בית שמש: מנצחת אחת – שני חוגגים

שני כנסים התקיימו במוצאי השבת האחרונה בעיר, האחד על הניצחון בבחירות והשני כהודיה על מה שהיה • ראשת העיר הנבחרת, עליזה בלוך, הגישה באופן מרתק את הדרך לבחירתה מאז ההחלטה לרוץ

כנס אבוטבול
כנס אבוטבול
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מי שלא עקב אחרי התקשורת בשבועיים האחרונים והגיע במוצאי שבת לעיר, היה יכול לחשוב לרגע, כי במערכת בחירות זו יש שני מנצחים, משה אבוטבול ועליזה בלוך. השיים קיימו אירועי ענק, האחד לשם הודיה והשני לשם ניצחון, אך בשני האירועים ניתן היה לחזות בחיוך על פני המשתתפים ובמוזיקה שליוותה את האירוע.

האירוע הראשון והטבעי, היה של ראשת העיר הנבחרת, עליזה בלוך, שניצחה אך לפני כשבועיים את משה אבוטבול בפער של 533 קולות. באירוע מיוחד שקיימה באולמי 'כינור דוד' בעיר, היא הודתה לפעלים וסיפרה את השתלשלות האירועים מרגע החלטתה להיכנס למרוץ לראשות העיר ועד לניצחון הכל כך לא צפוי.

"היום בית שמש היא שוב עיר אחת עם לב אחד לכולנו", פתחה עליזה בלוך. "בדקות הקרובות, אני רוצה לשתף אתכם קצת במסע שלי. המסע הגלוי והסמוי שהיה לי בחודשים האחרונים למערות העמוקות שבתוככי הלבבות בבית שמש".

בלוך סיפרה, כי "כשהתחלתי את המסע הזה שלי, החלטתי להקדים שלום לכל אדם. לא לפחד לגשת, לדבר, לשוחח. ובמשך יום ועוד יום, שבוע ועוד שבוע, חודש ועוד חודש, פשוט דיברתי עם האנשים. עם העיניים, עם הלב שלהם. עם הרוח והאמונה שלהם. ראיתי אתכם, תושבי בית שמש, הסתכלתי לכם בעיניים. ואתם, אנשים אמיצים, החזרתם מבט, לב, רוח ואמונה.

בחרתי לשים את הדגש על הדומה והמאחד. החלטתי שאני עיוורת צבעים, עיוורת מגזרים ועיוורת מבטאים, ובעיניים פקוחות לרווחה קיבלתי החלטה להסתכל אחרת. הדרך, שבה אני מאמינה שניתן להציל את החברה המדהימה שלנו, ולהפוך אותה להיות העיר הטובה ביותר בישראל, מתחילה בהחלטה הזו – להסתכל אחרת.

העוצמה של המסע הייתה החיבורים שהוא יצר, מפגשים בין אנשים שכנראה לא היו נוצרים בדרך אחרת. העיסוק המתמיד במציאת טוב משותף הוא המסלול שיאפשר לכולנו שפיות במקום הזה. לרוב אני לא משתמשת בגימטריות, ובכל זאת – הפער בבחירות האלה היה 533 קולות, וזו הגימטרייה של "לגשר" – וזה התפקיד שלי, של כולנו!

חשוב לי לומר במעמד המרגש הזה, שאני לא שליחה של מגזר כזה או אחר. אני שליחה של כל הסקטורים: הסקטור החרדי,  החילוני והדתי, אני שליחה של העולים ושל הוותיקים, אני שליחה של הצעירים ושל מבוגרים. אני שליחה של סקטור בית שמש כולה.

היום אנחנו מעלים על נס את האחדות. באופן טבעי, קיימת בינינו שונות, ותהיה זו שגיאה לטשטש אותה. חרדי וחילוני הם שונים, ומן הסתם יישארו שונים. התפקיד שלנו הוא לא לטשטש את השונות, אלא לאפשר לכל אחד לחיות בשלום עם השונות שלו, ולראות את המורכבות שאומרת שיש יותר מדרך אחת להיות אדם טוב ולתרום לחברה.

אני מתייחסת אל הפוליטיקה כאמצעי. היא לא מטרה, היא רק הדרך בה אני יכולה להשפיע על המציאות ולשרת את כולכם ולדאוג לטובת העיר שלנו. נדאג יחד להיות ממוקדי מטרה, לא לתת לשררה לקבוע את הטון. הדרך לכך תהיה ארוכה מאוד. אני מודעת לכך שהציפיות גדולות. ואני נושאת תפילה לאל שבשמיים שיהיה בעזרי וינהיגני בדרך הישר והטוב".

מלווה מלכה של אבוטבול

במוצאי שבת האחרון התקיימה מסיבת מלווה מלכה באולם בית הכנסת 'ממזרח שמש', שערך ראש העיר היוצא משה אבוטבול, והשתתפו בה רבנים וראשי ישיבות, חברי מועצת העיר, מנהלי מוסדות, גבאי בתי כנסת וקהל גדול שהגיע מכל שכונות העיר.

מסיבת מלווה המלכה נערכה בצילו של המהפך בבחירות האחרונות בבית שמש, אך משה אבוטבול ערך את המסיבה בכדי להודות לאלפי הפעילים שפעלו ללא לאות במערכת הבחירות, לאור קריאתם של מרנן ורבנן גדולי הדור וכן בכדי לקיים את מאמר חכמינו "ויום טוב היה עושה לאוהביו בצאתו בשלום מן הקודש". עיריית בית שמש איננה קודש אומנם, אך אבוטבול שמסיים חצי יובל של שנות עשייה ושליחות ציבורית בעיריית בית שמש, רואה בעשייתו למען הציבור שליחות קודש, ולכך ביקש לעשות יום טוב לאוהביו, לשבת בצוותא, לשמוע דברי חיזוק ועידוד.

בפתח המלווה מלכה, אמר משה אבוטבול עם הקהל את תפילת "נשמת כל חי תברך", באומרו כי לפני כעשור עם בחירתו לראשות העיר התפלל את התפילה הזאת יחד עם הציבור ועתה בבחינת 'חייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה".

במהלך הערב נשאו דברים רבנים מהעיר, שחלקם נשאו דברים ועמדו על המהפכה הגדולה שהוביל ראש העיר בעשר שנות כהונתו בראשות עיריית בית שמש, שהיו תור הזהב של היהדות החרדית בעיר.

יו"ר סיעת יהדות התורה חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס אמר בנאומו, כי הוא נרגש לראות את בית שמש בפריחתה, כשלפני כעשור בית שמש לא נראתה עם כל כך הרבה שכונות וכל כך הרבה ישיבות, ולכן זה הניצחון האמיתי של ראש העיר שהצליח להוביל את המהפכה בבית שמש ולהפוך אותה לעיר חרדית וכך היא תמשך.

בדבריו הוסיף מוזס, כי כיום כולם כבר מכירים את כישוריו ויכולותיו של ראש העיר, ואין לו ספק כי עוד נשמע עליו בעשייה הארצית, שכן לציבור החרדי אין עוד הרבה עסקנים ראויים ורהוטים כמותו.

נאום בלתי שגרתי בטכס, נשא דווקא תושב העיר הוותיקה בן ציון יפת, בן למשפחה ממייסדי העיר, שאמר בדבריו: "התכנסנו כאן הערב במטרה ברורה לשמח את מכובדנו ידיד נפשנו הרב משה אבוטבול. אני נצר למשפחת חדד יליד העיר בית שמש בן ונכד למייסדיה עוד מתקופת המעברה. לפני 25 שנה זכיתי להכיר את הרב אבוטבול ומאז נפשי נקשרה אליו רבות. כיליד העיר אני מודה ומתוודה שלא זכור לי בכל שנות חיי ראש עיר כמותו, אדם משכמו ומעלה, כל מפעל חייו להגדיל תורה ולהאדירה, לאחד ולקרב לבבות, איש חסד של אמת. לא אגזים אם אומר שבשורת הבחירות הייתה כבדה על ליבי, שוחחתי עם ראש עירי ובגדולתו חיזק אותי ואמר לי להמשיך קדימה – אנחנו אנשי אמונה".

"אשתף אתכם במישור האישי", המשיך יפת. "לא היה דבר מעולם שביקשתי והשיבני ריקם, תמיד השתדל בכל מאודו לרצות את לבי. רבי משה כך פעל לאורך כל שנותיו כאיש ציבור ולכלל הציבור! ולפני שאסיים את דברי בקשתי אליך רבי משה לאחר שנים של עשייה מקומית מרובה כחבר מועצה וסגן ראש עיר וכראש עיר למופת, אשמח אם תגיע לכנסת ישראל, שם ראוי לך כעת".

חלק מרגש במעמד היה השיר שנחשף על ידי המלחין החסידי הרה"ג רב פנחס ברייער ר"מ בישיבת בעלזא בבית חלקיה, על דברי חובת הלבבות: "אין ביד אחד מהברואים להועיל את נפשו ולא להזיקה, ולא לזולתו כי אם ברשות הבורא יתברך, וכשירגיש האדם שלא יועילנו ולא יזיקנו אחד מהנבראים אלא ברשות הבורא. ישוב ליבו מיראתם ותקוותם ויבטח על הבורא לבדו".

השיר הולחן על מילים אלו לבקשתו של אבוטבול כבר לפני כחצי שנה, מאחר ומילים אלו מלווים אותו כבר שנים רבות במאבקים הרבים שידעה בית שמש. שבועיים לפני הבחירות נפל ברעיונו של המלחין הרב ברייער לחן על מילים אלו. הרב ברייער לימד את הקהל בלחן החדש, שהפך באירוע להיות אקטואלי מתמיד.

את המשא המרכזי נשא ראש העיר היוצא הרב משה אבוטבול שאמר,כי הוא נרגש לראות את הקהל הגדול שמגיע וממלא את האולם, אנשים באים והולכים, והאולם היה מלא מפה לפה: "כשבאתי לכאן לבית שמש לפני כ-30 שנה היו כאן כמה עשרות אברכים בלבד וכיום אתם רואים את בית שמש בתפארתה. זה מה שמחזק אותנו בעת הזאת, לראות כי יש שכר לפעולתך ובית שמש הפכה להיות כרך של תורה".

"אני זוכר איך ראש הישיבה הרב אלבז שליט"א היה מגיע לבית שמש בימים ההם ומלהיב את הלבבות,, הוסיף אבוטבול. "הוא היה אומר להם כי בית שמש תהיה עוד עיר חרדית וגם ממאה שערים יגיעו לכאן, וכולם הסתכלו עליו בתימהון גדול. כיום הנה בית שמש מאחדת את כל גווני היהדות החרדית, וכך גם תמשיך ואף אחד לא יוכל לעצור את המהפכה הזאת".

"לא קל המצב שנוצר, אבל מחזק אותנו לראות את מליאת מועצת העיר שנבחרו אליה עכשיו 12 נציגים מהפלגות החרדיות, מש"ס, יהדות התורה ובני תורה. כשאני נכנסתי לעירייה היינו רק 2 נציגים חרדיים, ועכשיו יש 12 חרדים מתוך 21, רוב ברור במועצת העיר, ועל כך אני אומר 'זה ינחמנו', 'זה' בגימטרייה 12, ואת המהפכה הזאת אף אחד לא יוכל לשנות. 12 החברים שהם עסקנים מוכשרים ימשיכו להוביל יחד את המהפכה לטובת תושבי בית שמש והמשך התנופה של העיר".

אבוטבול אף סיפר בדבריו על השיחה שהייתה לו עם ראש העיר החדשה, בה היא אמרה לו כי בדעתה להמשיך רצף שלטוני ולא לשנות דברים והחלטות שנעשו בתקופתו בעירייה, ואמר כי אלו אכן דברים חשובים, ותקוותו כי אכן הנציגים יוכלו לפעול במשותף בכדי לשמור על קהילות הקודש בעיר.

בדבריו הודה אבוטבול למרנן ורבנן גדולי הדור, שעודדו את המערכה בבית שמש וחיזקו את עסקני הציבור לקראת הבחירות. "הדברים שלהם עשו פרי ורוב כמעט מוחץ של הציבור החרדי קיים בהידור מצוות זקנים, אומנם למרבה הכאב הפסדנו על כמה מאות קולות, אבל האחדות שהייתה כאן עוד תביא את הפירות וכפי שכבר נאמר כל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל", אמר אבוטבול.

השארת תגובה