"רבנים מתעסקים בהלכה, לא בפוליטיקה"

רמי גרינברג, ראש העירייה הנכנס, מדבר על הכל בראיון • על קמפיין הבחירות, תחושות הניצחון, התכניות לעתיד, היחס לרבנים, הרכבת הקואליציה ועל היחס לסיעות הבית היהודי ויהדות התורה

גרינברג
גרינברג

10 דקות המתנה בכניסה ללשכתו הזמנית של ראש העיר הנבחר רמי גרינברג, מספיקות כדי להבין את רוחות השינוי שמנשבות בעיריית פתח תקווה. בקושי שבוע חלף מאז ניצח ונראה כי הוא מחזיק בתפקיד מזה שנים. הצוותים הקרובים מאיישים את הלשכות הסמוכות, מנהלי מחלקות עולים לרגל, תושבים עם מצוקות משחרים לפתח, והוא עצמו, לא מבזבז שנייה. אם מישהו ציפה לתקופת הסתגלות, לנחיתה רכה או לפרק זמן של למידה, נאלץ הוא להתבדות עד מהרה. גרינברג שולט ביד רמה, לא ממצמץ, ובעיקר, שוחה היטב בכל המסמכים המובאים לפניו, הסוגיות שעולות על הפרק והנושאים שעל סדר היום. אין נושא ולו החמקמק ביותר, שלא זוכה להתוויית מדיניות חדשה.

רק שבועיים קודם לכן, הוא עוד היה בעמדת האופוזיציונר החריף, ה'אנדרדוג' שרוצה לכבוש בסערה את המערכת עם הבטחה נחרצת להביא שינוי ולרפא את מה שבעיניו היה רקוב וחולה בהתנהלות העירונית. הוא היה בעיצומה של מערכת בחירות סוערת שידעה עליו ומורדות ועד הישורת האחרונה, הכל היה נראה פתוח, בלתי ידוע. הסוף ידוע. גרינברג ניצח בפער ניכר, סיעתו הפכה לגדולה במועצת העיר ומבחינתו, הוא כאן כדי לעבוד, ועוד איך לעבוד.

רמי גרינברג, איך מרגיש לעבור מעמדת האופוזיציונר לכס ראש העיר?

"אני התחלתי לא כאופוזיציונר, להיפך, התחלתי בתפקידים בכירים בעירייה; לשכת מנכ"ל, לשכת ראש העיר, חלק מהתפקידים היו תפקידי ביצוע, אחר כך המשכנו בישיבות מועצה, כל השנים האלה של העשייה, עשינו את כל מה שהיה חשוב לתושבים, וזה נתן לי את הכלים, הידע והניסיון הכי טובים להבין את כל הצרכים של השכונות השונות והמגזרים השונים. היום אני לא בא ממקום של שמחה והתלהבות אלא של אחריות גדולה, להוביל את פ"ת למהפכה הנדרשת".

זקק לנו למשפט, מה החזון שלך לחמש שנים?

"זה לא במשפט, המטרה שלי להפוך את המערכת הזאת ליעילה, לתת תושבים את השירות הכי טוב, בכל התחומים, הנושאים והשכונות, להפוך את פ"ת להיות עיר מובילה. זה לא רק חינוך, רק תשתיות, רק תחבורה, או רק גינות ציבוריות, ביטחון, נוער או ספורט – זה הכל ביחד. יש לעיר את הפוטנציאל, צריך לממש אותו".

תן לי 3 דברים שעליהם תגיד לתושבים: אם הם לא בוצעו, אל תיתנו בי את האימון שלכם בעוד 5 שנים?

"כל העשייה של המערכת העירונית. הרי אם אתעסק רק בחינוך ופ"ת תהיה מובילה בחינוך, אבל הפקקים פה יהיו קטסטרופה, אני יכול להגיד שהצלחתי? אם הניקיון ישתפר אבל הנוער יהיה בלי מבנים, אני יכול להגיד שהצלחתי? אני חושב שהעירייה צריכה לתת מענה בשיתוף גורמים ממשלתיים ותמיד אמרתי שזה מורכב מכמה נושאים: שדרוג תשתיות; ניהול מערכת עירונית כולל התייעלות בנושא של כוח אדם; להוציא את התקציבים החוצה מתוך העירייה כלפי התושבים; לעשות רה ארגון, תכנית עבודה לכל יחידה – מה שלא היה קיים, תכנית עבודה לכל שכונה – גם לא היה קיים; שיתוף התושבים, שזה קשור לוועדי שכונות; שיתוף עם משרדי ממשלה, אלה הפרמטרים המרכזיים איתם צריך להתנהל בכל תחום, ככה אתה מרגיש שהבאת לתושבים הישגים בכל מה שנדרש".

"גם בדוגמה אישית, כדי לבוא ולהעביר את המסר, ויתרתי על 10% מהשכר המתוכנן שלי לכל החמש שנים, שזה הרבה מאד כסף, לא הרבה היו מוותרים, גם לא לקחתי ותרמתי למקום אחר אלא השארתי את הכסף בתוך המערכת ולטובתה. אני עקבי בחיים, גם כשנכנסתי מסדיר לקבע – הייתי קצין בדובדבן – כשפתאום הרווחתי 4,000-5,000 ₪ במקום 700 ₪, לקחתי את כל ההפרש ובסוף שנת שירות תרמתי לקרן לב"י".

אתה אדם חזק ודומיננטי, יש סיבה לפחד ממך?

"לא יודע מי מפחד, אין שום פחד, אני אדם שלא יודע מה זה לפחד, אנשים יודעים שאני אדם פרקטי והחלטי, יודע מה שאני רוצה ושואף ליישם את מה שנכון לטובת התושבים. זה הכל. מי שרואה את טובת העיר והתושבים – צריך לשמוח, מי שרואה משהו אחר – גם הוא לא צריך לפחד, לכל אחד יש את האינטרסים שלו, אנחנו לא הולכים להתעסק ברע, אנחנו נתעסק רק בטוב".

אתה סבור שצריך להגביל כהונה של ראשי עיר, שהשלטון לא יסתאב?

"ראש עיר לא טוב – גם חודש הוא לא יהיה טוב, זה תלוי באופי, יש ראש עיר טוב שיודע לעבוד ולקדם ואני לא חושב שצריכה להיות מגבלה, זה תלוי בהתנהלות, בשביל זה יש כל 5 שנים בחירות והציבור צריך להחליט".

בתוך כל קמפיין הבחירות, יש משהו שאתה מתחרט עליו, אולי צעד חריף, מהלך מסוים שהיית נמנע ממנו, יש לך חרטות על הדרך?

"לאורך כל הדרך, כחבר מועצה, עבדתי קשה ובצורה עקבית, בלי קיצורי דרך, קודם כל לשרת ציבור בצורה מסודרת ומקיפה בהתאם לגודל של העיר הזאת. גם בקמפיין לא התעסקנו בשלילי, יש עובדות, לא ראינו צדדים אחרים מושמצים ומוכפשים, תמיד הצגנו איך המצב כיום קיים ואיך אפשר להביא אותו למצב אחר, מבחינתנו, זה היה קמפיין מקצועי, ענייני, להיפך, היו דברים אחרים שנעשו כלפיי, אבל אנחנו אנשים חזקים שרואים מטרה ולא מתרגשים מכל רעשי רקע".

איציק ברוורמן, יש לך מילה טובה להגיד עליו?

"כל מי שבא ומשקיע, כראש עיר ובכל תפקיד ציבורי אחר – שזה הרבה מעבר למשכורת, אם אתה באמת בא ועושה את התפקיד כמו שצריך –  כל מי שתרם, ברור שאני יכול להודות לו על העשייה שלו משך 5 שנים, חלק מהעשייה טוב, חלק לא טוב, אני מודה לו".

אתה לא מסוגל להוציא את המילים איציק ברוורמן הוא —

"אני אומר כללית, הנה, נכנסתי אליו ללשכה, פניתי אליו – הוא לא פנה אליי – אמרתי לו שדלתי תהיה פתוחה בפניו, היום ישבתי איתו, אמרתי לו 'קח את הזמן' לכל מה שצריך, אני לא מתעסק בעבר, אני כבר עובד".

בכנס הניצחון שלך, אמר הרב מיכה הלוי שמנצח הוא מלשון ניצוח על מקהלה, כלומר, ראש עיר צריך להיות ראש עיר של כולם…

"אני אגיד לך משהו, אני חושב שרבנים צריכים להתעסק בהלכה ולא בפוליטיקה, התפקיד שהם נבחרו והכבוד והמעמד שלהם הוא בגלל הרוחניות שבהם, שם הם צריכים להתמקד ובזה הם צריכים להתעסק. אני מתייחס לרבנים בהיבט ההלכתי, ככה אני מתייחס אליהם וככה אני מכבד אותם, מעבר לזה אני לא מתייחס".

ובכן, אנסח אחרת: נבחרת להיות ראש עיר, ע"פ השיטה הדמוקרטית, כל אחד יכול לבחור במי שהוא רוצה, אבל ראש עיר נבחר אמור לשרת את כולם. נכון לכעת, עושה רושם שמי שלא הצביע לך הולך להישאר מאחור.

"תעשה הבחנה בין קואליציה לבין ראש עיר ועירייה. העירייה שאני עומד בראשה צריכה לתת שירות לכלל תושבי העיר מכלל השכונות והמגזרים בצורה שוויונית וזה מה שיהיה. אין דרך אחרת".

אתה בעצם אומר, נדבר עם התושבים ונדלג על ראשי הסיעות שלא תמכו בי.

"איפה כתוב בחוק, בפקודת העיריות, שעירייה צריכה לתת שירות לתושבים דרך עסקנים?"

תישן בלילה רגוע כשארבע סיעות לא יהיו בקואליציה בגלל שלא תמכו בך?

"סליחה, אני לא שירתתי אינטרסים של עסקנים כאלה ואחרים, אני בא לתת שירות לתושבי פ"ת, אני לא בא להיות נחמד עם עסקנים כאלו ואחרים".

האם אין בזה אלמנט של נקמה? אתם לא תמכתם בי – אני לא מכניס אתכם לקואליציה?

"עוד פעם אתה מתעסק בפוליטיקה קטנה וזה לא התפקיד שלי. עיריית פ"ת היא צריכה להתנהל, העירייה כעירייה, אגפיה ומחלקותיה נותנים שירות לתושבי פ"ת, הם לא מבחינים בין מפלגה כזו או אחרת, אין מפלגות, תושב שבא לפה הוא לא בא עם זיהוי מפלגתי".

האם סיעות 'הבית היהודי' ו'יהדות התורה', יהיו חלק מהקואליציה שלך?

"עכשיו אתה שואל שאלה פוליטית, זה משהו אחר, אנחנו נרכיב קואליציה והשיקולים יהיו טובת המערכת והעשייה למען העיר והתושבים".

הם כידוע תמכו בברוורמן…

"אצלי אף אחד לא פסול בגלל היבט פוליטי".

אבל אנחנו רואים את ש"ס שכן תמכו בך והם הופכים לשותפים קואליציוניים.

"זה לא משנה ואסביר לך: מקצועית, כשאתה מכניס הרבה אנשים, אתה נותן לכל אחד אגפים, ואז, כשאתה רוצה לעשות סדר, כל אחד אומר לך, 'אל תיגע לי, זה אגף שלי', זה סתם מסרבל, לכן אני אומר, בכניסה לקואליציה אף אחד לא פסול, הכל יהיה לפי שיקולים של טובת המערכת העיר והתושבים".

רגע אחרי הבחירות, לקחת את שני חברי המועצה מסיעתו של ברוורמן וצירפת לקואליציה, זה צעד ראוי בעיניך?

"בסוף נבחרו 29 חברי מועצה והם צריכים להחליט עם עצמם מה הם עושים ב-5 שנים הקרובות ובאיזו עמדה הם משתלבים".

מצד אחד, הרבה בעיר ראו בך כמי שעומד כחומה בצורה מול ה"קומבינות" של ברוורמן והדתיים, היית סוג של מגן הליברלים, של מייצג הציבור הכללי מול קבוצות האינטרסים, מצד שני, חתמת עם ש"ס, הפכתם לבני ברית וכעת אתם הולכים יד ביד…

"בכל מה שהיה לפני, לא האשמתי אך מפלגה, לא את ש"ס, לא את יהדות התורה ולא את הבית היהודי, יש ראש עיר ואם הוא נתן לעיר להתנהל בחוסר שוויוניות – הוא אשם, הוא זה שמחליט, כמו שאני עכשיו ראש עיר ואף אחד לא יכול להחליט במקומי, לכן לא האשמתי אף מפלגה אלא את ראש העיר היוצא שההתנהלות שלו הייתה פחות שוויונית".

"אפרופו ש"ס, השיקול שם פנימה היה יותר אגו בין הגוש הדתי, ברגע שהבית היהודי ויהדות התורה היו בצד של ברוורמן ורצו לנפנף את ש"ס, אז הם באו אליי, אם היו מתייחסים אליהם בשוויוניות, כולם היו שם. ואני יכול להגיד משהו, על בסיס הנתונים, אם כל הגוש הדתי היה בצד של ברוורמן – הייתי מנצח בפער יותר גדול, גם ברשימה למועצה, התוצאות מדברות בעד עצמן, אנשים של ש"ס גם ככה היו מצביעים לי ומבחינת החבילה של ש"ס, איבדתי הרבה מאד קולות בגלל ספין שעשו לי עם הדתיים, איבדתי הרבה מאד קולות, סביר להניח שהסיעה של אורי אהד לא הייתה מקבל מנדט אחד ולא שלשה, הספין של השבוע האחרון גרם שאנשים יפצלו את ההצבעה שלהם כדי לחזק אותם, אבל אני כל הקדנציה כחבר מועצה פעלתי בשוויוניות למען כל התושבים וכך אעשה גם כראש עיר".

תרצה לראות תושבים, קהילות או קבוצות חרדיות שבאות לגור בפ"ת?

"אני לא נכנס למי מגיע לגור, אנחנו נקדם את העיר ונפתח אותה, מבחינה דמוקרטית וחוקית, כל מי שרוצה להגיע לגור בא לגור, בהתאם למי שגר – ניתן את השירות".

במרכז העיר יש הרבה דירות מפוצלות, תפעל להגביר את האכיפה?

"אנחנו נלך לשדרג את כל מרכז העיר, שדרוג יחד עם יזמים פרטיים, להרוס את הכל, לבנות דירות חדשות להשכרה לסטודנטים ולזוגות צעירים, נמשוך תיירות פנים ישראלית, נקים חניונים להפריח את המסחר, נוסיף מבני ציבור, נגביר את הביטחון נשדרג את מרכז העיר כדי להחיות אותו ולהוציא את הוואקום שמשך לפה עובדים זרים ויצר בעיות, אנחנו נפריח את מרכז העיר".

האם יש לך תכנית לשנות את סיווגי הארנונה בין האזורים והשכונות?

"בכל מה שקשור לתשלום לתושבים אני רוצה לעשות סדר ולצמצם אותם, לא צריך לעשוק את התושב כל הזמן, להיכנס לכיס שלו ולחפש איך להוציא ממנו כסף, מילא הכסף היה חוזר אליו בצורה של שירותים אבל הכסף הרי נכנס למערכת ומבוזבז בתוכה".

כרגע יש תכנית לשנות סיווגי ארנונה לשכונה ספציפית?

"תהיה וועדה שתקבע, אין סיבה שבשכונה מסוימת בנייני מגורים ישלמו סיווג א' ולידם יהיו וילות מפוארות שישלמו סיווג ב', אין בזה היגיון. קח לדוגמה את כפר אברהם, בבניינים של רחוב שמעון ויזנטל והסביבה משלמים סיווג א' ולידם ברחובות אחרים, של וילות פרטיות, מרחק של 50 מ"ר, משלמים סיווג ב', איפה ההיגיון?"

הפעם ניצחת את הבחירות בכ-8,000 קולות, כמה יהיה הפער בבחירות 2023?

"ניצחנו את הבחירות בניצחון הכי גדול בארץ, ניצחון שהוא נגד כל הסיכויים, כשרוב המנגנון העירוני עובד איתו, רוב הסיעות בשטח עובדות איתו, החלום והקביעה שאיפה שהדתיים הולכים, זה הצד המנצח – ניצחנו את כל המוסכמות האלה, ניצחנו בגדול, יש כ-60 רשויות שהולכים סיבוב שני ואצלנו נגמר בסיבוב ראשון, גם למועצה קיבלתי הכי הרבה מנדטים. זה ניצחון סוחף נגד כל הסיכויים ומראה שעשינו עבודה טובה לא רק בקמפיין, אלא בעבודה לאורך השנים. רוב ההצלחה שלי לא באה מקמפיין בחירות, הוא גם לא היה כזה מושקע כמו שזה נראה, הכוח העוצמתי היה מאנשים ששירתתי אותם 5 שנים וידעו ברגע האמת לתת בי את האמון הזה".

לסיום, כבוד ראש העיר, אפשר לשחק במשחק אסוציאציות?

"לך על זה".

שעות כוננות – "צריכים לתת לעובדים שבאמת מבחינת השירות צריכים לקבל את זה".

איציק אוחיון – "ראש עיר מיתולוגי, נאחל לו בריאות רבה".

גיורא לב – "ראש עיר שפחות הכרתי אותו".

אגם אקולוגי – "דבר נחמד שלא היה בסדרי העדיפויות הנכון לעשות אותו, כל עוד העיר לא משודרגת, ובשכונות הוותיקות והחדשות אין תשתיות בסיסיות, לבזבז כ"כ הרבה כסף שם – לא היה דבר נכון. נראה מה עושים איתו".

פיטורי עובדים – "לא קורא לזה פיטורי עובדים אלא התייעלות של המערכת".

הגאון רבי יגאל רוזן – "ראש ישיבה, אין לי קשר, הקשר שלי עם רבנים יהיה אם אזדקק בחיים שלי למשהו הלכתי, על זה אדע לפנות".

אוריאל בוסו – "מ"מ ראש העיר, איש ציבור, משרת את הציבור שלו נאמנה, אשמח לשתף איתו פעולה".

שבת – "יש בה הרבה מאד דברים חברתיים, אני מסתכל עליה לא רק בהיבט הדתי אלא גם בהיבט החברתי, שבת יש בה משהו שנותן לאדם את הרוגע, השקט והמנוחה שלו".

רמי גרינברג – "שליח ציבור".

6 תגובות
 1. של

 2. שס רוצה להיות "הדתיה" היחידה של גרינברג.
  זו התנהלותם הארצית.
  למה? כי ככה מקבלים יותר.
  צבור פ"ת יידע להבחין בין עשיה ומסירות לציבור לבין עשקנות לשמה.

 3. אין על ראש העיר החדש שלנו שפעל רבות למען העיר והתושבים בפרט ותמיד היה במקום הנכון ובזמן הנכון תושבי פ"ת גאים בראש העיר הנבחר ויודעים שנראה עיר חדשה ומתפתחת והתוצאות ידברו בעד עצמם כי רמי גרינברג הוא איש של עשייה !! מאחלת לו המון בהצלחה

 4. רמי אתה מלך! שליח ציבור נאמן ומסור. המון כוח, בריאות והצלחה. אתה דוגמה לכולנו

 5. ההיכרות שלי עם רמי היא הכרות של שנים רבות וזה האיש בלי כחל וסרק, אבל גם אני לא ידעתי עד כמה טוב הוא. תודה לאל שזה המצב והוא ראש העיר שלנו.

 6. כל הכבוד,ויישר כח גדול!

השארת תגובה