בגלל יריבות פנימית: החרדי פספס את ראשות העיר

כפיר עובדיה, יו"ר שס המקומית היה רגע מלהפוך לראש עיריית טירת הכרמל • הגאון רבי יחיאל מיכל שטרן: "הם פרסמו שהעיר לא תיסגר בשבת, זה מתאים למר"צ לא לש"ס, גם בשביל בחירות לא קורעים את הקב"ה"

%d7%93%d7%a8%d7%a2%d7%99-%d7%91%d7%98%d7%99%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%9b%d7%a8%d7%9e%d7%9c-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%9b%d7%94%d7%9f-16
%d7%93%d7%a8%d7%a2%d7%99-%d7%91%d7%98%d7%99%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%9b%d7%a8%d7%9e%d7%9c-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%9b%d7%94%d7%9f-16
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אי שם, בעיר צפונית רחוקה מזירת ההתרחשויות אך בלב תנופת התפתחות מואצת, כמעט ונרשמה היסטוריה. יו"ר ש"ס המקומית התמודד בבחירות על ראשות העיר הלא חרדית והצליח להעפיל לסיבוב שני מול ראש העיר המכהן ונציג מפלגת השלטון 'הליכוד'. לבסוף, בפער של 758 קולות, הפסיד כפיר עובדיה לאריה טל, שימשיך לקדנציה נוספת. ואם ציפיתם למערכה סולידית, מסתבר שגם בטירת הכרמל, ההפסד הצרוב רשום על פילוג פנים-חרדי, שעלה בסיכוי הזכייה של מועמד חרדי.

סיעת ש"ס בטירת הכרמל נחשבה לאחת ההצלחות המוניציפאליות של ש"ס בשנים האחרונות. אחרי שנים של דשדוש עם נציג אחד במועצת העיר ועל בסיס גרעין של עשרות עד מאות משפחות, הצליחה התנועה להגדיל את כוחה בבחירות קודמות לשלשה מנדטים ולהפוך לסיעה הגדולה במועצת העיר, לצד סיעת 'הליכוד' של ראש העיר.

מי שעומד בראש התנועה המקומית הוא כפיר עובדיה, איש אמונו של הגאון רבי ראובן אלבז, המחזיק את מוסדות 'שאגת אריה'. לקראת הבחירות, החליטו בש"ס להריץ את כפיר עובדיה לראשות, רעיון שנראה תחילה מופרך אך אט אט קרם עור וגידים והפך לריאלי.

לצד הקהילה הש"סית, פועל בטירת הכרמל כולל בשם 'חלב חיטים' לצד ישיבה ומוסדות תורניים, העומדים בראשות הגאון רבי יחיאל מיכל שטרן, רב שכונת עזרת תורה בירושלים, אחיינו של מרן הגרש"ז אוירבך זצ"ל ומחבר כ-110 ספרים בכל חלקי התורה. הרב נמצא משך כל השבוע בטירת הכרמל ומנהיג את מוסדות התורה והקירוב ביד רמה.

בין אנשי הקהילה לאנשי ש"ס קיימת כל העת מתיחות בשל שלל סיבות, בין היתר בשל ההיצמדות של אנשי 'חלב חיטים' לראש העיר אריה טל, לעומת יחסיו הרעועים עם ש"ס. למעשה, החיבור של אנשי הכולל לראש העיר עמד גם בבסיס הרעיון המקורי של ש"ס לרוץ לראשות.

באופן תקדימי, לקראת הבחירות החליט הרב שטרן להקים רשימה בשם 'לב' שתתמודד למועצת העיר. בראשה העמיד את יאיר סיידה, סגן אלוף במיל' ואת שי אברבנאל, איש הייטק. בנוסף להרצת הרשימה, הביע הרב תמיכה מלאה ופעל לבחירת אריה טל לראשות. עם סגירת הקלפיות התייצבו יחסי הכוחות בין הצדדים לכדי שוויון: סיעת ש"ס וסיעת הרב שטרן קיבלו 2 מנדטים כל אחת.

עם בוא הסיבוב השני וכשהם מגיעים לישורת האחרונה עם סיכויים טובים להכנסת ראש עיר חרדי, ציפו בש"ס לקבל את תמיכת אנשי הרב שטרן, למרות היחסים המתוחים. לדבריהם, אנשי הרב אמרו להם לאורך הדרך כי במידה ואכן כפיר עובדיה יצליח להגיע לסיבוב שני, הם יתמכו בו. אלא שלבסוף, החליט הרב שטרן שלא להתערב ולא להביע תמיכה באי מי מהמועמדים.

לטענת גורם בש"ס המקומית, למרות ההצהרה הרשמית על אי התערבות, אנשי רשימת 'לב' פעלו לטובתו של טל. "אנחנו בתחושות קשות, גם מרגישים מרומים אבל בעיקר מאוכזבים שחרדים העדיפו ראש עיר חילוני, שבגלל צרות עין פספסנו אפשרות לעשות היסטוריה ולהעמיד אדם ירא שמים בראשות", אומר הגורם.

לאורך כל מערכת הבחירות  התנהלו בעיר קמפיינים סוערים, שבחלקם ניסו להסית נגד המועמד החרדי ולשסות את התושבים. תמונותיו של אריה דרעי עם ציטוטים מתמיכתו בגידול התורני המבורך בעיר, הוצגו בצורה מעוותת, ושימשו ככלי הפחדה בידי מתנגדי עובדיה. כהתגוננות מפני ההסתה, הצהיר כפיר עובדיה בפרסומיו כי העיר תישאר פתוחה בשבת וכי לא תהיה כפייה דתית, עובדה שעומדת בבסיס טענות הרב שטרן נגדו.

בשיחה עם 'קו עיתונות' אומר הגאון רבי יחיאל מיכל שטרן: "תמיד כשאחד מפסיד הוא תולה את זה בשני, אני בכיוון של לאחד את הכל מחדש. הכעס היה על שאני אמרתי שבסיבוב השני אלך איתם, הבעיה היא שהם פרסמו והתחייבו לא לסגור את העיר בשבת, שבאזור החדש לא יהיה בית כנסת וכולל והיה אכפת לי מאד מזה. איך אנשים חרדים מפרסמים דברים כאלה? זה מתאים למר"צ לא לש"ס, גם למטרת בחירות – לא לוקחים את הקב"ה וקורעים אותו. לי יש כלל, מי שהולך נגד השבת – תמיד מפסיד".

הרב שטרן מוסיף: "גם אגודה ודגל מעלימים לפעמים עין, מילא אם הם היו עושים את זה כאן בשקט, אבל כל הפרסומים האלה, ה' ישמור, זה הכי גרוע, יהודי דתי לא עושה דברים כאלה".

לדברי הרב, הוא עלה למעונו של שר התורה מרן הגר"ח קנייבסקי, שנוכח המצב הורה לו 'שב ואל תעשה'. "אני לא פוליטיקאי", מוסיף הרב. "אני מבקש רק אידישקייט, כל המטרה שלי זה קירוב, אבל דברים כאלה לא עושים, לא לוקחים את השבת ומנגחים אותה". הרב מביע צער על המצב ומבטיח לעשות הכל לאיחוי הקרעים.

2 תגובות
  1. הגאון הרב שטרן מלאך וגאון עצום ממליץ לכולם להכירו אישית

  2. הרב קדוש מקווה שמי שנלחם בו ירוץ לבקש מחילה במהרה

השארת תגובה