוטבול לראש העיר הנכנסת עליזה בלוך. קודם לישיבה, פתחה בלוך את יומה הראשון בעלייה על קבריהם של הוריה בקריית גת, לאחר מכן סיירה בבתי ספר בבית שמש. אבוטבול העביר את השרביט באדיבות ואיחל לה הצלחה בתפקיד.

ראש העיר משה אבוטבול צפוי להתפטר מתפקידו במליאת המועצה הראשונה שתתכנס בקרוב ובכך ייכנס הבא אחריו ברשימה אברהם נחמן פרנקל, נציג 'אגודת ישראל' והבא אחריו ברשימת 'יהדות התורה', שיהיה הנציג הרביעי ל'אגודה' ברשימה המאוחדת, בהתאם להסכם שנחתם ערב הגשת הרשימות.

השארת תגובה